Strona główna » slowo » SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO TO WIĘCEJ MIŁOWAĆ

SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO TO WIĘCEJ MIŁOWAĆ

08.05.2020, piątek , Uroczystość św. Stanisława, głównego patrona Polski

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 10, 11-16

Jezus powiedział do faryzeuszów: „Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, do którego owce nie należą, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza. Najemnik ucieka dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.
Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz”.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Jezus zapowiada, że nastanie jedna owczarnia i jeden pasterz. Myślę o jedności Kościoła, zwłaszcza polskiego. Są momenty, gdy widać wyraźnie jej brak; pojawiają się spory i wzajemne oskarżenia. Trwają gorące dyskusje – o Mszy trydenckiej, o Odnowie w Duchu Świętym, o papieżu Franciszku itd. Podczas pandemii, gdy episkopat zalecił przyjmowanie Komunii św. na rękę, niektórzy zaczęli wyrażać protest twierdząc, że to profanacja. A jaka jest moja postawa wobec władz kościelnych – okazuję posłuszeństwo czy trzymam się swoich poglądów i prywatnych przyzwyczajeń? Czy spełniam zalecenia, pozostając w domu i uczestnicząc w transmisji Mszy w telewizji lub internecie? Czy wykorzystuję czas izolacji na pogłębienie życia duchowego?
 • Słowa o jednej owczarni i jednym pasterzu dotykają także sprawy ekumenizmu. Ten temat leży mi na sercu, bo część mojego kuzynostwa to protestanci. Kwestia jedności jest nie tylko sprawą przywódców wielkich religii, ale także mojej modlitwy i postawy wobec chrześcijan innych Kościołów. Czy wyrażam się o wyznawcach Chrystusa z szacunkiem i życzliwie? Czy rozumiem, na czym polegają najistotniejsze różnice poglądów między protestantami, prawosławnymi a katolikami? Czy modlę się o jedność?
 • Najemnikowi nie zależy na owcach, ale Pasterzowi na nich zależy. Biblia potwierdza, że Bogu zależy na nas (1 P 5,7). Ludzie poświęcają wiele czasu i uwagi sprawom, które kochają (rodzina, praca, zainteresowania, pasja życiowa, sport itd.) i potrafią dla nich rezygnować z wielu innych propozycji. W jaki sposób okazuję Bogu, że mi na Nim zależy? Czy mam dla Niego czas i uwagę? Czy przeznaczam Mu najlepsze chwile dnia (zgodnie z moim trybem życia)? Kiedy ostatnio zrezygnowałam z ciekawego filmu, spotkania, książki, rozmowy telefonicznej itd., żeby spędzić więcej czasu z Bogiem?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Jezu, dobry pasterzu, prowadź mnie.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 8 do rozważania “SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO TO WIĘCEJ MIŁOWAĆ”

 1. Prowadź mnie,Panie.Ty wiesz,co jest dla mnie dobre.Ufam Ci,Jezu.

 2. Przyjmowanie Eucharystii na rękę jest profanacją.
  A Msza Święta zza ekranów telewizorów to nie to samo co autentyczne spotkanie z Jezusem w kościele.
  Obawiam się że wielu niestety taka forma bardziej odpowiada.
  Po pandemii to już nie będzie ten sam Kościół.
  Już nie jest.
  Może i dobrze.
  Czarno na białym zobaczyłam kto jest prawdziwym pasterzem a kto wilkiem wśród hierarchów.
  Odnośnie protestantów: oni niestety nie uznają Jezusa w Eucharystii.
  Jak możemy być w tej sytuacji z nimi w jedności????

  • Siostro Basiu, nie zgadzam się z Twoim poglądem, że przyjmowanie Komuni Św. na rękę jest profanacją. Ojcowie Kościołajuż w dawnych wiekach zalecali ten sposób.

 3. “…i będą słuchać głosu mojego…”
  Ten czas choć jest czasem trudnym jest też czasem błogosławionym dla mnie,,dlatego że uczy mnie pokory, posłuszeństwa, słuchania głosu Pana w moich pasterzach/ papieża, biskupów, proboszcza/.
  Dziękuję Ci Jezu, że pozwoliłeś się dotknąć,spocząć na mojej dłoni Ty Bóg zniżyłeś się do mnie ,to była i jest najpiekniejsza chwila choć przez sekundy adorównać Cię w mojej dłoni . Bądź Uwielbiony Boże mój i Panie ,bądź Uwielbiony

 4. Bogu dziękuję za spotkanie z nim podczas mszy św przez cały czas ograniczeń! Spotkanie z żywym Jezusem dla mnie jest też ogromnie ważne, nie rozumiem uczestnictwa z ekranem telewizyjnym, duchową komunią jakoś nie czuję dotyku Jezusa! Może jestem zbyt słabym dzieckiem Bożym ale przebijam się przez tłum jak Magdalena by dotknąć płaszcza Chrystusa, i bardzo Jezusowi dziękuję za te łaski i owoce spotkania na żywo z Nim na Eucharystii! Ufam Tobie Jezu!
  Alicja

 5. Kochana Basiu.
  Temat dzisiejszych rozważań to:
  Spotkać Zmartwychwstałego to więcej miłować
  “Mam też inne owce ,które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić. …”

 6. Bogu dzięki , za możliwość uczestniczenia w Eucharystii przed ekranem telewizora , bo jak wejść do świątyni gdzie mogło być 5 osób , a trzeba do niej kawałek dojechać; tęsknota za Realnym Jezusem , ale duchowa łączność. Pan wie jak nas prowadzić i jak Dobry Pasterz chroni nas i nasze życie , pozwalając się dotknąć. To największy dar jaki otrzymałam – dotknąć mego Boga. Bądź Uwielbiony Dobry Pasterzu.

 7. Jedność może dokonać się tylko poprzez nawrócenie i trwanie w jedynym prawdziwym kościele – KATOLICKIM. Wszak w nim jedynym jest pełnia prawdy.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną reflekcją lub pytaniem do dzisiejszego słowa

(opcjonalny)