Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZAUFAĆ JEZUSOWI W KAŻDEJ SPRAWIE

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZAUFAĆ JEZUSOWI W KAŻDEJ SPRAWIE

02.07.2019, wtorek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza

Gdy Jezus wszedł do łodzi, poszli za Nim Jego uczniowie.
Nagle zerwała się gwałtowna burza na jeziorze, tak że fale zalewały łódź; On zaś spał. Wtedy przystąpili do Niego i obudzili Go, mówiąc: „Panie, ratuj, giniemy!”
A On im rzekł: „Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary?” Potem wstał, rozkazał wichrom i jezioru, i nastała głęboka cisza.
A ludzie pytali zdumieni: „Kimże On jest, że nawet wichry i jezioro są Mu posłuszne”.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Nagle zerwała się gwałtowna burza na jeziorze, tak że fale zalewały łódź; On zaś spał. Wtedy przystąpili do Niego i obudzili Go, mówiąc: „Panie, ratuj, giniemy! Nasi przodkowie ukuli powiedzenie: „jak trwoga to do Boga”. I tak często postępuję. Na co dzień to Ty nam Panie nie jesteś potrzebny bo my swoje wiemy ale jak coś nam zagraża, to zwracamy się do Ciebie. A może Ty wolisz abyśmy zwracali się do Ciebie po prostu każdego dnia i bez specjalnej okazji, tak jak syn rozmawia z ojcem np. o meczu, córka radzi się matki i dzieli się z nią nawet błahymi sprawami? Może Ty, Panie chcesz dzielić z nami każdą godzinę dnia, każde osiągnięcie i każdą porażkę. Czy już dojrzałem do tego aby traktować Cię jak Ojca i Matkę, jak członka mojej rodziny?
 • A On im rzekł: „Czemu bojaźliwi jesteście, małej wiary? Potem wstał, rozkazał wichrom i jezioru, i nastała głęboka cisza. Codziennie powtarzam, że jesteś Wszechmocny i Wszechmogący a jednak nie powierzam Tobie swoich problemów tylko usiłuję sam je rozwiązywać lub radzić się kogo się da. Ty wszystko możesz a jednak tak trudno jest powierzyć Tobie moje sprawy. Czy aby nie jestem małej wiary tak jak ci, którzy byli z Tobą w łódce? A może boję się, że Twoje „rozwiązanie” moich kłopotów okaże się bardzo nie po mojej myśli?
 • Kimże On jest… To kluczowe pytanie w tym fragmencie. Czy zadajesz sobie pytanie kim jest Jezus? I nie tylko kim jest w ogóle, tylko kim jest dla ciebie? Wielu ludzi odpowiadało  – nie wiem kim jesteś, ale jeśli jesteś, to objaw mi siebie, daj mi siebie poznać. Bóg lubi takie “prowokacje”, jeśli sa szczere, jeśli wyrażają twoje pragnienie. Może warto zaryzykować?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, moja wiara pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Może dasz mi dotknąć siebie, jak Tomaszowi?

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 5 do rozważania “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZAUFAĆ JEZUSOWI W KAŻDEJ SPRAWIE”

 1. Panie Jezu ratuj mnie bo fale mojej duszy są wezbrane a moja dusza jest w niebezpieczenstwiewiem Ty jesteś Bogiem wsxechmogacym wszechpoteznym wszystko możesz
  Spraw bym się niczego nie lekala wiara moja była silna i obiaw mi siebie daj mi siebie daj mi dotknąć siebie jak pozwoliłes dotknąć się Tomaszowi a wyobraźnia moja przepełniona była Duchem Twoim.

 2. “Pokładam nadzieję w Panu,
  ufam Jego słowu” (Ps 130, 5)
  Jest On dla mnie Tym, który OCALA, KOCHA, i ZAPRASZA, abym za Nim podążala i Jemu ufała.
  Błogosławię Cię Panie, “wyzwol mnie i zmiłuj się nade mną” ( Ps 26, 11).

 3. AMEN

 4. Jeżeli uświadomie sobie ile Jezus dla mnie wycierpiał, będę w stanie iść za Nim do końca.
  Spraw Panie, abym zawsze miała przed oczami Twój przebity bok, ręce i nogi, które przypominać mi będą Twoją nieustanna miłość do mnie oraz to,że we mnie wierzysz.
  Dziękuję Ci za to Panie!!!
  Dziękuję Ci za to, że przynosisz mi Pokój!!!

 5. Przepraszam, to mialo być na środę…

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)