Strona główna » slowo » NAWRACAĆ SIĘ BY MIEĆ WŁAŚCIWY CEL W ŻYCIU

NAWRACAĆ SIĘ BY MIEĆ WŁAŚCIWY CEL W ŻYCIU

18.02.2018, niedziela

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Marka 1, 12-15

Duch wyprowadził Jezusa na pustynię. A przebywał na pustyni czterdzieści dni, kuszony przez Szatana, i był ze zwierzętami, aniołowie zaś Mu służyli. Gdy Jan został uwięziony, Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: «Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!»

Zatrzymaj się na wersecie, który Cię poruszył.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Przeczytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Duch wyprowadził Jezusa na pustynię – taka była wola Boża, aby Jezus pościł i starł się z szatanem na pustyni. Dzisiaj jest to dla nas bezcenny fragment ewangelii, ale dla bliskich Jezusa ta sytuacja mogła wydawać się co najmniej dziwna i niezrozumiała. My też mamy swoje pustynie i walki – materialne, zdrowotne czy duchowe. Ciśnie się często pytanie – dlaczego? Jaki cel, jaki sens tego? Jak reagujesz na trudy życia, na ciemności ducha, na swoje kolejne upadki grzechowe? Czy pytasz o sens? Czy nie tracisz wiary, ufności? Czy nie na tym polega wiara – opierać się na tym, co niewidzialne, ufać Bogu nieraz wbrew temu co widzialne i namacalne?
  • Gdy Jan został uwięziony  – człowiek, który oddał życie na służbę Bogu, nazwany przez Jezusa największym z proroków, został uwięziony i ścięty. Po ludzku porażka. Jednak Jan spełnił cel swojego życia, swoją misję – ogłosił i wskazał Mesjasza, wytrwał w wierności Bogu i poniósł za to najcięższe konsekwencje. Powołaniem i celem życia człowieka nie jest sukces zawodowy, majątek, zdrowie, miłość w związku, udana rodzina, spłacenie kredytu czy idealny wygląd. Powołaniem człowieka jest życie wieczne w Bogu. Co uważasz za swoje powołanie, misję życiową? Może właściwy cel – zbawienie – został przykryty przez doczesne, pomniejsze cele? Może pomniejsze cele tak wykrzywiły ścieżkę życia, że już nie idziesz w kierunku Boga? Wielki Post jest czasem na skorygowanie celu i nawrócenie na właściwą trasę – prostą i najkrótszą, bez zakrętów życiowych, przepaści i przeszkód.

  • Jak to rozpoznać? Po wysiłku, poświęcanym czasie, obecności w myślach, intencjach czynów – jakie są proporcje w tych sferach – ile dla Boga, a ile dla całej reszty? Po priorytetach i herarchii wartości – czym się ostatecznie kierujesz podejmując decyzje – czy przykazaniami i ewangelią, miłością do Boga i ludzi? Czy argument, że coś by się nie spodobało Bogu  ma dla Ciebie jakieś znaczenie? Co o Twoim życiu powiedziałby Jezus?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Zapraszam Cię Duchu Św. i proszę, pokaż mi prawdę o mnie, o moim życiu, proszę Cię o szczerą miłość do mojego Zbawiciela. … Spróbuj wyobrazić sobie, że umierasz dzisiaj i spotykasz się z Panem – rozmawiacie o Twoim życiu – co Mu powiesz i co On powie Tobie? Co powiesz, gdy spyta o spełnienie Twojej misji?

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Jeden komentarz do “NAWRACAĆ SIĘ BY MIEĆ WŁAŚCIWY CEL W ŻYCIU”

  1. Mam się nawracać teraz. Nie jutro, ale teraz podjąć decyzję. To naweacanie ciągle odkładałam, bo było coś wazniejszego. Dokąd zmierzam, bo ciągle było coś ważniejszego, co oddalało mnie od Ciebie Panie. Proszę Panie daj mi siłę, abyś był na pierwszym miejscu.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)