Strona główna » slowo » NAWRACAĆ SIĘ BY BYĆ PRZYJACIELEM BOGA

NAWRACAĆ SIĘ BY BYĆ PRZYJACIELEM BOGA

26.03.2020, czwartek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Księga Wyjścia 32, 7-14

Pan rzekł do Mojżesza: «Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. Bardzo szybko zawrócili z drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca odlanego z metalu, i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: „Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej”». I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: «Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. Pozwól Mi, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem». Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Pana, Boga swego, i mówić: «Dlaczego, Panie, płonie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej wielką mocą i silną ręką? Czemu to mają mówić Egipcjanie: „W złym zamiarze wyprowadził ich, chcąc ich wygubić w górach i zgładzić z powierzchni ziemi”? Odwróć zapalczywość Twego gniewu i zaniechaj zła, jakie chcesz zesłać na Twój lud. Wspomnij na Abrahama, Izaaka i Izraela, Twoje sługi, którym przysiągłeś na samego siebie, mówiąc do nich: „Uczynię potomstwo wasze tak licznym jak gwiazdy niebieskie, i całą ziemię, o której mówiłem, dam waszym potomkom i posiądą ją na wieki”». Wówczas to Pan zaniechał zła, jakie zamierzał zesłać na swój lud.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Pozwól Mi, aby rozpalił się gniew mój na nich – Bóg prosi o pozwolenie człowieka? Niezmienny Bóg zmienia zdanie pod wpływem Mojżesza? Tajemnicę może pomóc zrozumieć inny fragment Księgi Wyjścia (33,11) – Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem. Bóg jest tak dobry i pokorny, że uniżył się do pozycji przyjaciela człowieka, swoją niepojętą istotę przybrał w ludzkie emocje, by Mojżesz mógł z Nim mieć jakąś relację. Pan chciał mieć z Mojżeszem przyjacielską relację i w taki sposób z nim rozmawiał. Czyli dzielił się z Mojżeszem swoim bólem, radził się jak przyjaciela.
  • Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Pana – Mojżesz sam miał problemy z ludem, często złościł się na niego i skarżył Bogu. Nie wykorzystuje jednak sytuacji, by się ich pozbyć i prosić Boga, żeby to z jego z rodu stworzył nowy lud. Wielka jest pokora Mojżesza, który w ten sposób okazuje swoje podobieństwo do Boga. Widzimy w tym fragmencie rozmowę przyjaciół tak naprawdę podobnych do siebie. Bliska relacja z Bogiem upodobniła Mojżesza do Niego – nabrał pokory, miłości do ludu, miłosierdzia i waleczności o dobro bliźnich. Kto z kim przestaje, takim się staje. Czy twoja relacja z Bogiem zaczęła cię do Niego upodabniać? Czy widzisz jakąś różnicę, zmianę, która niepostrzeżenie się dokonała dzięki przestawaniu ze Słowem Bożym?
  • Bóg chce być twoim przyjacielem. Chce na modlitwie rozmawiać z tobą jak przyjaciel – żebyś wylewał przed Nim swoje serce, radził się Go, ufał Mu. Ufać można komuś, kogo się dobrze zna, z kimś przeszło się już jakąś drogę i on nie zawiódł. Czy masz wspólną drogę z Jezusem? Doświadczenia wspólnego przejścia przez jakieś trudy, Jego wierności i bliskości? Czy uważasz, że Jezus jest twoim przyjacielem? Czy ty uważasz się za Jego przyjaciela? Co możesz zrobić, aby rozwijać tę przyjaźń?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Dziękuję Ci Panie za Twoją bliskość, dobroć i przyjaźń! Duchu Święty proszę, pomóż mi zostać bliskim przyjacielem Jezusa. Pomóż mi zaufać, pomóż mi kochać, przemieniaj moje serce!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do rozważania “NAWRACAĆ SIĘ BY BYĆ PRZYJACIELEM BOGA”

  1. Jezu kochany uczyń serce moje według serca Twego, Mój Przyjacielu najukochańszy i najwierniejszy.

  2. Jezu, dziękuję, że odkąd stałeś się moim przyjacielem, moje życie nabrało sensu.Niech Twoja chwała objawia się każdego dnia.Ty uświęcasz moje życie,umacniasz je,podnosisz,uwalniasz od lęku.

  3. Boze jestes niesamowicie dobry!
    Przemieniaj nasze serca na lepsze.
    Duchu Sw dodaj nam wiary I wytrwalosci w tak trudnym czasie jaki ogarnal swiat.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)