CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BADAĆ INTENCJE POBOŻNYCH UCZYNKÓW
18.06.2025, środa
Wyciszenie – zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.
Lectio (czytanie) – przeczytaj:
Ewangelia według św. Mateusza 6,1-6.16-18
Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej bowiem nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie.
Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni to lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.
Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy. Przybierają oni wygląd ponury, aby pokazać ludziom, że poszczą. Zaprawdę, powiadam wam, już odebrali swoją nagrodę. Ty zaś, gdy pościsz, namaść sobie głowę i obmyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie».
Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.
Meditatio (powtarzanie)
Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.
Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:
- Uczynki pobożne, o których mowa w dzisiejszym czytaniu to jałmużna, modlitwa i post. Modlitwa i post dotyczą Twojej relacji z Bogiem. Jałmużna natomiast, to rezultat tego, co wypływa z Twojej relacji z Bogiem w odniesieniu do drugiego człowieka. Jałmużna jest takim papierkiem lakmusowym Twojej relacji z Bogiem.
- Zauważ, że w opisie każdego z tych uczynków powtarza się wezwanie do tego, aby nie być obłudnikiem, to znaczy nie czynić tego wszystkiego na pokaz. Ale jak rozumieć to, żeby nie wykonywać ich przed ludźmi? Przecież tak czy siak inni patrzą na mnie, gdy modlę się w kościele albo gdy składam ofiarę. Klucz do zrozumienia tkwi w słowach „aby was widzieli”. Tym kluczem jest Twoja intencja – czy pełnisz pobożne uczynki ze względu na Boga, czy po to, aby ludzie widzieli? Pomyśl ze względu na kogo albo na co posyłasz dziecko do komunii, bierzmowania, na religię? Ze względu na kogo albo na co bierzesz/ brałeś ślub w Kościele? A gdy dajesz na mszę w intencji zmarłych, to jest to ze względu na ich zbawienie, czy dlatego, że sąsiad będzie miał do Ciebie szacunek?
- Modlitwa – nie chodzi o to, abyś pokazywał jaki jesteś pobożny ale też nie spychał modlitwy do sfery całkowicie prywatnej. Jesteś wezwany do wolności. Czy potrafisz pomodlić się publicznie i wyznać swą wiarę, np. w restauracji przed posiłkiem?
- Post – to nie tylko żołądek, post to rezygnacja z czegoś, co jest dobre tak, aby przez doświadczenie braku zacząć inaczej myśleć, aby skierować myśli na Jezusa. Dziś tak samo ważny jak post od jedzenia jest post od internetu czy telewizji.
- Jałmużna – czy wynika z chęci zagłuszenia sumienia, bo daję 2 złote biednemu i czuję się usprawiedliwiony? Dobra jałmużna boli – wtedy czuję, że daję coś z siebie, muszę z czegoś naprawdę zrezygnować. To może być też mój czas, czas ofiarowany drugiemu, to dziś nawet towar bardziej deficytowy niż pieniądze.
Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)
Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, spraw, aby moje intencje były czyste, aby moja pobożność była ze względu na Ciebie, a nie cokolwiek innego. Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.
Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.
Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?
Brak komentarzy do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BADAĆ INTENCJE POBOŻNYCH UCZYNKÓW”