Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO OGLĄDAĆ RZECZY NIEMOŻLIWE

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO OGLĄDAĆ RZECZY NIEMOŻLIWE

03.08.2020, poniedziałek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 14, 13-21

Gdy Jezus usłyszał o śmierci Jana Chrzciciela, oddalił się stamtąd łodzią na pustkowie, osobno. Lecz tłumy zwiedziały się o tym i z miast poszły za Nim pieszo. Gdy wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi i uzdrowił ich chorych.
A gdy nastał wieczór, przystąpili do Niego uczniowie i rzekli: «Miejsce to jest pustkowiem i pora już późna. Każ więc rozejść się tłumom: niech idą do wsi i zakupią sobie żywności».
Lecz Jezus im odpowiedział: «Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść!» Odpowiedzieli Mu: «Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb». On rzekł: «Przynieście Mi je tutaj». Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do syta, a z tego, co pozostało, zebrano dwanaście pełnych koszy ułomków. Tych zaś, którzy jedli, było około pięciu tysięcy mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Jezus ma głęboką świadomość potrzeb człowieka. Chleb i ryby były podstawowymi składnikami jadłospisu mieszkańców Palestyny. Mięso było droższe i spożywano je wyłącznie z okazji świąt. Odpowiedź Jezusa wydaje się naiwna: Nie potrzebują odchodzić; wy dajcie im jeść! Należałoby mieć jeszcze świadomość, że tłum liczący pięć tysięcy mężczyzn (a także kobiety i dzieci) przekraczał liczebnością większość galilejskich miasteczek. Mówiąc krótko Jezus chciał nakarmić całe miasteczko galilejskie. Uczniowie mówią do Jezusa bezradnie: Nie mamy tu nic prócz pięciu chlebów i dwóch ryb. I to wystarczyło. Jezus również i nas się pyta – jakie są wasze zasoby, aby służyć innym? I nie ma znaczenia, że jest tego niewiele. Uczniowie dali wszystko co mieli i to wystarczyło. Ile chcesz poświęcić z siebie, swoich dóbr materialnych, czasu dla Jezusa? Ile czasu poświęcasz?
  • Rzeczy niemożliwe mogły ujrzeć światło dzienne, ponieważ uczniowie byli posłuszni słowu Jezusa. On rzekł: «Przynieście Mi je tutaj». Kazał tłumom usiąść na trawie, następnie wziąwszy pięć chlebów i dwie ryby, spojrzał w niebo, odmówił błogosławieństwo i połamawszy chleby, dał je uczniom, uczniowie zaś tłumom. Jedli wszyscy do syta. Posłuszeństwo Bożemu słowu jest kluczem do bycia szczęśliwym, bo czy stwórca nie wie, co jest najlepsze dla Jego stworzenia? Potrzebujemy wzrastać we wrażliwości na Boże słowo przez czytanie, wsłuchiwanie się nie i wprowadzanie tego słowo w życie. Jest to bowiem droga odczytywania Bożych zamiarów i planów wobec nas. Kluczem naszego sukcesu jest posłuszeństwo Bożemu słowu. Ile czasu poświęcasz na czytanie i wsłuchiwanie się w Boże słowo? Czy słyszysz głos Boży w swoim sercu?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci za prowadzenie przez Twoje Słowo. Dziękuję Ci za moje posłuszeństwo Twojemu słowu.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Brak komentarzy do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO OGLĄDAĆ RZECZY NIEMOŻLIWE”

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)