Strona główna » slowo » NAWRACAĆ SIĘ TO ZANURZAĆ SIĘ W MIŁOSIERDZIU OJCA

NAWRACAĆ SIĘ TO ZANURZAĆ SIĘ W MIŁOSIERDZIU OJCA

26.02.2018, poniedziałek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 6, 36-38

Jezus powiedział do swoich uczniów:
«Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone.
Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, ubitą, utrzęsioną i wypełnioną ponad brzegi wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie».

Zatrzymaj się na wersecie, który Cię poruszył.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Przeczytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • “Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny.” Zastanów się nad tym, jaki jest twój obraz Boga Ojca. Czy jest to Bóg miłosierny, czy karzący? Czy jesteś w stanie poddać się Jego miłosierdziu i przebaczeniu? Czy sam jesteś w stanie przebaczyć samemu sobie?
  • Spróbuj sobie wyobrazić scenę, w której jako małe dziecko nabroiłeś, choć dobrze wiedziałeś, że miałeś tak nie robić. Czy jesteś w stanie przybiec ze łzami do Ojca i powiedzieć mu “przepraszam”? Czy jesteś w stanie wyobrazić sobie, że Ojciec bierze cię na kolana, mówi: “Nic się nie stało, po prostu nie rób tak więcej”, wiedząc, że pewnie jeszcze nie raz tak samo do Niego przybiegniesz?
  • Jeśli jest coś, co boisz się wyznać Bogu, wypowiedz to przed Nim i przyjmij Jego miłosierdzie. Jeśli jest coś, przed czym uciekasz, co zakrywasz sam przed sobą – ofiaruj Mu to. Proś Jezusa, aby podniósł cię, przyprowadził do Ojca i zanurzył w wodzie Jego miłosierdzia.
  • Jeśli doświadczyłeś uwolnienia od grzechów i przebaczenia, zajrzyj w swoje serce i sprawdź, czy kogoś do tej pory nie trzymałeś w wiezięniu nieprzebaczenia. Boże miłosierdzie daje Ci moc, aby być miłosiernym dla tych, którzy zawinili przeciwko tobie. Dając się przeniknąć Bożej miłości, stajesz się taki jak On. Przebacz każdej osobie, nie pomijając siebie, w każdej trudnej sytuacji, którą pokazuje tobie Bóg.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Podnieś mnie Jezu, prowadź do Ojca i zanurz mnie w wodzie Jego miłosierdzia.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do “NAWRACAĆ SIĘ TO ZANURZAĆ SIĘ W MIŁOSIERDZIU OJCA”

  1. dziekuje za piekne rozwazanie które sprawiLo Lzy

  2. Bog Ojciec nasz jest Bogiem Milosierdzia i przebacza nam wszystkim , jezeli sie Do niego zblizymy i Go o to poprosimy….i poprawimy sie nawracajmy sie i wierzmy w ewangelie….

  3. Dziś doświadczyłam miłosierdzia Pana w sakramencie pokuty.Ono dało mi wolność i radość. Nie ma nic piękniejszego niż Jego przebaczenie i spojrzenie pełne miłości na mnie pomimo mej słabości.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)