Strona główna » slowo » PRZYJĄĆ PANA TO PRZYJĄĆ DAR WOLNOŚCI

PRZYJĄĆ PANA TO PRZYJĄĆ DAR WOLNOŚCI

10.01.2020, piątek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 4, 14-22a

Jezus powrócił mocą Ducha do Galilei, a wieść o Nim rozeszła się po całej okolicy. On zaś nauczał w ich synagogach, wysławiany przez wszystkich.
Przyszedł również do Nazaretu, gdzie się wychował. W dzień szabatu udał się swoim zwyczajem do synagogi i powstał, aby czytać. Podano Mu księgę proroka Izajasza. Rozwinąwszy księgę, znalazł miejsce, gdzie było napisane: «Duch Pański spoczywa na Mnie, ponieważ Mnie namaścił i posłał Mnie, abym ubogim niósł dobrą nowinę, więźniom głosił wolność, a niewidomym przejrzenie; abym uciśnionych odsyłał wolnymi, abym obwoływał rok łaski Pana».
Zwinąwszy księgę, oddał słudze i usiadł; a oczy wszystkich w synagodze były w Niego utkwione. Począł więc mówić do nich: «Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście». A wszyscy przyświadczali Mu i dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Gdybym w jednym zdaniu miał opisać sedno posłannictwa Jezusa, to przez pryzmat dzisiejszego czytania powiedziałbym, że Jezus został do nas posłany, aby dać nam wolność. Wprost napisane jest o wolności dla więźniów i uciśnionych ale gdy niewidomy odzyskuje wzrok, to przecież dopiero otwiera się dla niego przestrzeń wolności! A niesienie dobrej nowiny – czy to nie zapowiedź wolności od grzechu i śmierci? Św. Paweł przypieczętuje tę myśl mówiąc: Wy zatem bracia powołani zostaliście do wolności (Ga 4,13) oraz ku wolności wyswobodził was Chrystus (Ga 5,1a).
  • Zastanawiam się czy i jak doświadczam tej wolności w codziennym życiu. Ciągle przecież napotykam jakieś „muszę”. Zastanawiając się jak być wolnym w tym wszystkim co „muszę” zrobić w codziennym życiu, przyszła mi na myśl postawa Ojca Maksymiliana – całkowicie pod przymusem okoliczności Oświęcimia jest przecież całkowicie wolny, bo sam wybiera – daje swoje życie za inne życie. Odpowiedź na to znalazłem też u św. Pawła, który mówi – gdzie jest Duch Pański – tam wolność (2Kor 3,17). Maksymilian, zewnętrznie zniewolony tak, że trudno sobie coś gorszego wyobrazić, był wewnętrznie wolny, bo był pełen Bożego Ducha! Prosić o Ducha, napełniać się Duchem przez korzystanie z sakramentów Kościoła – to droga do wolności! A jaka jest Twoja droga, Twój sposób na napełnianie się Bożym Duchem wolności?
  • Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście. To zdanie w myśleniu biblijnym oznacza nie tylko to, że słowa kiedyś się spełniły, tylko, że spełniają się od tamtego momentu do dziś i będą się spełniać na wieki. Mogą się także spełnić wobec mnie i ciebie. Dlaczego? Bo Jezus żyje i działa w taki sam sposób jak wtedy, gdy przyszedł do swojej synagogi. Jezus wyprosił i przyniósł nam Ducha, który daje wolność. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, (…) Nie zostawię was sierotami: Przyjdę do was (J14,16-18). Spróbuj dziś wpleść w swoją modlitwę wołanie o Bożego Ducha dającego ci wolność, wołaj cierpliwie, bo to wołanie jest zgodne z Bożą wolą – Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą (Łk 11,13).

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Jezu, przyjdź do mnie w swoim Duchu i daj mi doświadczyć prawdziwej wolności!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 4 do “PRZYJĄĆ PANA TO PRZYJĄĆ DAR WOLNOŚCI”

  1. Panie Jezu obdarz mnie darem wolności.

  2. Dzięki Jezu za wolność , pozdrawiam serdecznie Maryję i przekazuję milion buziaczków, :):)

  3. „…dziwili się pełnym łaski słowom, które płynęły z ust Jego.”
    Panie niech moje słowa płyną z ust moich,niech Duch Święty napełnia każde moje słowo miłością,łagodnością,dobrocią.

  4. Panie Jezu dziękuję Ci za otrzymane łaski

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)