Strona główna » slowo » NAWRACAĆ SIĘ TO KOCHAĆ INACZEJ MYŚLĄCYCH

NAWRACAĆ SIĘ TO KOCHAĆ INACZEJ MYŚLĄCYCH

23.03.2018, piątek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 10, 31-42

Żydzi porwali za kamienie, aby Jezusa ukamienować. Odpowiedział im Jezus: «Ukazałem wam wiele dobrych czynów, które pochodzą od Ojca. Za który z tych czynów chcecie Mnie kamienować?»
Odpowiedzieli Mu Żydzi: «Nie kamienujemy Cię za dobry czyn, ale za bluźnierstwo, za to, że Ty, będąc człowiekiem, uważasz siebie za Boga».
Odpowiedział im Jezus: «Czyż nie napisano w waszym Prawie: „Ja rzekłem: Bogami jesteście?” Jeżeli Pismo nazwało bogami tych, do których skierowano słowo Boże – a Pisma nie można odrzucić – to czemu wy o Tym, którego Ojciec poświęcił i posłał na świat, mówicie: „Bluźnisz”, dlatego że powiedziałem: „Jestem Synem Bożym?” Jeżeli nie dokonuję dzieł mojego Ojca, to Mi nie wierzcie! Jeżeli jednak dokonuję, to choć nie wierzylibyście Mi, wierzcie moim dziełom, abyście poznali i wiedzieli, że Ojciec jest we Mnie, a Ja w Ojcu».
I znowu starali się Go pojmać, ale On uszedł z ich rąk. I powtórnie udał się za Jordan, na miejsce, gdzie Jan poprzednio udzielał chrztu, i tam przebywał.
Wielu przybyło do Niego, mówiąc, iż Jan wprawdzie nie uczynił żadnego znaku, ale wszystko, co Jan o Nim powiedział, było prawdą. I wielu tam w Niego uwierzyło.

Zatrzymaj się na wersecie, który Cię poruszył.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Przeczytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Przemoc w imię gorliwości religijnej. Przemoc skierowana przez Żydów przeciw Temu, któremu najgorliwiej starają się służyć. Jak bardzo się mylicie! – chciałoby się krzyknąć. W zachowaniu Jezusa nie widać jednak ani śladu wrogości wobec tych, którzy chcą Go zabić. Odpowiada im bez nienawiści, bez epitetów, argumentując spokojnie.
  • A jaka jest moja postawa wobec tych którzy myślą lub postępują wbrew temu co uważam za słuszne? Na przykład wobec osób o innych poglądach politycznych, osób niewierzących lub wyznających inną religię, inną denominację chrześcijańską lub choćby z innych ruchów czy środowisk katolickich? Czy jest we mnie złość, pogarda, a może nienawiść?
  • Czy dopuszczam się wobec nich przemocy? Choćby słownej – w bezpośrednich rozmowach lub w mediach społecznościowych? Czy okazuję im wyższość, pogardę, kieruję wobec nich insynuacje lub złośliwe komentarze?
  • Czy wierzę, że Bóg kocha ich tak samo jak mnie i że jesteśmy dziećmi jednego Ojca? Czy dopuszczam myśl, że On działa także i w ich życiu?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Ojcze, naucz mnie kochać nieprzyjaciół i ludzi o innych poglądach. Jezu, naucz mnie z nimi rozmawiać, pomóż mi zobaczyć w nich braci.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Jeden komentarz do “NAWRACAĆ SIĘ TO KOCHAĆ INACZEJ MYŚLĄCYCH”

  1. Trudno jest kochać tych,którzy mają inne poglądy.Jest to wezwanie.Bóg ich kocha oni są Jego dziećmi tak jak i ja.Są Jego dziełem tak jak i ja.Pamie pomóż mi ich kochać.Amen

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)