Strona główna » slowo » SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO TO PRZYJĄĆ CHRZEST Z DUCHA

SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO TO PRZYJĄĆ CHRZEST Z DUCHA

24.05.2020, niedziela , Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, Najśw. Maryi Panny, Wspomożycielki Wiernych

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Dzieje Apostolskie 1,1-11

Pierwszą Księgę napisałem, Teofilu, o wszystkim, co Jezus czynił i czego nauczał od początku aż do dnia, w którym dał polecenia apostołom, których sobie wybrał przez Ducha Świętego, a potem został wzięty do nieba. Im też po swojej męce dał wiele dowodów, że żyje: ukazywał się im przez czterdzieści dni i mówił o królestwie Bożym.
A podczas wspólnego posiłku przykazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca:
«Słyszeliście o niej ode Mnie – mówił – Jan chrzcił wodą, ale wy wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym».
Zapytywali Go zebrani: «Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraela?» Odpowiedział im: «Nie wasza to rzecz znać czasy i chwile, które Ojciec ustalił swoją władzą, ale gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi».
Po tych słowach uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy jeszcze wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: «Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Czy kochasz Jezusa? Myślę, że tak skoro sięgasz po ten tekst komentujący odczytywane dziś Słowo Boże. W takim razie to jest księga dla Ciebie Teofilu czyli „miłośniku Boga”. Dziś to imię wybrzmiało w moim sercu. Skoro deklaruje miłość do Boga, to dlaczego jeszcze nie przeczytałem tej księgi? Przecież ona została napisana specjalnie dla mnie! A ty przeczytałeś? Chyba więc czas na tak popularne dziś wyzwanie. Zapraszam Cię do #DzChallenge czyli do przeczytania całej księgi Dziejów Apostolskich, drogi Teofilu.
  • A podczas wspólnego posiłku przykazał im nie odchodzić z Jerozolimy, ale oczekiwać obietnicy Ojca”. Apostołom zawalił się cały świat, jaki znali. Stanęli przed wspaniałą, lecz niezrozumiałą jeszcze prawdą o zmartwychwstaniu. Rodzi się w nich wiara, ale przyszłość – to co mają robić, jak żyć bez Mistrza stojącego obok, jak świadczyć – jest mglista i niepewna. Ja także czuję niepewność i strach, gdy myślę o przyszłości. Jeszcze kilka miesięcy temu żyłem przecież pewny tego co będzie, miałem plany i strategie, a tymczasem pandemia wymazała to wszystko. Pokazała jak bardzo myliłem się ja i inni. Jezus na te wszystkie lęki odpowiada bliskością „wspólnego posiłku”. ON jest w moim otoczeniu oraz mojej codzienności. Przestrzega przed ucieczką, chroni przed głupimi decyzjami czy brawurą i zapewnia o Swoim wsparciu. Zapowiada zesłanie Ducha Św.
  • Niesamowite też jest to, że Duch Św. obdarzy mnie mocą ale nie po to, by mówić językami, uzdrawiać, prorokować lecz aby świadczyć o Jezusie. To jest jedyny cel Jego działania a wszystko inne, np. charyzmaty to dodatki, które są aby w tym pomagać.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Jezu proszę o Ducha Św. dla mnie oraz wszystkich wierzących. Proszę o “chrzest”, który na nowo włączy nas w Ciebie, byśmy mogli naszym życiem świadczyć o Tobie Jezu.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Brak komentarzy do “SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO TO PRZYJĄĆ CHRZEST Z DUCHA”

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)