Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ODKRYĆ PRACĘ SŁOWA BOŻEGO W NASZYM WNĘTRZU

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ODKRYĆ PRACĘ SŁOWA BOŻEGO W NASZYM WNĘTRZU

13.10.2021, środa , Bł. Honorata Koźmińskiego

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 11, 42-46

Jezus powiedział:
«Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą».
Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Człowiek ma tendencję do wypłycania rzeczywistości i banalizowania najpiękniejszych darów. Głębia to trud związany z rozwojem, przemianą i nawracaniem się. Głębia, to współpraca z łaską Bożą. W Nowym Przekładzie Dynamicznym dzisiejsza Ewangelia wybrzmiewa jeszcze bardziej jednoznacznie: Straszliwa kara czeka was, faryzeuszy, gdyż koncentrujecie się na dawaniu dziesięciny nawet z mięty, ruty i z każdego warzywa, lecz z dala omijacie Boże wezwanie do sprawiedliwości i ofiarnej miłości. Czym jest sprawiedliwość w słowie Bożym? Sprawiedliwość, to pełnienie woli Ojca niebieskiego. Józef w Ewangelii św. Łukasza nazwany jest człowiekiem sprawiedliwym, czyli pełniącym wolę Ojca. Człowiekiem posłusznym. Posłuszeństwo Bogu to istota wiary biblijnej. Czy odkryłeś w swoim życiu łaskę posłuszeństwa? Czy prosisz o dar posłuszeństwa?

  • Człowiek współczesny tak daleko odszedł od Ewangelii, że na słowo “posłuszeństwo” reaguje alergicznie . Tylko słowo Boże ma moc złamać w nas ducha nieposłuszeństwa, bo Ono ma  moc zrodzić w nas wiarę. Im więcej czasu poświęcimy na “przeżuwanie” słowa Bożego, tym większe mamy szansę na przemianę. Słowo Boże potrzebuje czasu, aby pokonać w nas różne wewnętrzne bariery, ponieważ słowo Boże czyta nas.  Słowo Boże ma moc nasz mienić, ale potrzebujemy oddać swój czas i czytać, wsłuchiwać się i wprowadzać w życie usłyszane słowo. Ile czasu poświęcasz na wsłuchiwanie sie w Boże słowo? Jakie wezwanie ostatnio usłyszałeś?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci za moc Twojego słowa. Dziękuję ci, że przemieniasz moje nieposłuszeństwo w posłuszeństwo Twoim wezwaniom.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ODKRYĆ PRACĘ SŁOWA BOŻEGO W NASZYM WNĘTRZU”

  1. Słowo Boże ma moc nasz mienić, ale potrzebujemy oddać swój czas i czytać, wsłuchiwać się i wprowadzać w życie usłyszane słowo. Ile czasu poświęcasz na wsłuchiwanie się w Boże słowo? Jakie wezwanie ostatnio usłyszałeś?

    Dziękuję za rozważanie. Pragnę dopowiedzieć, że nie jest łatwo, by móc mieć czas na Lectio Divina. Świat zewnętrzny nawet “katolikoludziów”etc. jest jak złodziej, i trzeba mieć odwagę, by (posród spotkań obowiązków pracy i zadań) postanowić i umieć mieć czas tylko dla Pana. Osobiście lubię włączać Lectio Divina (najcześciej) w Tajemnice Światła Różańca Świetego, by tak wraz z Maryją “rozważąć w sercu” sprawy …

  2. Koronki biblijne to dla mnie dobry sposób na zanurzenie się w Słowie Bożym. Powtarzanie wersetu biblijnego kilkadziesiąt razy sprawia, że Słowo Boże zaczyna przenikać w moje życie. W pierwszej kolejności dotyka myśli, które zaczynają zmieniać swój tor, co pomaga mi przeciwstawić się lękom, poczuciu winy, pesymizmowi. Koronki biblijne to dla mnie sposób na napełnianie się Bożym Słowem, które ma moc przemieniać moje życie, daje światło, zmienia myśli, uczucia i czyny

  3. Osobiście, bardzo lubię – jako podkładki pod mysz – używać zakładki z którąś z koronek i przerywać sobie (zajęcia/pracę) na chwilę modlitwy. Fakt, że taka koronka trwa nie dłużej niż dziesiątka różańca, sprawia, że mogę je jak perełki zbierać przez różne chwile dnia. Czasami one „organizują” mój dzień, tworzą jego duchową konstrukcję. Cieszy mnie też zapamiętywanie wersetów, którymi nieraz „strofuję” samą siebie. W sytuacjach trudnych lub nieudanych, można sobie powtórzyć „i bądźcie wdzięczni”. To taki drobny element pracy nad sobą… A w chwilach niepewności, przypominam sobie „Nigdy cię nie zawiodę ani nie porzucę”. To z kolei buduje relację między mną a Bogiem, potwierdza jej istnienie i moje w niej miejsce.
    Serdecznie polecam koronki zapracowanym, spieszącym się, niecierpliwym, rozpoczynającym swoją przygodę z Bogiem i modlitwą, oraz po prostu nawracającym się (czyli w gruncie rzeczy wszystkim nam, grzesznikom.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)