Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM JAKO JEDEN Z 72

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM JAKO JEDEN Z 72

03.10.2019, czwartek

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 10, 1-12

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.
Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże.
Lecz jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie, a nie przyjmą was, wyjdźcie na jego ulice i powiedzcie: Nawet proch, który z waszego miasta przylgnął nam do nóg, strząsamy wam. Wszakże to wiedzcie, że bliskie jest królestwo Boże. Powiadam wam: Sodomie lżej będzie w ów dzień niż temu miastu».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Co tych 72 uczniów ma wspólnego ze mną dziś? Czy to nie jest raczej tak, że chodzi tu o księży, zakonnice, może pracowników Caritas, ale czy mogę widzieć siebie jako jednego z nich? Może tak – czy same osoby konsekrowane czy pracownicy Kościoła są w stanie dotrzeć z Dobrą Nowiną wszędzie? Z 7,5 miliarda ludności świata tylko 32% to chrześcijanie, i to po 2000 latach od urodzin Jezusa. Tylko ta prosta statystyka pokazuje, że bez zwykłych ludzi, jak ty i ja, wiekszość nie pozna Jezusa, bo żniwo wielkie, ale robotników mało. Dlatego dziś odczytuję słowa Ewangelii jako wezwanie, aby stać się jednym z tych robotników. Ale co ja tak naprawdę mogę zrobić?
  • Zdziwiłem się kiedyś, gdy się dowiedziałem, że patronką misji jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus, zwana Małą Tereską. Przecież ona nigdy nie była na żadnych misjach! Mało tego, żyła w zakonie, zamknięta za klauzurą, w zasadzie nie bywała w tzw. “świecie”. Kiedyś powiedziała: “nie mogąc być czynną misjonarką, chciałam stać się misjonarką miłości i pokuty“. Miłość, pisze dalej – “jedynie Miłość pobudza członki Kościoła do działania i gdyby przypadkiem zabrakło Miłości, Apostołowie przestaliby głosić Ewangelię, Męczennicy nie chcieliby przelewać krwi swojej… Zrozumiałam, że miłość zamyka w sobie wszystkie powołania, że miłość jest wszystkim, obejmuje wszystkie czasy i wszystkie miejsca…”. To możesz robić ty, to moge robić ja – starać się o miłość a wtedy będziemy częścią tych 72, którzy poszli i idą dziś. Ale miłość jest konkretna – jaki czyn miłości czy miłosierdzia spełniłeś w ostatnich dniach?
  • Gdzie jest jednak klucz do tego, aby coś nowego wydarzyło sie w moim/ twoim życiu? Zauważ, że tych 72 miało jedną wspólną rzecz – zanim poszli, to wszyscy spotkali się z Jezusem, On ich natchnął, pociągnął, zainspirował tak, że poszli na Jego Słowo – jak celnik Mateusz, Piotr, Jan, Szaweł… a później tylu innych przez te 2000 lat. Czy i jak spotykasz się z Jezusem? Czy słuchasz co ma ci do powiedzenia, czy tylko “odmawiasz” modlitwę ustami? Czy ryzykujesz wypełnianiem słowa, które słyszych od Niego w głębi swojego serca?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, pytasz “Kto by nam poszedł”? Uzdolnij mnie do szczerej odpowiedzi “oto ja, poślij mnie”.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 4 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM JAKO JEDEN Z 72”

  1. Ten fragment ewangelii odnoszę do swojego małżeństwa, gdzie przez powołanie do wspólnoty dwóch osób ,mamy nieść Słowo Boże najbliższym tj. najpierw swoim dzieciom.Panie nie zawsze to jest łatwe ale wiem że z Twoją pomocą wszystko jest możliwe.

  2. Panie mój chciałabym być Twoją misjonarką.Proszę pokaż mi co mogę dla Ciebie zrobić.Bądz uwielbiony Panie za Twe dzieła!

  3. Dziś wyruszyłam aby zanieść ludziom dobrąnowinę nie wszyscy mnie przyjęli. Panie otwórz serca Twoich wiernych. Amen. Dziekuję za bardzo piękne rozważania pozdrawiam.

  4. “Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją” (Ne 8, 10). Amen.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)