Strona główna » slowo » OCZEKIWAĆ PANA TO PRAGNĄĆ GO POZNAWAĆ

OCZEKIWAĆ PANA TO PRAGNĄĆ GO POZNAWAĆ

03.12.2019, wtorek , Św. Franciszka Ksawerego

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 10, 21-24

Jezus rozradował się w duchu Świętym i rzekł: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Ojciec mój przekazał Mi wszystko. Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić». Potem zwrócił się do samych uczniów i rzekł: «Szczęśliwe oczy, które widzą to, co wy widzicie. Bo powiadam wam: Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Wielu proroków i królów pragnęło ujrzeć to, co wy widzicie, a nie ujrzeli, i usłyszeć, co słyszycie, a nie usłyszeli. My też jesteśmy tymi szczęśliwcami – znamy ewangelię, możemy korzystać z sakramentów. Jesteśmy bardzo bogaci, choć często o tym nie myślimy, a przez to lekceważymy obdarowanie. Wiele pokoleń nie miało dostępu do Biblii choćby dlatego, że nie umiano czytać, czy z powodu horrendalnych cen książek. Dziś nie masz tych przeszkód – na ile to doceniasz, czyli korzystasz z tego wielkiego daru, jakim jest spisane Słowo Boga? Czy je czytasz, znasz, karmisz się nim bardziej niż różnymi wiadomościami ze świata?
 • Nikt też nie wie, kim jest Syn, tylko Ojciec; ani kim jest Ojciec, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Nikt nie dojdzie własnymi siłami do poznania Boga, nie ma żadnego sposobu, nie pomogą studia teologiczne ani profesura z dogmatyki. Tylko Bóg może swoją autonomiczną decyzją udzielić człowiekowi daru poznania siebie. Jezus to precyzuje, że tylko On – Syn Boży jest drogą do Ojca (por. też J 14,6-7: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie. Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca, oraz J 14,23: Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać.). Jak wyglądają Twoje starania poznania Boga? 
 • W biblijnym języku poznać nie znaczy posiąść wiedzę o czymś, ale doświadczyć całym sobą i zjednoczyć – na sposób małżonków, którzy się poznają stając się fizyczną jednością. O takim poznaniu mówi Jezus, nie o nabywaniu teoretycznej wiedzy. Na ile w takim razie znasz Jezusa, Ducha Św. i Ojca? Na ile Twoje poznanie jest wiedzą z katechez i książek, a na ile możesz powiedzieć, że znasz Pana jak się zna najbliższego starego przyjaciela czy małżonka? Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń (Oz 6,6).

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Dzięki Ci Panie, że pragniesz mojej miłości, że chcesz mi się udzielać! Proszę przemieniaj moją modlitwę, rozpalaj moje pragnienie Ciebie!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 5 do rozważania “OCZEKIWAĆ PANA TO PRAGNĄĆ GO POZNAWAĆ”

 1. Jestem od dawna na tej stronie codziennie.Bardzo mi pomogło to przetrwać czas choroby,operacji i długiego powrotu do zdrowia.Dziękuję Panu Bogu i ludziom za to dzieło.

 2. Panie dziękuję za Twoją Miłość i objawienie. Mateńko prowadź moich bliskich do Twojego Syna.Dziękuję za wszystkie łaski,którymi nas obdarzasz każdego dnia. Pozdrawiam wszystkich i życzę Błogosławionego Dnia.

 3. Rozradować się w duchu świętym, chcę codziennie by na nowo poznawać Jezusa który prowadzi swoją mocą, to moja droga do Ojca i radość w duchu moim

 4. Panie Jezu rozpalaj moje pragnienie Ciebie.
  Przemieniaj mnie nieustannie.
  Rozraduj mnie w Duchu Świętym.

 5. Dziękuję Ci Panie, że objawił eś się właśnie mnie i dałeś się poznać. Obym nigdy nie przestała Cię kochać. Daj mi Boże wytrwałość w tej modlitwie. Amen.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)