Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZROZUMIEĆ ŻE BÓG CIĘ KOCHA

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZROZUMIEĆ ŻE BÓG CIĘ KOCHA

12.01.2020, niedziela , Niedziela Chrztu Pańskiego

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 3, 13-17

Jezus przyszedł z Galilei nad Jordan do Jana, żeby przyjąć chrzest od niego. Lecz Jan powstrzymywał Go, mówiąc: «To ja potrzebuję chrztu od Ciebie, a Ty przychodzisz do mnie?»
Jezus mu odpowiedział: «Pozwól teraz, bo tak godzi się nam wypełnić wszystko, co sprawiedliwe». Wtedy Mu ustąpił.
A gdy Jezus został ochrzczony, natychmiast wyszedł z wody. A oto otworzyły Mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jak gołębicę i przychodzącego na Niego. A głos z nieba mówił: «Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Miałem niedawno sytuację, że mój 10-letni syn miał po raz pierwszy jechać sam tramwajem, by do mnie dołączyć na mieście. Musiał sam dojść na przystanek, wsiąść do właściwego tramwaju i pilnować, by wysiąść na umówionym przystanku, na którym na niego czekałem. Niestety zagapił się, nie wysiadł na czas i musieliśmy się trochę poszukać. Gdy go zobaczyłem chciałem mu zwrócić uwagę, ale powstrzymałem się. Za to pogratulowałem mu osiągnięcia i powiedziałem, że jestem z niego dumny, oraz że go kocham. Chyba było to dla niego ważne, bo w drodze powrotnej – zwykle milczący – tym razem opowiadał różne historie z podróży.
  • W dzisiejszej Ewangelii padają słowa Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie. Jak one są ważne, zaczynam rozumieć dopiero teraz, gdy jestem ojcem. Pan Bóg uczy mnie, że gdy staje przede mną moje dziecko, to moim najważniejszym zadaniem jest właśnie przekazać mu, że je kocham i że jest dla mnie szczególne, wyjątkowe. Pan Jezus po chrzcie i tym błogosławieństwie rozpoczyna swoją działalność prowadzącą na krzyż, dla naszego zbawienia.
  • Tak samo moje słowa mogą dać siłę dziecku, by odważnie wkroczyło w nieznane, realizowało swoje powołanie, mierzyło się z szyderstwami lub brakiem akceptacji oraz podejmowało trudne i odpowiedzialne zadania z pewnością, że jest z nim miłość oraz pełna akceptacja rodzica. Moje słowa mogą jednak podciąć skrzydła i wzbudzić lęk, brak akceptacji samego siebie.
  • Czy mówisz swojemu dziecku, że je kochasz? Czy masz czas i odwagę, by je przytulić? Czy chcesz znaleźć czas, w którym skupisz się wyłącznie na nim, by wysłuchać co ma ci do powiedzenia? Czy mówisz mu o swojej miłości nawet, gdy popełnia błędy, wybiera drogę niezgodną z twoimi planami lub się buntuje?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Boże dziękuję Ci za dar ojcowstwa. Dziękuję, że powierzyłeś mi na wychowanie Twoje ukochane dziecko. Prowadź mnie proszę, bym wspierał jego rozwój Twoją miłością we mnie.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Jeden komentarz do rozważania “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZROZUMIEĆ ŻE BÓG CIĘ KOCHA”

  1. Panie Jezu dziękuję Ci za otrzymane łaski

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)