Strona główna » slowo » SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I OCZEKIWAĆ GO Z MIŁOŚCIĄ

SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I OCZEKIWAĆ GO Z MIŁOŚCIĄ

07.06.2019, piątek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 21,15-19

Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»
Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś baranki moje».
I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»
Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś owce moje».
Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»
Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje.
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».
To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Jezus przychodzi do nas w naszej codzienności, podczas posiłku, pracy, wypoczynku. Jest z nami w każdej chwili dnia. Tylko czy my zauważamy Jego obecność? Czy sprawy doczesne tak nas pochłaniają, że nie widzimy Jezusa i nie słyszymy Jego pytania: kochasz mnie? Kiedy ostatni raz usłyszałem pytanie Jezusa skierowane do mnie?
 • Postawione przez Jezusa Piotrowi pytania musiały być trudne (dopiero co trzykrotnie zaparł się swojego Mistrza). Jezus nie czekał z nimi, aż emocje Piotra całkowicie się wyciszą, czas pomoże nieco zapomnieć o wstydzie. Do mnie też przychodzi tu i teraz, nie czeka, aż będę na to gotowy, dobry, poprawię swoje zachowanie. Pyta teraz: kochasz Mnie? 
 • Jezus każdego dnia zadaje to pytanie. Doskonale wie co dzieje się w moim sercu, zna moje słabości, upadki, okruchy wzbudzonego dobra, a mimo to codziennie daje mi szansę odpowiedzieć na to pytanie. Jak dzisiaj odpowiadam na to pytanie (z tym wszystkim, co teraz dzieje się w moim życiu, z tymi emocjami i uczuciami, które są we mnie)?
 • Może jak święty Piotr z uporem odpowiadam: tak, lubię cię. A Jezus pyta: czy Mnie kochasz? Bo jeżeli mnie kochasz, to weź swój krzyż, zaprzyj się samego siebie i chodź za Mną (por. Łk 9,23). Jeżeli Mnie kochasz, to podnieś się ze swojego upadku i chodź za Mną. Jeżeli Mnie kochasz, to spotkaj się ze Mną w Eucharystii i w drugim człowieku i na modlitwie. Bądź ze Mną.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: „Ty, o mój Boże, jesteś moim Królem” (Ps 44,5). „Szczęśliwy, kogo wybierasz i przygarniasz, mieszka on w Twoich pałacach.” (Ps 65,5).

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do rozważania “SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I OCZEKIWAĆ GO Z MIŁOŚCIĄ”

 1. Jezu zapraszam Cię do mojej codzienności.Dziękuję Ci,że jesteś tak blisko.Proszę umacniaj mnie w mojej wierzę, nadzieji i miłości.Pomagaj mi ujrzeć Ciebie w każdym człowieku.

 2. Jezu zapraszam Cię do mojej codzienności. Dziękuję, że mogę zobaczyć Ciebie w drugim człowieku.Proszę umacnianie w mojej wierzę i miłości do bliźniego.Ty,jesteś moim Panem!

 3. „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham” – powtarzam często za Piotrem, z którym chętnie się identyfikuje.
  ” Ty jestes Panem moim, moim dziedzictwem i przeznaczeniem, Ty mój los zabezpieczasz” (Ps 16,2.5).
  ” Błogosław, duszo moja, Pana i wszystko, co jest we mnie, święte imię Jego. Błogosław, duszo moja, Pana i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach” ( Ps 103, 1 – 2).

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)