Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ODKRYĆ OJCA

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ODKRYĆ OJCA

06.10.2021, środa , Św. Brunona

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 11, 1-4

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów».
A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Potrzebujemy zapragnąć się modlić taką potrzebą od wewnątrz. Pragnienie jest kluczem otwierającym, ale także pogłębiającym nasze życie wiary. Potrzebujemy prosić Jezusa o pragnienie głębokiej modlitwy i głębokich, satysfakcjonujących relacji z Nim jako Bogiem żywym. Uczniowie proszą oto wprost: Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów. To jest ważna prośba i dla uczniów i dla Jezusa. Jezus bowiem walczy o ludzkie serce i pragnie być Kimś ważnym dla człowieka. Czego pragniesz? Co dominuje w twoich pragnieniach? Jakie miejsce w twoich pragnieniach zajmuje Jezus?
 • Jezus objawia uczniom jak powinni się modlić:  Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Jest ona znana jako modlitwa Ojcze nasz. Bardzo często powtarzamy ją bardzo pobieżnie, zewnętrznie. Potrzebujemy odkryć jej głębię. Potrzebujemy prosić Jezusa, aby Sam objawił nam głębię tej modlitwy. Potrzebujemy odkryć Kim jest Ojciec niebieski w naszym życiu, aby odkryć co oznacza bycie Jego dzieckiem. My raczej chcemy być dorośli, samowystarczalni (często podświadomie), bo zostaliśmy wychowani w określonej kulturze. Czy odkryłeś Ojca niebieskiego w swoim życiu? Czy odkryłeś głębię duchowego dziecięctwa?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci, że objawileś w swoim życiu Swojego ukochanego Ojca. Dziękuję Ci, Twój Ojciec jest także moim Ojcem.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 8 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ODKRYĆ OJCA”

 1. Zapatrzeć się na relację Jezusa z Ojcem – trwać w jedności, w modlitwie uwielbienia, dziękczynienia, prośby, posłuszeństwie Jego woli i pokorze.

  Odczuwać głód Słowa Bożego i karmić się nim.

  Obudzić w sobie ufność i prostotę dziecka, umiłowanego przez Ojca.

  Rozsmakowywać się w tej Miłości.
  Proszę Cię Panie.

  • Dziękuję, zatem POKUSA TO PRUBA. Albowiem BÓG NIE KUSI JAK CZYNI TO ZŁO.

   • Podziękowania odnośnie POKUSY powinny wylądować pod OMC, ZATEM JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ I PRZEPRASZAM ZA POMYŁKĘ. Jednocześnie podziękuję Anonimowi za piękne uwagi odnośnie MODLITWY, która jest głównie OSOBISTYM SPOTKANIEM Z BOŻĄ WSZECHMOCĄ.

 2. Kiedyś moja znajoma stwierdziła że modlitwa OJCZE NASZ ma ulec zmianie, albowiem jak BÓG może namawiać do złego.
  Jezu ufam Tobie

  • Dwie kwestie językowe: Kiedy śpiewamy/mówimy: Święty Boże Święty [(a)] Nieśmiertelny zmiłuj się nad nami!” to w dzisiejszym języku polskim należy unikać owego [(a)] gdyż wprowadza przeciwstawienie (błąd logiczny, że Bóg jest Święty[a (JEDNAK)Nieśmiertelny]. Bóg jest Święty Nieśmiertelny. Podobnie jest ze słowem “pokuszenie”, które oznaczało w języku staropolskim próbę, a nie pokusę.Zatem i nie wódź nas na pokuszenie znaczyło/znaczy (w tłumaczeniu na współczesny Polski: “I nie wystawiaj nas na próbę” albo nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie”, gdyż Bóg nikogo nie kusi, jak poucza w swym Liście Apostoł Jakub.

 3. Panie Jezu proszę Cię o głębie modlitwy, modlitwy ufnej, pokornej, skutecznej zdolnej poruszyć serce Ojca. Daj mi jednoczyć moje serce z twoim, w Duchu Św.

 4. My ludzie zwykle mówimy ze wierzymy lecz, właśnie kiedy przychodzi próba pytamy dlaczego to się stało gdzie popełniłem grzech… Więc kiedy dziecko prosi o ostatnią kromkę mamy czy nie da dziecku.. Dlatego mówi pewien Święty kapłan nigdy do Boga nie przychodźmy sami zawsze z Maryją i prośmy Mamusiu podziel się ze mną swoją wiarą.

 5. Błogosławię przez Maryję

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)