Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM PRZYJMUJĄC SŁOWO ŻYWE I SKUTECZNE

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM PRZYJMUJĄC SŁOWO ŻYWE I SKUTECZNE

14.01.2020, wtorek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Marka 1, 21-28

W Kafarnaum Jezus w szabat wszedł do synagogi i nauczał. Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie. Był właśnie w ich synagodze człowiek opętany przez ducha nieczystego. Zaczął on wołać: «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boga». Lecz Jezus rozkazał mu surowo: «Milcz i wyjdź z niego! » Wtedy duch nieczysty zaczął nim miotać i z głośnym krzykiem wyszedł z niego. A wszyscy się zdumieli, tak że jeden drugiego pytał: «Co to jest? Nowa jakaś nauka z mocą. Nawet duchom nieczystym rozkazuje i są Mu posłuszne». I wnet rozeszła się wieść o Nim wszędzie po całej okolicznej krainie galilejskiej.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Czy doceniasz i jesteś wdzięczny za wspaniały Boży plan przekazania nam Słowa Bożego? Pan zechciał, aby słowa Jezusa zostały spisane, i nie tylko Jego słowa, ale też wiele więcej. Pan chciał nam maksymalnie ułatwić kontakt z sobą, dać maksymalnie dużo możliwości przyjmowania Jego łaski, Jego działania, Jego woli. Duch Św. pobudził i poprowadził ludzi do spisania Słowa tak, by zawierało wszystko, co nam będzie potrzebne. Przez wieki Duch kontynuuje to dzieło ożywiając Słowo w naszych sercach, nadając Mu moc sprawczą. Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. (Hbr 4,12) Jakie miejsce w Twoim życiu wiary zajmuje Słowo?
  • Zdumiewali się Jego nauką: uczył ich bowiem jak ten, który ma władzę – Jezus także dziś chce Cię uczyć przez Słowo. Nie przekazywać informacje, ale wylewać naukę z mocą – tzn. że niesie ona moc sprawczą dla Ciebie. Słowo może uzdrowić Twoje serce i ciało, może objawić nowe perspektywy, nowe plany, dać nową nadzieję, odciąć lęki – uczynić to, czego na dany moment chce Pan konkretnie dla Ciebie. Jeśli też tego chcesz, jeśli wierzysz w moc Słowa. Jezus słowem uwalniał i uzdrawiał ludzi, nie potrzebował czynić żadnych dodatkowych rytuałów. Jezus Chrystus wczoraj i dziś, ten sam także na wieki. (Hbr 13,8). Czy wierzysz, że do Ciebie chce mówić z tą samą mocą? Czy rzeczywiście traktujesz Jezusa jak realną osobę, ale pełną miłości i jednocześnie o nieograniczonej sile sprawczej? On jest. On czyni cuda i znaki także dziś, dla tych, którzy Go przyjmują. 

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie przymnóż mi wiary! Duchu Boży mów do mnie, pomóż mi z wiarą wołać o cuda w moim życiu. Jezu pragnę przyjąć wszystko, co chcesz mi uczynić, proszę i wołam – mów do mnie z mocą!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do rozważania “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM PRZYJMUJĄC SŁOWO ŻYWE I SKUTECZNE”

  1. Tak Panie i Duchu Swiety mów do mnie z moca bym wolała z wiara nadzieja miłośca o cuda w moim życiu.Badz wola Twoja.

    • Ty jesteś JEZU CHRYSTE MOIM PANEM TROSZCZ SIĘ TY JEZU UFAM TOBIE CHWAŁA PANU JEZUSOWI BĄDŹ UWIELBIONY W TWEJ NIEPOJĘTEJ MIŁOŚCI DLA MNIE

  2. Panie Jezu dziękuję Ci za otrzymane łaski

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)