Strona główna » slowo » NAWRACAĆ SIĘ TO DAWAĆ PRZEBACZENIE

NAWRACAĆ SIĘ TO DAWAĆ PRZEBACZENIE

16.03.2019, sobota

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 5, 43-48

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził.
A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.
Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?
Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Miłość nieprzyjaciół jest pewnym papierkiem lakmusowym naszego chrześcijaństwa, naszej dojrzałości w wierze. Jest trudnym wymaganiem, które domaga się wyjścia poza swój punkt widzenia, poza swoją miarę. Taką samą miarą, jaką wy mierzycie, odmierzą wam i jeszcze wam dołożą. (Mk 4, 24). Miłość nieprzyjaciół wymaga rezygnacji z oskarżania i osądzania drugiego człowieka. Rezygnacji z prerogatyw, które należą wyłącznie do Boga, bo my jesteśmy tylko stworzeniem. Ból, gniew i żal w naszym sercu  po wyrządzonej krzywdzie, jest  słuszny, ale domaga się przebaczenia i przepracowania, aby nas nie zniszczył.
  • Nie jesteśmy w stanie przekroczyć progu miłości nieprzyjaciół, dopóki nie zaczniemy się modlić i ćwiczyć w przebaczaniu. Jezus w Ewangelii Mateusza mówi: A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują. Wyrządzone krzywdy i  ich skutek w postaci bólu i gniewu,  domagają się powierzenia Jezusowi na modlitwie. Domagają się przebaczenia z naszej strony, a uzdrowienia wewnętrznego przez Boga żywego. Z naszej strony przebaczenie dokonuje się aktem woli – czy tak przebaczasz wypowiadając po prostu słowa przebaczenia? Nie martw się nawet, gdy twoje uczucia i odczucia będą przeciwne. Wypowiadaj przebaczenie zawsze, gdy tego potrzebujesz a Bóg we właściwym czasie sprawi, że zmienią się też twoje odczucia.
  • Czy pamiętasz osoby, które wyrządziły ci krzywdę lub w taki czy inny sposób prześladowały cię? Wymień te osoby. Proś Jezusa o łaskę przebaczenia i wewnętrznego uzdrowienia a doświadczysz jak pokój Boży, który przewyższa wszystko będzie powoli wypełniał Twoje serce.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu miłość nieprzyjaciół jest niemożliwa bez Twojego wsparcia. Proszę Cię o łaskę przebaczania i wewnętrznej wolności od wyrządzonych mi krzywd.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do rozważania “NAWRACAĆ SIĘ TO DAWAĆ PRZEBACZENIE”

  1. Maryjo Matko Pana Naszego Jezusa Chrystusa i Matko Nasza proszę naucz mnie pokornej, ofiarnej miłości do innych ludzi, bez Ciebie Maryjo nie umiem, nie potrafię kochać, jak Ty i Twój Syn Jezus. Proszę udziel mi łaski przebaczania. Proszę,naucz mnie żyć tak, aby ofiara z mojego życia podobała się Panu Bogu i została przez Ojca w Niebie została przyjęta. W Twoje ręce się oddaję Maryjo.

  2. Panie naucz mnie przebaczania abym zwolniła się z więzi narastania złości przeciw moim nieprzyjaciolom. Pomóż mi Maryjo Jezu i wszyscy święci

  3. Panie Ty jesteś miłością kochasz mnie i przebaczasz.Wlej w moje serce tyle miłości żebym każdemu potrafiła wybaczyć .Bądż Uwielbiony Panie Jezu .

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)