Strona główna » slowo » NAWRACAĆ SIĘ, TO POKŁADAĆ PEWNOŚĆ W TYM, ŻE BÓG CZUWA

NAWRACAĆ SIĘ, TO POKŁADAĆ PEWNOŚĆ W TYM, ŻE BÓG CZUWA

27.03.2020, piątek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 7,1-2.10.25-30

Jezus obchodził Galileę. Nie chciał bowiem chodzić po Judei, bo Żydzi zamierzali Go zabić.
A zbliżało się żydowskie Święto Namiotów. Kiedy zaś bracia Jego udali się na święto, wówczas poszedł i On, jednakże nie jawnie, lecz skrycie.
Niektórzy z mieszkańców Jerozolimy mówili: «Czyż to nie jest Ten, którego usiłują zabić? A oto jawnie przemawia i nic mu nie mówią. Czyżby zwierzchnicy naprawdę się przekonali, że On jest Mesjaszem? Przecież my wiemy, skąd On pochodzi, natomiast gdy Mesjasz przyjdzie, nikt nie będzie wiedział, skąd jest».
A Jezus, nauczając w świątyni, zawołał tymi słowami: «I Mnie znacie, i wiecie, skąd jestem. Ja jednak nie przyszedłem sam z siebie; lecz prawdomówny jest Ten, który Mnie posłał, którego wy nie znacie. Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał».
Zamierzali więc Go pojmać, jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Żydzi zamierzali Go zabić (…) jednakże nikt nie podniósł na Niego ręki, ponieważ godzina Jego jeszcze nie nadeszła. To doświadczenie miał Dawid, gdy, prześladowany przez wrogów mówił – Bogu ufam, nie będę się lękał: cóż może mi uczynić człowiek? (Ps 56,12). Tak samo i Józef sprzedany przez braci do Egiptu, w którego historii powtarza się nieustannie sformułowanie – Pan był z Józefem, dlatego ze wszystkich trudnych sytuacji wychodzi zwycięsko. Tak właśnie jest z każdym z nas, który żyje w relacji z Bogiem i, na ile potrafi, realizuje Boży plan dla swojego życia. Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam? (Rz 8,31). Wierzysz w to? Ja też drżę, gdy przychodzi jakieś zagrożenie, biorę wtedy Boże Słowo i czytam obietnice Bożej opieki, powtarzam je, aż Słowo przeniknie do wnętrza i daje pokój.

  • Czy dajesz się zdominowac przez lęki, czy napełniasz się ufnością przez Boże Słowo? Wszyscy należymy do Boga, gdy oddaliśmy swoje życie Jezusowi. A On, który nawet własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał,  jakże miałby wraz z Nim i wszystkiego nam nie darować? (Rz 8,32). Dlatego, zapraszam cię dziś zrzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma; nie dopuści nigdy, by miał się zachwiać sprawiedliwy (Ps 55,23). Dbaj tylko o to, aby być z Jezusem, wtedy tylko powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał (Ps 37,5).
  • Ja Go znam, bo od Niego jestem i On Mnie posłał. Jezus – człowiek – jest zdolny do odwagi i poświęcenia, bo zna Ojca. Biblijne “zna Ojca” oznacza nie poznanie intelektualne, ale głęboką jedność (taką porównywalną do jedności mężczyzny i kobiety gdy ze sobą współżyją), z której Jezus czerpie siłę, mądrość, odwagę, inspirację. Jaka jest twoja jedność z Jezusem? Spotykacie się codziennie? Znasz myśli i pragnienia Jezusa? Wiesz jaki ma On dla ciebie plan? Idziesz za Jego słowem?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, wypisz w moim sercu głębokie przekonanie o tym, że czuwasz nad moim życiem, że jesteś jak cień przy moim boku, że chronisz od wszelkiego zła.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 6 do rozważania “NAWRACAĆ SIĘ, TO POKŁADAĆ PEWNOŚĆ W TYM, ŻE BÓG CZUWA”

  1. Panie Jezu dziękuję Ci za to że jesteś codzienne przy mnie i czuwasz nad nami prowadzisz do lepszego poznawania Ciebie. Amen

  2. Panie Jezu dziękuję Ci za to, że jesteś przy mnie, za pokój w sercu,za poczucie bezpieczeństwa.Kocham Cię Panie Jezu. Jezu Ufam Tobie.

  3. Wierzę,że Jezus ma dla każdego plan i dla mnie też .Jezus czeka a nam zamykają Kościoł zabierają Ciało Jezusa – bardzo cierpie.Z jednej strony wiemy , że Bóg wie co jest najlepsze dla nas a z drugiej strony byle pandemia to boimy chowamy w domu zamykają Kościoły a my i Papież zgadzamy się.Jezus uzdrawia a nie zaraża.Jezu przebacz bo nie wiedzą co czynią.

  4. Twoja ofiara Jezu na ołtarzach świata podtrzymuje świat dziękujemy Ci Jezu za Twoja Smierć i ZMARTWYCHWSTANIE za wiernych Twojemu Słowu kapłanów przyjmij nasze ciche męczeństwo ze nie możemy Cię realnie przyjmować z pełnym zaufaniem Tobie Jezu

  5. Twoja ofiara Jezu na ołtarzach świata podtrzymuje świat dziękujemy Ci Jezu za Twoja Smierć i ZMARTWYCHWSTANIE za wiernych Twojemu Słowu kapłanów przyjmij nasze ciche męczeństwo ze nie możemy Cię realnie przyjmować z pełnym zaufaniem Tobie Jezu

  6. Panie Jezu. Dla mojej rodziny jest to czas blogosławiony w którym możemy się zbliżyć do siebie. Jezu miej nas wszystkich w swojej opiece.Panie Błogosław wszystkim którzy opiekują się chorymi.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)