Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJĄĆ JEZUSA Z WIARĄ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJĄĆ JEZUSA Z WIARĄ

29.09.2019, niedziela św. Archaniołów – Michała, Gabriela i Rafała

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 16, 19-31

Jezus powiedział do faryzeuszów:
«Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie. U bramy jego pałacu leżał żebrak pokryty wrzodami, imieniem Łazarz. Pragnął on nasycić się odpadkami ze stołu bogacza. A także psy przychodziły i lizały jego wrzody.
Umarł żebrak i aniołowie zanieśli go na łono Abrahama. Umarł także bogacz i został pogrzebany.
Gdy cierpiąc męki w Otchłani, podniósł oczy, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie. I zawołał: „Ojcze Abrahamie, ulituj się nade mną i przyślij Łazarza, aby koniec swego palca umoczył w wodzie i ochłodził mój język, bo strasznie cierpię w tym płomieniu”.
Lecz Abraham odrzekł: „Wspomnij, synu, że za życia otrzymałeś swoje dobra, a Łazarz w podobny sposób – niedolę; teraz on tu doznaje pociechy, a ty męki cierpisz. A ponadto między nami a wami zionie ogromna przepaść, tak że nikt, choćby chciał, stąd do was przejść nie może ani stamtąd nie przedostają się do nas”.
Tamten rzekł: „Proszę cię więc, ojcze, poślij go do domu mojego ojca. Mam bowiem pięciu braci: niech ich ostrzeże, żeby i oni nie przyszli na to miejsce męki”.
Lecz Abraham odparł: „Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!” „Nie, ojcze Abrahamie – odrzekł tamten – lecz gdyby ktoś z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą”. Odpowiedział mu: „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby ktoś z umarłych powstał, nie uwierzą”. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest twoja wiara i w kogo wierzysz? Czy potrafiłbyś w rozmowie z osobą niewierzącą odpowiedzieć na pytanie dlaczego i w co wierzysz?
 • Moja wiara to mieszanina wielu czynników, lecz najważniejszym jest łaska, czyli dar wiary (patrz Mt 16,17). Pan Jezus działa w moim życiu wyłącznie wtedy, gdy Go przyjmuję jako Pana i Zbawiciela. To On w sakramentach umacnia mnie (patrz J 4,14), daje mądrość i rozeznanie oraz prowadzi tak, by wzrastała moja wiara. Kolejnym czynnikiem jest modlitwa. Jeżeli nie mam czasu na modlitwę, nie szukam specjalnych warunków na to, by była spotkaniem z Jezusem, czyli odklepuję „zdrowaśki”, to zaraz nadchodzą wątpliwości.

 • Kolejnym elementem jest wychowanie oraz tradycja w jakiej wzrastam. Moi rodzice, rodzina oraz znajomi to w większości ludzie ochrzczeni i chodzący do Kościoła. Spotykałem więc na swojej drodze wielu ludzi, którzy swoim słowem oraz sposobem życia świadczyli o swojej wierze. To oni przyciągali mnie do Boga, gdyż wiarę budujemy również na świadkach (2P 1,17).
 • Ważne jest również poznawanie historii zbawienia oraz Boga w nauczaniu Kościoła. Gdybym nie czytał Pisma Św., nie słuchał rozważań oraz nie czytał literatury katolickiej na pewno nie miałbym możliwości rozumowego dochodzenia do źródeł mojej wiary. Miałbym argumenty na poziomie religii w szkole podstawowej, które przecież samemu mnie wydawałyby się śmieszne i naiwne.
 • Zapraszam cię byś też zadał sobie te same pytania i postarał się wypisać to, co buduje twoją wiarę, która jest podstawą, by przyjąć Jezusa Chrystusa, który powstał z martwych i żyje. 

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Jezu proszę o dar wiary, bym mógł powiedzieć, że Ty jesteś moim Panem i Zbawicielem

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 5 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJĄĆ JEZUSA Z WIARĄ”

 1. Boże, Ojcze Nasz błagam Cię o dar wiary dla moich dzieci.Ty wszystko możesz, w Tobie jest moja nadzieja.
  Pomóż nam,rodzicom swoim życiem świadczyć o Tobie.

 2. Amen

 3. Boże nieskończony!!! pomóż całej mojej rodzinie,by słuchała Twego ukochanego syna tu, na ziemi…żeby nie było za późno po tamtej stronie… póki jeszcze mamy tą możliwość słuchania,a takie to często obojętnie… pomóż Panie Boże,Ty wszystko możesz

 4. Przepraszam,Syna z wielkiej litery,nie ma większej osobistości na ziemi☺

 5. Panie Jezu dziękuję Ci za dar wiary. Codziennie otrzymuje od Ciebie tak dużo łask.Proszę obdarz moich najbliższych łaską wiary. Wierzę że tak się stanie dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych.Amen. Życzę Blogoslawionej Niedzieli.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)