Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO WSTAWIAĆ SIĘ ZA INNYMI

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO WSTAWIAĆ SIĘ ZA INNYMI

07.02.2019, czwartek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według świętego Marka 6, 7-13

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi.
I przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. „Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien”.
I mówił do nich: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich”.
Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Jezus przychodzi do swojego rodzinnego miasta i pragnie przyjść z pomocą ludziom, wśród których się wychował. Znał ich z imienia. Musiały mu stać przed oczami liczne wspólne zabawy z rówieśnikami, ich rodzice oraz ciężka praca tych ludzi. Często my również pragniemy pomóc swoim najbliższym. Dostrzegamy ich choroby, jakąś niepełnosprawność, trudności z utrzymaniem się. Po pewnym czasie konstatujemy, że oni wcale nie oczekują od nas pomocy. Nie chcą nic zmienić w swoim życiu. Nie chcą włożyć najmniejszego trudu w potrzebne zmiany. W jakiś sposób przyzwyczaili się do swojej choroby, biedy i narzekania.
  • Ziomkowie Jezusa słuchając Go w synagodze, słysząc o licznych uzdrowieniach dziejących się w okolicy pytało ze zdziwieniem, które wyrażało niewiarę: Skąd On to ma? I co to za mądrość, która Mu jest dana? I takie cuda dzieją się przez Jego ręce! Aby można było pomóc drugiemu człowiekowi, musi on mieć pragnienie zmian w swoim życiu. Musi chcieć sobie pomóc. Musi się w jakiś sposób tlić w nim pragnienie wydostania się ze swojej „kałuży błota”. Okazuje się, że nie każdemu człowiekowi jesteśmy w stanie pomóc, choć byśmy bardzo tego chcieli. Może być tak, że będzie to zadanie dla kogoś innego albo Bóg ma swój, inny, czas.
  • To co możemy na pewno uczynić, to przynieść wszystkich przed Jezusa. On widząc naszą wiarę, jest w stanie wyprowadzić ich z paraliżu pragnień, woli, uczuć, złamanego serca, wszelkich rozczarowań. Jezus potrzebuje naszej wiary, w miejsce ich niedowiarstwa.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu obdarz mnie pragnieniem szukania, pragnieniem dokonywania zmian, które otwierają na Ciebie. Proszę Cię o wiarę, która zastąpi niewiarę innych.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 5 do rozważania “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO WSTAWIAĆ SIĘ ZA INNYMI”

  1. Amen

  2. Proszę Cię Jezu abym nigdy nie ustawała w modlitwie Aby moją modlitwa zawsze podobała się Tobie

  3. Jeśli chcemy głosić Ewangelię i doświadczać jej mocy w naszym codziennym życiu, to bardzo ważnym jest budowanie więzi wokół Jezusa ze współbratem, współsiostrą, mężem, żoną, dziećmi….. Wysiłek dawania świadectwa Dobrej Nowiny w jedności nigdy nie będzie bezowocny. Duchu Święty łącz nas w jedno
    wokół Jezusa w dawaniu świadectwa o Ewangelii. Amen

  4. Panie oto ja poślij mnie i daj mi swego Ducha bym godnie każdego dnia głosiła Twoją Chwałę .

  5. Panie moj Najlepszy moj Przyjacielu Ty Jeden dajesx mi zapewnienie bym nie ustawala w modlitwie za moimi bliznimi ktorzy są zagubieni i zyja z dala od Ciebie Pana i Boga.Wierzę gorąco że pozwolisx mi jeszcze oglądać ich nawrocenie Ty wiesz Panie jak goraco tego pragnę.Ale nie to co ja ale co Ty chcesz Jezu niech sie dzieje.Amen.Amen.Amen.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)