Strona główna » slowo » OCZEKIWAĆ PANA TO ODRZUCIĆ GRZECH I WSŁUCHIWAĆ SIĘ W JEGO SŁOWA

OCZEKIWAĆ PANA TO ODRZUCIĆ GRZECH I WSŁUCHIWAĆ SIĘ W JEGO SŁOWA

01.12.2019, niedziela

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 24, 37-44

«Jak było za dni Noego, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Albowiem jak w czasie przed potopem jedli i pili, żenili się i za mąż wydawali aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki, i nie spostrzegli się, że przyszedł potop i pochłonął wszystkich, tak również będzie z przyjściem Syna Człowieczego. Wtedy dwóch będzie w polu: jeden będzie wzięty, drugi zostawiony. Dwie będą mleć na żarnach: jedna będzie wzięta, druga zostawiona.
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: Gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwoliłby włamać się do swego domu. Dlatego i wy bądźcie gotowi, bo w chwili, której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Noe żył w czasach kiedy zło na ziemi było tak powszechne, że stało się normą. Ludzie żyli tak, jak my dziś, jedząc i pijąc, zakładając rodziny lecz jednocześnie odrzucili całkowicie Boga. Historia potopu jest przeciwieństwem, jakby lustrzanym odbiciem opowiadania o stworzeniu świata. To przeciwieństwo wynika z grzechu, który „odbija i odwraca” to co stworzył Bóg. Grzech zamienia jedność małżonków w rozwód, czyli całkowite oddzielenie. Dar poczęcia nowego życia w grzech aborcji, śmierć oraz pustkę. Wolna wola u grzesznika staje się samowolą oraz egoizmem.
 • Pan Jezus mówi więc, że gdy przyjdzie powtórnie, to oddzieli prawdę od jej „odbicia”, czyli grzechu. To co czynisz zostanie osądzone nie ze względu na samo działanie, lecz przez to, czy było motywowane miłością, która wypływa od Boga. Tak, jak w przykładzie o dwóch pracujących na roli, gdzie tylko jeden zostanie wzięty (czytaj zbawiony), ponieważ tylko jego życie było osadzone w Bogu, choć obydwaj czynili to samo.
 • Czytając ten fragment zauważyłem, że ja przecież też żyję jak inni. Mam żonę i dzieci, codziennie wyruszam do pracy, by mieć pieniądze na życie. Czy jednak w Dniu Sądu Pan Jezus znajdzie mnie wpatrzonego w Niego oraz zasłuchanego w Jego Słowo? Czy w tym co czynię, w moich decyzjach, słowach oraz postawie można odnaleźć Boga? Czy jestem z Nim w przyjaźni,  jak Noe, który żyjąc jak inni odwrócił się całkowicie od grzechu i czuwał wierny Bogu?
 • Zastanów się, czy w twoim życiu Bóg jest stale obecny? Czy jesteś świadomy swojej śmiertelności? Czy starasz się oddawać swoje życie Jezusowi, każdego dnia i w każdej chwili, by to On przemieniał ciebie i czynił dobrym?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Jezu oddaję Ci moje życie! Naucz mnie, jak odczytywać Twoją wolę i wiernie realizować Twoje plany.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 5 do rozważania “OCZEKIWAĆ PANA TO ODRZUCIĆ GRZECH I WSŁUCHIWAĆ SIĘ W JEGO SŁOWA”

 1. Panie Jezu wysłuchaj moich próśb i prowadz mnie wyznaczoną ścieżką życia

 2. Masz Pan na pewno przyjdzie, czekaj na Niego gdyż On nie spóźnì się.

 3. Czuwajcie i bądźcie gotowi!
  Każdy dzień przybliża mnie do spotkania z Tobą Panie,tylko Ty znasz czas i miejsce.W moim przekonaniu to jeszcze ciągle za wcześnie.Panie spraw bym tego czasu który mi pozostał nie zmarnowała ale trwała w gotowości na spotkanie z Tobą a Ty każdego dnia przemieniaj mnie swoją miłością

 4. czekając na autobus wiem że trzeba wcześniej wyjść by nie odjechał dziś w słowie Jezusa: czuwajcie .., bądźcie gotowi.., być gotowym, czuwać ‘bo w chwili której się nie domyślacie Syn Człowieczy przyjdzie’ – czuwać cały czas jest to dziś “dla mnie pewna trudność “

 5. Panie Jezu naucz mnie czuwać przy Tobie. Amen.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)