Strona główna » slowo » SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO W ZWYCZAJNOŚCI

SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO W ZWYCZAJNOŚCI

01.05.2021, sobota , Św. Józefa, rzemieślnika

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 13, 54-58

Jezus, przyszedłszy do swego miasta rodzinnego, nauczał ich w synagodze, tak że byli zdumieni i pytali: «Skąd u Niego ta mądrość i cuda? Czyż nie jest On synem cieśli? Czy Jego Matce nie jest na imię Mariam, a Jego braciom Jakub, Józef, Szymon i Juda? Także Jego siostry czy nie żyją wszystkie u nas? Skądże więc u Niego to wszystko?» I powątpiewali o Nim.
A Jezus rzekł do nich: «Tylko w swojej ojczyźnie i w swoim domu może być prorok lekceważony». I niewiele zdziałał tam cudów z powodu ich niedowiarstwa.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Nauczanie Jezusa wprawiło mieszkańców Nazaretu w zdumienie, a potem niedowierzanie. Ich obraz osoby z sąsiedztwa kłócił się z wiarą w Jego nadprzyrodzoną mądrość i moc. Zaszufladkowali Jezusa według własnych wyobrażeń. Prawdy, które głosił, zostały przesłonięte ludzkimi ograniczeniami. Postawa mieszkańców stała się dla nich przeszkodą w przyjęciu słowa Bożego. Z tego samego powodu nie doświadczyli też uzdrawiającej mocy Jezusa. Byli tak blisko Boga, a nie rozpoznali Go. Z jakich wyobrażeń o Panu Bogu muszę zrezygnować, aby mogły w moim życiu dziać się cuda? Z jakiego myślenia jest mi trudno zrezygnować?
 • Pytając się o źródło mądrości Jezusa, Nazaretańczycy deprecjonują Jego autorytet. Sami stawiają sobie pytania i sami sobie na nie odpowiadają. A ich odpowiedź wynika tylko z ludzkiego myślenia. Czy ja stawiam sobie w życiu pytania? Gdzie szukam odpowiedzi na nie? Kto jest dla mnie autorytetem?
 • Trudno nam odkrywać głębię rzeczywistości. Łatwiejsza jest szybka klasyfikacja niż długie i wytrwałe poznawanie prawdy. Tymczasem Bóg przychodzi do nas przede wszystkim w naszej codzienności, zwyczajności. Przychodzi przez nią, nawet jeśli wydaje się nam pozbawiona jakiejkolwiek atrakcyjności. Poprzez jakie wydarzenia/osoby Bóg przemawiał do mnie dzisiaj? Co mówił? Jaka była/jest moja odpowiedź na to?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, ześlij Mądrość od tronu swej chwały, by przy mnie będąc pracowała ze mną i żebym poznał, co jest Tobie miłe (por. Mdr 9,10).

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 12 do “SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO W ZWYCZAJNOŚCI”

 1. JEZU daj przez Matki Twej przyczynę, którzy Cie znamy, niechaj Cię niechaj Cię zawsze w Sercu mMamy – ADOREMUS TE DOMINE!

 2. Szczęść Boże

  Czy dzisiejszy fragment ewangelii jest prawidłowy?
  Wszędzie jest ewangelia wg św Jana a nie Mateusza.

 3. Panie, dozwól mi dojrzeć Ciebie w mojej codzienności.

 4. PANIE JEZU KOCHAM CIĘ CALYM SERCEM. ODDAJĘ CI MOJE ŻYCIE. JEZU JEZU JEZU JEZU JEZU

  • Pomyślałem o książce JosephaRatzingera Salz der Erde (Sol tej ziemi…) i wpadły wpadły wysuneły się z książki wierszy księdza Jana Twdowskiego dwa fotosy PpBXVI …

 5. Nic nie wiem Panie jestem nikim pylem marnym zagubionym w swiecie na ten Ziemi!!!- Ty PANIE wiesz wszystko bo Jestes Wszystkim!!!

 6. Proszę się nie martwić, albowiem – MOC W SŁABOŚCI SIĘ RODZI lub WSZYSTKO JEST MOŻLIWE DLA WIERZĄCEGO. Apostoł Paweł był Żydem ale przede wszystkim był CZŁOWIEKIEM KTÓRY WIERZYŁ W JEZUSA I MIAŁ DO SPEŁNIENIA MISJĘ aby pogan doprowadzić do WIARY w Jezusa Chrystusa co czyni do dnia dzisiejszego, przez EWANGELIĘ która nas czyta a nie my JĄ. Gdy czytamy EWANGELIĘ widzimy MIŁOŚĆ jaką BÓG nas obdarza. Tylko człowiek który NIC NIE ROBI się nie myli, a tak każdy robi błędy i “upada” ale JEZUS PODNOSI CZŁOWIEKA DO PIONU.

 7. Tato jestem Twoim dzieckiem, Jesteś dobry, sprawiedliwy,cierpliwy, kochasz mnie.Dziekuje za moje nowe życie.Czuje że Jesteś mój i stoisz obok, podnosisz gdy upadam Kocham Cię nic mnie od Ciebie nie wyrwie, nic nie jest lepsze od Ciebie.

 8. Jezu dziękuję Ci że prowadzisz mnie. Dziękuję za to co mam i czego nie mam. Adoruję Cię w tych moich bliskich którzy cierpią czy to duchowo czy fizycznie. Adoruję I całuję w nich każdą Twoją Ranę, Głowę Twoją Świętą i Twoje Najswiętsze Ciało. Uwielbiam Je i całuję Ustami Najswietszej Maryji. Totus Tuus Maryjo.

  • ♡Nie ma problemu by Bóg rozwiązać nie mógł…-śpiewa pewien ks.Szerlagowski(jesli dobrze nazwisko zapamietałm – można sobie ten tekst modlitwę w Google wyszukać tę piosenè…)- i wiemy Słowo Boże zawsze ma Moc – przeto podzielę się “swoim” Anydepresantem=fragment Pisma Swietego: ♡Albowiem Ci ktorzy zaufali Panu odzyskują siły, otrzymuja skrzydła jak orły; biegną bez zmęczenia, bez znużenia idą. … – Św. Teresa z Lisieux napisała o tym “wiersz” do Pana Jezusa: To Ty jesteś Orłem który sfrunął na ziemię wygnania, zechciał cierpieć i umrzeć by przyciągnąć duszę do Odwiecznego Ogniska Najswiętszej Trójcy…Chcę zauroczyć się Twym Boskim spojrzeniem…Cudowny♡Orle! I (także na w google) posluchajmy: “Pod Krzyz Twoj pojdę, gdy zawiodą mnie…”

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)