OCZEKIWAĆ PANA Z WDZIĘCZNOŚCIĄ

11.12.2023, poniedziałek , Św. Damazego I, papieża

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Psalm 85,9-14

Będę słuchał tego, co mówi Pan Bóg: oto ogłasza pokój ludowi i świętym swoim. Zaprawdę bliskie jest Jego zbawienie dla tych, którzy się Go boją, i chwała zamieszka w naszej ziemi. Spotkają się ze sobą łaska i wierność, ucałują się sprawiedliwość i pokój. Wierność z ziemi wyrośnie, a sprawiedliwość spojrzy z nieba. Pan sam obdarzy szczęściem, a nasza ziemia wyda swój owoc. Przed Nim kroczyć będzie sprawiedliwość, a śladami Jego kroków zbawienie.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Jego obietnice dotyczą naszego życia. Nie mówią o abstrakcjach, nie przelatują nad głowami. Twoje tu i teraz interesuje Boga, który patrzy na ciebie. Wszystkie te wspaniałe pojęcia – pokój, zbawienie, chwała, łaska, wierność, sprawiedliwość, pokój, szczęście… dotyczą ciebie, jeśli tylko odwzajemniasz Bogu zainteresowanie Nim i Jego tu i teraz. Świat jęczy i wzdycha, ludzie narzekają na życie i wciąż mam wrażenie, że najbardziej tęsknią za sprawiedliwością. Jej brak w naszych relacjach, układach, wydarzeniach, decyzjach boli najbardziej. Może dlatego w tym  psalmie pojawia się ona dwukrotnie, jak rozpaczliwy okrzyk i jego echo wśród wyniosłych skał ludzkich serc.
  • Wierność też się powtarza… Zastanawiam się nad tym. Jaka jest jej wartość? Ojciec porzuca dzieci, żona po roku zdejmuje obrączkę i oddaje mężowi, dojrzałe małżeństwo z trzydziestoletnim stażem stwierdza, że czas się rozstać. Lojalność nie jest wartością w miejscach pracy, przyjaźnie rozsypują się przez trywialne sprzeczki. Wszystko nas zawodzi – życie, zdrowie, ludzie, kolejne rządy. Wierność Boga wobec mnie jest czymś tak absolutnie niesamowitym i uwalniającym, że czasem brak mi słów, by Mu dziękować. On nie zmienia zdania, nie kombinuje na boku, nie szuka lepszego ode mnie egzemplarza. Dziś, tak samo jak wczoraj i jutro, wpatruje się we mnie i słucha. Jak w cudownych słowach pieśni, które zawsze mnie przejmują, bo opisują Go prawdziwie: “ku nam łaską zdjęty”. Człowiek może być zdjęty litością, ale być zdjętym łaską? To już tylko może Pan Bóg.
  • Pan sam obdarzy szczęściem. Tak łatwo powiedzieć: nie szukaj szczęścia poza Bogiem; lecz przecież jesteśmy tylko ludźmi. Uszczęśliwia nas wiele: miłość w rodzinie, satysfakcja w pracy, świetne samopoczucie, odniesiony sukces, piękna suknia, nowe auto. Nieraz zapominamy, że te dary pochodzą od Boga. Z jednej strony należy cieszyć się nimi i nie gardzić obdarowaniem, z drugiej wdzięczność i uwielbienie są konieczne w drodze duchowego rozwoju. Prośmy dziś o postawę wdzięczności, przyjmowania, o doświadczenie bycia obdarowanym przez Boga we wszystkich sferach życia. I o dostrzeżenie powodów do dziękczynienia tam, gdzie dzisiaj jeszcze ich nie widzimy. One są.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Dziękuję za Twoją wierność wobec mnie, Panie. Bądź uwielbiony!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 2 do “OCZEKIWAĆ PANA Z WDZIĘCZNOŚCIĄ”

  1. Dziękuję Ci Boże że pokazujesz mi moją nędzę grzechu że stawiasz mi go przed oczami dziękuję że odbudowujesz moją godność leczysz rany po moich upadkach .Dziękuję Ci za to że leczysz mnie z pychy i głupoty . Dziękuję Ci że leczysz mnie z konsekwencji moich grzechów i ciągle masz do mnie cierpliwość ,że zawsze mogę do Ciebie przyjść ze wszystkim .

  2. Maria Magdalena

    Jeśli “nie wiem” to pytam a jak “pytam” to dostaję odpowiedź w DUCHU ŚWIĘTYM, często bardzo zaskakującą ale WYBIERAM SAMA zgodnie z SERCEM I SUMIENIEM czyli UPODOBANIEM SERCA. Matko przenajświętrza Maryjo DZIĘKUJĘ ZA WSKAZANIE DROGI DO JEZUSA SYNA TWEGO JEDYNEGO, wszak TY masz największe błogosławieństwo NASZEGO OJCA.
    Jezu kochany ufam Tobie

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)


Następna strona »