Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO DBAĆ O JEGO ŚWIĄTYNIĘ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO DBAĆ O JEGO ŚWIĄTYNIĘ

23.09.2021, czwartek , Św. Pio z Pietrelciny

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Księga Aggeusza 1, 1-8

W drugim roku rządów króla Dariusza, w pierwszym dniu szóstego miesiąca, Pan skierował te słowa przez proroka Aggeusza do Zorobabela, syna Szealtiela, namiestnika Judy, i do arcykapłana Jozuego, syna Josadaka: «Tak mówi Pan Zastępów: Ten lud powiada: Jeszcze nie nadszedł czas, aby odbudowywać dom Pański. Wówczas Pan skierował te słowa przez proroka Aggeusza: Czy to jest czas stosowny dla was, byście spoczywali w domach wyłożonych płytami, podczas gdy ten dom leży w gruzach? A teraz tak mówi Pan Zastępów: Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem! Siejecie wiele, lecz plon macie lichy; przyjmujecie pokarm, lecz nie macie go do syta; pijecie, lecz nie gasicie pragnienia; okrywacie się, lecz się nie rozgrzewacie; ten, kto pracuje dla zarobku, pracuje dla dziurawego mieszka. Tak mówi Pan Zastępów: Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem. Wyjdźcie w góry i sprowadźcie drewno, a budujcie ten dom, bym sobie w nim upodobał i doznał czci – mówi Pan».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • tak mówi Pan Zastępów: Zastanówcie się dobrze nad swoim postępowaniem! Zanim Bóg przemówił przez proroka, przemawiał przez znaki, okoliczności – Jego wolę można było wywnioskować z obserwacji i refleksji. Bóg oczekiwał logicznego myślenia, zastanowienia się, refleksji nad tym, jaka jest Jego wola. Zamiast tego lud bezrefleksyjnie żył z dnia na dzień zapatrzony w siebie, zajęty dbaniem o swój dobrobyt. Jakże często my też odkładamy moment głębszego nawrócenia, zmiany na później, bo teraz jesteśmy tak zajęci… Ten lud powiada: Jeszcze nie nadszedł czas, aby odbudowywać dom Pański.
  • Oczywiście jest rozsądne, mądre i konieczne, by dbać o pracę, by zapewnić rodzinie utrzymanie, by dbać o najbliższych, o różne ważne sprawy w naszym życiu. Jednak czy w tym wszystkim dajesz Bogu  miejsce na objawianie Jego woli? Tzn. czy masz postawę słuchania, zastanawiania się nad Jego wolą dla Ciebie i gotowości uczynienia zmiany, jeśli On tak zechce? Bardzo często widzimy, że coś jest niewłaściwe i nasza  odpowiedź brzmi jeszcze nie nadszedł czas… A tak naprawdę ważniejsza jest wygoda, duchowe lenistwo. A może brak nadziei i wiary, że to możliwe – że starczy sił i łaski, że Bóg sprawi w nas to, co się wydaje niemożliwym do zmienienia?
  • budujcie ten dom, bym sobie w nim upodobał i doznał czci To Ty jesteś Domem Pańskim! Duch Św. mieszka w Tobie i chce tą świątynię stale budować i upiększać. Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? Jeżeli ktoś zniszczy świątynię Boga, tego zniszczy Bóg. Świątynia Boga jest święta, a wy nią jesteście. (1Kor 3, 16-17) Twoje konkretne słabości, grzechy, zranienia i niemoce mają być miejscami objawiania się chwały i potęgi Boga – który uzdrawia, przemienia, uwalnia, uzdalnia i wypełnia swoją miłością. Czy Duchowi Św. podoba się, jak dbasz o Jego świątynię? Czy chcesz, by to On był gospodarzem świątyni Twego serca?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Ty wiesz, co mi najbardziej przeszkadza w oddaniu Ci pełni władzy nad moim sercem. Proszę, uczyń to, co dla mnie jest niemożliwym – działaj cuda we mnie! Tato chcę widzieć potęgę Twojej miłości działającą we mnie!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO DBAĆ O JEGO ŚWIĄTYNIĘ”

  1. Dzisiaj jest czas, zbawienia. Dziś jest czas laski. Boże daj mi łaskę niemarnowania czasu na rzeczy, które Tobie się nie podobają. Proszę Cię o łaskę współpracy z Tobą nad moimi grzechami, słabościami i wytrwałości. Niech to co robię podoba się Tobie. Niech świątynia, która ja jestem należy w całości do Ciebie i przozdob ja tak jak Ty chcesz, abyś tam przebywał na, zawsze.

  2. Duchu Święty ożywiaj moją wiarę i pobudzaj serce do konkretnego działania zgodnego z Wolą Bożą.

  3. Niech gorliwość o Dom Twój pożera mnie Panie. Totus Tuus Maryjo schowaj mnie w Twym Sercu bym odgadywała myśli i pragnienia Boże i podążała za nimi.

  4. Wiem że niekiedy wylatuję jak FILIP Z KONOPI. Ale najlepsze jest to że nie czuję skrępowania i jasno wyrażam to co myślę. Jezu kochany TY UZDRAWIAŁEŚ I UZDRAWIASZ przez POCIESZYCIELA, KTÓRY DAJE NADZIEJĘ NA lepsze, co nie znaczy “bogatsze” ale pełne radości i uśmiechu JUTRO. Jezu ufam Tobie

    • Mam mieć wyżuty że idę za PRAWDĄ I uczciwością “NIE”. Mówię NIE I tego będę się ZAWSZE TRZYMAĆ. Mieć wyrozumiałość nie tylko dla siebie ale i dla innych ale nie TOLERUJĘ KRĘTACTWA. Przykro mi bardzo ale taka jestem i oby każdy taki był, WIERZĘ I PRAGNĘ aby każdy był taki i miał w swoim sercu pragnienie MIŁOŚCI ALBOWIEM BÓG JEST MIŁOŚCIĄ. Idealizuję świat, mówi mi się że takiego świata nie ma, a ja wierzę że jest. Właśnie taki świat jest pragnieniem każdego WIERZĄCEGO, zatem wcześniej czy później będziemy żyli z BOGIEM. WSZAK MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ. Wszystko zależy od tego czego każdy z nas pragnie w swoim sercu MIŁOŚCI czy KRĘTACTWA i nieuczciwości. Jezu kochany, to takie proste a zarazem takie trudne.

  5. Jezus JEST ZGORSZENIEM I ZNAKIEM SPRZECIWU. Nie rozumiem jak można nie pragnąć MIŁOŚCI. MIŁOŚĆ JEST WSZYSTKIM CO NAZYWAMY PIĘKNEM I WOLNOŚCIĄ. JEZU UFAM TOBIE

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)