Strona główna » slowo » OCZEKIWAĆ PANA TO CIESZYĆ SIĘ NA SPOTKANIE

OCZEKIWAĆ PANA TO CIESZYĆ SIĘ NA SPOTKANIE

04.12.2019, środa , Św. Barbary

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 15,29-37

Jezus przyszedł nad Jezioro Galilejskie. Wszedł na górę i tam siedział. I przyszły do Niego wielkie tłumy, mając ze sobą chromych, ułomnych, niewidomych, niemych i wielu innych, i położyli ich u nóg Jego, a On ich uzdrowił. Tłumy zdumiewały się widząc, że niemi mówią, ułomni są zdrowi, chromi chodzą, niewidomi widzą. I wielbiły Boga Izraela.
Lecz Jezus przywołał swoich uczniów i rzekł: „Żal Mi tego tłumu. Już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. Nie chcę ich puścić zgłodniałych, żeby kto nie zasłabł w drodze”. Na to rzekli Mu uczniowie: „Skąd tu na pustkowiu weźmiemy tyle chleba, żeby nakarmić takie mnóstwo?” Jezus zapytał ich: „Ile macie chlebów?” Odpowiedzieli: „Siedem i parę rybek”. Polecił ludowi usiąść na ziemi; wziął te siedem chlebów i ryby, i odmówiwszy dziękczynienie, połamał, dawał uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości, a pozostałych ułomków zebrano jeszcze siedem pełnych koszów.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • I przyszły do Niego wielkie tłumy, mając z sobą chromych, ułomnych, niewidomych, niemych i wielu innych, i położyli ich u nóg Jego, a On ich uzdrowił. Jezus ich uzdrowił, chromych, ułomnych, niewidomych, niemych. Kto ich przyprowadził do Jezusa, tłumy? W tych tłumach musiała być  jakaś „Kowalska” jakiś „Nowak”, bez nich Ci niepełnosprawni, schorowani ludzie nie dotarli by na to pustkowie, do Jezusa. Nie spotkali by Go na swej drodze. Nie zostali by uzdrowieni, nie byli by szczęśliwi. Ktoś im o Nim powiedział, pomógł trafić do Uzdrowiciela, zaprowadził do Źródła miłości.
 • Jak bardzo ważne jest w takim razie nasze świadectwo, jak ważna jest nasza rola w doprowadzaniu tych, którzy nie słyszeli, nie wiedzą jak, ani gdzie przyjść, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, iż ciągle mają szansę. Czy to nie jest nasze podstawowe zadanie, walczyć o brata i siostrę, zapoznać ich z Jezusem? Albo, jak mówi papież Franciszek, „zaproponować im Jezusa”? Czy nasz stosunek do najsłabszych, do najbardziej potrzebujących, do niewierzących, do błądzących nie jest „papierkiem lakmusowym”  naszej wiary w Jezusa?
 • …wziął siedem chlebów i ryby, i odmówiwszy dziękczynienie, połamał, dawał uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do sytości, a pozostałych ułomków zebrano jeszcze siedem pełnych koszów. Do dziś karmi mnie i Ciebie i do tego …”świętym Ciałem” i uzdrawia. Tylko uwierz, tylko przyjdź, tylko przyprowadź.
 • Jezus, nasz Pan pozostawił nam dom, i chleb i ryby.  Kiedyś opowiemy Mu o tym, jak zadbaliśmy nie tylko o siebie i Jego dom, ale i pozostałych domowników. Jak w tym Jego domu spędzaliśmy czas, co było dla nas ważne a co nie? Z kogo zrezygnowaliśmy, bo uznaliśmy, że nie ma szans, że to nie nasza sprawa? Na kim postawiliśmy przysłowiowy krzyżyk? Czy z pokorą przyjęliśmy rolę pełnioną w tym domu? Opowiemy Mu, jak czekaliśmy na Niego? Jak się szykowaliśmy na Jego przyjście?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Dziękuję Ci Jezu za moje moje życie, za czas jaki dostałem, za Twoją cierpliwość.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 8 do rozważania “OCZEKIWAĆ PANA TO CIESZYĆ SIĘ NA SPOTKANIE”

 1. Dziękuję Ci Jezu,że zawsze pomagasz mi nosić mój krzyż w mojej codzienności. Chwałę Ciebie Panie i uwielbiam teraz i na wieki,wieków.Amen

 2. Pani Jezu ,ja też chcę być w tłumie,chcę pracować w Twojej winnicy!Bądz uwielbiony Panie w każdym Twoim dziele za to co czynisz w naszych sercach.Amen

 3. “Pozostałych ułomków zebrano jeszcze siedem koszów” dzień rozpoczęłam modlitwą, różaniec i koronka do miłosierdzia Bożego,i codzienne zajęcia. A to co pozostało w sercu moim to słowo Boże mogę się nim dzielić to Emmanuel to znaczy – rozwiązywać, radzić w trudach dnia po Bożemu

 4. Dziękuję Ci Jezu za obecność w naszym życiu za łaski którymi nas obdarzasz.

 5. Panie Jezu dziękuję Ci za niepojęta dobroć Twoją.Bodz uwielbiony Panie Jezu.

 6. To co Jezus rozmnożył , pozostaje. Pamiętam pierwszą komunię św. patrzęąc na swoje zdjęcia z komunii. Choć lata upłynęły już mam dzieci , wnuki. To ten chleb eucharystyczny co Jezus rozmnożył pozostaje w każdym sercu, zawsze jest na ołtarzu ‘pełen kosz’ miłości dla wszystkich

 7. Panie Jezu, dziękuję Ci za każde uzdrowienie mojego serca, za cierpliwość dla mojej nędznej duszy i spraw proszę bym nigdy nie straciła nadziei na nawrócenie moich bliskich.Amen

 8. Dziękuję Ci Panie za to, że dajesz mi Siebie, że przychodzisz i posilasz mnie Swoim Ciałem i Swoją Krwią, że staję się cząstką Ciebie i uczę się kochać tak, jak Ty mnie ukochałeś. Jesteś Bogiem, któremu zaufałam (Iz 25, 9). “Chociażbym przechodziła przez ciemną dolinę, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Kij Twój i laska pasterska są moją pociechą”(Ps 23,4).

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)