Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO GASIĆ GNIEW POKORĄ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO GASIĆ GNIEW POKORĄ

28.09.2021, wtorek , św. Wacława, męczennika

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 9, 51-56

Gdy dopełniały się dni wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jeruzalem, i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i weszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by przygotować Mu pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jeruzalem.
Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: «Panie, czy chcesz, byśmy powiedzieli: Niech ogień spadnie z nieba i pochłonie ich?» Lecz On, odwróciwszy się, zgromił ich. I udali się do innego miasteczka.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Gniew to wino demonów. Upija i zabiera rozum a serce czyni nieczułym na krzywdę. Gniew wybucha jak wulkan, spada ogniem i niszczy wszystko co jest na drodze.
 • W dzisiejszej Ewangelii gniew wybucha w apostołach. Coś dzieje się nie po ich myśli. Samarytanie nie przyjmują Jezusa a może raczej chodzi o Jakuba i Jana. Przychodzą przecież w imieniu tego wielkiego nauczyciela-cudotwórcy, który uzdrawia nieuleczalnych i jednym słowem wyrzuca złe duchy. Oni są prawowiernymi Żydami, wybranymi przez Syna Bożego a ci Samarytanie śmią ich odrzucać?! Trzeba ich zniszczyć!
 • Tymczasem Jezus odwraca się i odchodzi. Akceptuje ich wybór. Jednoznacznie jednak karci Jana i Jakuba gasząc gniew, który w nich już prawie eksploduje. Bóg kocha każdego człowieka, nawet jeśli on go odrzuca. On wciąż czeka i jest gotowy przyjąć z powrotem każdego z nas. Nie ma natomiast zgody na gniew, który krzywdzi.
 • Często wybucham gniewem na moje dzieci. I gdy patrzę wstecz na te „erupcje” krzyku i groźnych, raniących słów, to widzę, że przyczyną gniewu była zawsze zawiedziona i zraniona pycha. „Ja coś powiedziałem, zleciłem i czemu one mnie nie słuchają! One mnie nie szanują!” i wybuch. Jezus mówi mi dziś, że gniew trzeba zostawić. Trzeba wybaczyć aby wyruszyć za Nim w kierunku Drogi Krzyżowej i Krzyża, gdzie umiera pycha a rodzi się bezwarunkowa miłość.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Jezus oddaję ci siebie samego. Pragnę służyć z miłością tym, których stawiasz na mojej drodze. Naucz mnie patrzeć Twoimi oczyma na innych. Wyprowadź mnie z gniewu bym miał uśmiech oraz otwarte serce zamiast krzyku i złości.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO GASIĆ GNIEW POKORĄ”

 1. Są święci łagodni jak baranki ale są też święci biblijni synowie gromu jak Jakub i Jan

 2. /…/ wysłał przed sobą posłańców. Te słowa skłaniają mnie do zadania sobie pytania: jakim uczniem Jezusa jestem? A jednocześnie do stanięcia w kłopotliwej prawdzie. Uczniem, który nie wydoskonalił się w miłości, pokorze, przebaczeniu.

  Ile razy reaguję tzw. “świętym oburzeniem”, wyniosłością, pychą w osądzaniu bliźnich?

  Niech Twoja obecność i bliskość Panie Jezu, do której zapraszasz każdego bez wyjątku, będzie dla mnie wezwaniem do pracy nad sobą, oddawaniem Ci tych trudnych uczuć, z którymi niełatwo mi sobie radzić.

 3. Tak, zło działa na wszelakich “frontach” i wydaje się że zwycięża. A człowiek jak to człowiek, wybiera, niestety obchodzi PRAWO, ale Jezus nie pozwala na OBCHODZENIE PRAWA BOŻEGO. Czyli zawsze bądźmy uczciwi względem NASZEGO SUMIENIA. Jezu ufam Tobie

 4. Im bardziej jestem starszy, widzę, że w tym świecie trzeba się rozpychać, nawet i w kościele,kulturalnie!

  • Albowiem Którzy zaufali PANU, kulturalnie się przepychają, ODZYSKUJĄ SIŁY, OTRZYMUJĄ SKRZYDŁA JAK ORŁY, BIEGNĄ BEZ ZMĘCZENIA, BEZ ZNURZENIA IDĄ, by dalej się “rozpychac” kulturalnie, SNUĆ MIŁOŚC!

 5. CHOĆ BYŚ CAŁY ŚWIAT ZWOJOWAŁ A MIŁIŚCI BYŚ NIE MIAŁ BYŁBYŚ NICZYM

  • LECZ CI CO ZAUFAJĄ PANU, ODZYSKUJĄ SIŁY, OTRZYMUJĄ SKRZYDŁA JAK ORŁY, BIEGNĄ BEZ ZMĘCZENIA, BEZ ZNURZENIA IDĄ. – tak, cóż warte jest życie jeśli się nie podąża za JEZUSEM który prowadzi do ŻYCIA Z BOGIEM. Jezu ufam Tobie

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)