Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ĆWICZYĆ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ĆWICZYĆ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

24.11.2021, środa , Świętych męczenników Andrzeja Dung-Lac i Towarzyszy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Proroka Daniela 3, 62a i 63a. 64a 65a. 66a 67

Błogosławcie Pana, słońce i księżycu,
błogosławcie Pana, gwiazdy na niebie.
Błogosławcie Pana, deszcze i rosy,
błogosławcie Pana, wszystkie wichry niebieskie.
Błogosławcie Pana, ogniu i żarze,
błogosławcie Pana, upale i chłodzie.
Błogosławcie Pana,
chwalcie Go i wywyższajcie na wieki.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Rozdział  trzeci  proroka Daniela, to najwyższa forma wyznania wiary w słowie Bożym. Tak bowiem modlą się żydowscy młodzieńcy wrzuceni do rozpalonego pieca. Wzywają całe stworzenie do błogosławienia Bogu żywemu. Jest to ich wyznanie wiary i okazywanie zaufania w Boże prowadzenie. Potrzebujemy wzrastać do takiej wiary, która pozwoli nam objawiać postawę młodzieńców z pieca ognistego w najtrudniejszych chwilach naszego życia. Potrzebujemy ćwiczyć się w błogosławieństwie, dziękczynieniu i uwielbieniu w czasie spokojnym, które przygotuje nas do czasu trudu, zamieszania i sytuacji granicznych. Jak reagujesz na sytuacje, które wydają się być bez wyjścia? Gdzie szukasz pomocy? W kim lub czym pokładasz swoją ufność?

  • Młodzieńcy wzwają całe stworzenie, wszystkie naturalne potęgi, które zostały stworzone przez Boga żywego. Są to potęgi, nad którymi panuje ich Stworzyciel. Bóg żywy zaprasza nas dzisiaj, abyśmy uwierzyli, że On ma moc zapanowania także nad naszą naturą, chorobami, słabościami, niedomaganiami, bezradnością wobec ciągle tych samych grzechów. Zaprasza nas, abyśmy swoją ograniczoną naturą błogosławili Boga żywego. Jak reagujesz w czasie zmęczenia? Jak reagujesz w czasie choroby? Jak reagujesz w czasie dobrej fizycznej formy?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci, że jestem cały w Twoich rękach. Dziękuję Ci, że mogę całkowicie zaufać Twojemu prowadzeniu.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 2 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ĆWICZYĆ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO”

  1. Laudate Omnipotentem Dominum omni pueri e puellae…

    Chwalcie Wszechmogącego Pana wszyscy chłpcy i dziewczęta …

    Laudate Dominum omnes gentes, Laudate Dominum!

  2. Bądż Uwielbiony Boże Wszechmogący Stwórco Nieba I Ziemi.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)