Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO DOBRZE PRZEŻYĆ SWOJE „DZIŚ”

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO DOBRZE PRZEŻYĆ SWOJE „DZIŚ”

02.09.2019, poniedziałek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 4, 16-30

Jezus przyszedł do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana». Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego. I mówili: «Czy nie jest to syn Józefa?» Wtedy rzekł do nich: «Z pewnością powiecie Mi to przysłowie: Lekarzu, ulecz samego siebie; dokonajże i tu, w swojej ojczyźnie, tego, co wydarzyło się, jak słyszeliśmy, w Kafarnaum». I dodał: «Zaprawdę, powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę, mówię wam: Wiele wdów było w Izraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w Izraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman». Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwawszy się z miejsc, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na urwisko góry, na której zbudowane było ich miasto, aby Go strącić. On jednak, przeszedłszy pośród nich, oddalił się.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Bóg zawsze odpowiada nam DZIŚ, ponieważ jest zawsze obecny, ponieważ jest Bogiem Emmanuelem, Bogiem Jahwe. Do nas należy tylko DZIŚ. Tylko tu i teraz mogę coś zmienić. Przeszłość i przyszłość należą do Boga. Autor Listu do Hebrajczyków pisze: Dlatego [postępujcie], jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie (Hbr 3,7) W innym miejscu: Lecz zachęcajcie się wzajemnie każdego dnia, póki trwa to, co „dziś” się zwie, aby żaden z was nie uległ zatwardziałości przez oszustwo grzechu. ( Hbr 3, 13) Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. (Hbr 13,8) Łukasz ewangelista pisze: Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». (Łk 13,5) Czy właściwie odczytujesz swoje „dziś”? Czy potrafisz „dziś” być właściwie ze swoim współmałżonkiem, dzieckiem, mamą, tatą? Do czego Bóg wzywa cię właśnie dziś?
  • Aby dobrze  przeżyć swoje „dziś’  Jezus mówi o koniecznych dwóch postawach wewnętrznych: wierze i posłuszeństwie. Wdowa z Sarepty Sydońskiej nie tylko uchroniła proroka Eliasza przed śmiercią głodową, ale uchroniła także siebie i swojego syna. Uwierzyła w słowo proroka: Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię. (1Krl 17,14) Posłuszeństwo okazał Syryjczyk Naaman, choć sam miał swoją własną wizję uzdrowienia: Elizeusz zaś kazał mu przez posłańca powiedzieć: «Idź, obmyj się siedem razy w Jordanie, a ciało twoje będzie takie jak poprzednio i staniesz się czysty!» Odszedł więc Naaman i zanurzył się siedem razy w Jordanie, według słowa męża Bożego, a ciało jego na powrót stało się jak ciało małego dziecka i został oczyszczony. (2Krl 5, 10. 14) Czy wzrastasz w posłuszeństwie Bożemu słowu? Czy twoja wiara oparta jest o Boże obietnice?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci, że uczysz mnie właściwie przeżywać moje „dziś”. Dziękuję za dar wiary i posłuszeństwa.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Jeden komentarz do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO DOBRZE PRZEŻYĆ SWOJE „DZIŚ””

  1. ” Lecz On przeszedł pomiędzy nimi i oddalił się…” Panie tak często w różnych,codziennych,zwyczajnych wydarzeniach życia przechodzisz a ja Cię nie dostrzegam. Proszę zostań,pozwól się dostrzec w drugim człowieku,w konkretnym zdarzeniu,w dziecku proszącym – mamo pobaw się że mną-

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)