Strona główna » slowo » SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I ZACZERPNĄĆ ŻYCIA

SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I ZACZERPNĄĆ ŻYCIA

05.05.2021, środa , Bł. Stanisława Kazimierczyka

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 15, 1-8

Jezus powiedział do swoich uczniów: Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Wytrwajcie we Mnie, a Ja /będę trwał/ w was. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie – o ile nie trwa w winnym krzewie – tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Ja jestem prawdziwym krzewem winnym. Te słowa wypisane były na obrazku – pamiątce mojego bierzmowania. Przez wiele lat nie wracałam pamięcią do tego wydarzenia, nie pamiętałam daty. Dopiero po długim czasie odkryłam, że chcę świętować rocznice – chrztu, I Komunii, bierzmowania. Nie znałam daty chrztu – trzeba było udać się do odpowiedniej parafii i uzyskać informacje. Te trzy daty przypadają w miesiącach maryjnych – październik, maj, październik – a ja mam na imię Maria. Chylę czoła przed Bożą mądrością. A Ty? Czy znasz daty sakramentów w Twoim życiu? Czy je świętujesz? Jeśli tak – dlaczego, jeśli nie – dlaczego?

 • Beze Mnie nic nie możecie uczynić. Odwrotność tego zdania brzmi: Ze Mną wszystko możecie uczynić. Kiedyś zdawało mi się, że to takie “zewnętrzne wszystko”: mogę skoczyć ze spadochronem, mogę mieć czas na modlitwę przy dwóch etatach, mogę nauczyć się jeszcze dwóch języków obcych, mogę to i tamto. Dziś skłaniam się bardziej ku wewnętrznym przejawom jezusowego “wszystkiego”. Mogę przebaczyć osobie, która bardzo głęboko zraniła moich rodziców, mogę nie trzymać w sobie tony złości. Mogę powiedzieć w pracy coś o Panu Bogu, korzystając z okazji, mogę nie obawiać się wyśmiania. Małe, wewnętrzne sprawy – ale o wielkim znaczeniu. Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia.   

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, z Tobą mogę przenosić góry, zwłaszcza jeśli to góry mojego egoizmu i pychy. Błogosławię Cię za to, że zawsze dajesz mi szansę i nigdy ze mnie nie rezygnujesz. Amen.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 14 do “SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I ZACZERPNĄĆ ŻYCIA”

 1. Pokój mój daję Wam , pokój mój nie tak jak daje świat- powiedział do nas PanJEZUS. – Przeto dbać pragnę pielęgnować ten pokój zTobą Panie i dbać o ciszę w sercu mym, aby móc słyszeć co do mnie mowisz Dziś…

 2. Blogoslawiony Kto zaufal PANU. HTTP z Pańskiej pomocy na nic zda się nawet wstawać o północy… https://m.youtube.com/watch?v=Jj4l0kXkbhw

 3. Dobrej- bardzoDobrej postawy zaufania PanuBogu możemy uczyć się od Św . Józefa; Papa Francesco mówił w 2015styczniu (znalazłem w sobotę wiec pasownie): ~”Chciałbym podzielić się zWami czymś Osobistym, Kocham Św.Józefa bardzo, bo jest mężem silnym zarazem cichym.Na moim stole mam statue – wizerunek Swietego Józefa Śpiącego, a gdy On tak śpi to troszczy się o Kościół! Tak On to potrafi, wiemy to…; Gdy mam problem lub trudnosci to zapisuje sprawę na karteczkę i podkladam Św. Józefowi pod Jego Wizerunek Śpiącego, aby o tym śnił, by znalazło się rozwiązanie na Chwałę Bożą.
  W Ewangelii Św.Mateusza 2,13 jest zapisane że Św. JÓZEF we śnie ochrania i przychodzi z pomocą…”~; Biorę przykład z Papa Francesco i zacząłem przypinać pinezką trudną sprawę na ścianie pod (skromnym) Jego Obrazem, i oto tak sprawy trudne są w załatwianiu:-) i i stresu mniej , to dobry sposob – to pomaga w walce z rozbojnikami:-) różnej masci, o których ostatnio pisała Justyna kilka dni temu… – Papa Francesco dzięki Ci!

  • Każdy wierzy w co chce i komu chce, JEZUS DO NICZEGO NIE ZMUSZA. EWANGELIA czyta człowieka a właściwie czyta jego serce. Można powiedzieć że każdy widzi to co chce zobaczyć albo nic nie widzi i wówczas po swojemu wymyśla. Jakoś u apostoła Mateusza nie doczytałam się aby św. Józef we śnie był “ochroną”, raczej jest napisane że dostał nakaz od anioła Pańskiego i wypełnił to co anioł powiedział.
   W dzisiejszym czytaniu Jezus mówi wyraźnie – Jeżeli we Mnie TRWAĆ będziecie, a słowa moje w was, poproście, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami.
   Pamiętam jak chodziłam do szkoły, ktoś powiedział, że jeśli coś nie chce wejść do głowy to wystarczy że wsunie się zeszyt i książkę pod poduszkę a rano gdy się wstanie to wszystkie wiadomości z zeszytu przechodzą do głowy. Sprawdziłam i niestety wiadomości zapisane w zeszycie nie weszły do głowy, ten pomysł bardzo niekorzystnie wpłynął na moje oceny. Prawda jest taka że jeśli czegoś nie “pojęłam” to się po prostu tego nie nauczyłam. Nie miałam zwyczaju jak niektórzy studenci, wykuć-zdać-zapomnieć. Zapytam po co komu studia jeśli niczego nie uczą.
   Przepraszam za złośliwość ale tak jakoś samo wychodzi, po prostu ręce opadają – to przez te KARTECZKI PODKŁADANE pod statuę. To WIARA czyni cuda – JEZU UFAM TOBIE

   • No właśnie Papa Francesco dobrze podpowiada- podkład kartę i ufa wierzy w załatwienie sprawy, że Patron można a cichy- Św. Józef taki był jest- sprawę będzie nadzorował…, co nie znaczy ze mamy nic nie robić , ja to rozumiem na zasadzie zaufania Opatrzności, by mieć oczy i uczy otwarte, wszak Pismo Święte poucza: Zrzucić swą troskę na Pana aON działał będzie…(tu przez odwołanie się przez Św . Józefa, …)

    • Napisane jest także – SŁOWO SĄDZIĆ WAS BĘDZIE. Zatem SŁOWO będzie sądzić lecz nie daje MIŁOSIERDZIA które daje JEZUS bez ograniczeń. A przecież wszyscy jesteśmy grzeszni bez wyjątku.

     • Nie rozumiem związku z moją wypowiedzią …

     • Chodzi o to że z poprzedzającej wypowiedzi wynika że św. Józef NAPRAWIA to co zepsuł SZATAN przez swoją zazdrość.

   • Wizerunek śpiącego św Józefa to bardzo ciekawe. Siostry zakonne w Meczugorii miały zwyczaj wkładać karteczki z modlitwą pod figurę św Józefa. Najzabawniejsza sytuacja była kiedy potrzebowały osiołka dodam że były ubogie i narysowały osiołka i podłożyły pod figurę św Józefa. Ten osiołek pojawił się nagle po paru dniach zabawne było to że siostrzyczki zapomniały dorysować mu ogonek i jakie było zdziwienie kiedy okazało się że osiołek nie ma ogonka. Siostrzyczki kiedy o tym opowiadały w Meczugorii bardzo się z tego śmiały. Ale to prawdziwa historia A tak wracając do św Józefa to obrazek ze śpiącym św Józefem przypomina że podczas kiedy przyśnił się św Józefowi anioł który ostrzegł go przed Herodem by uchronił świętą rodzinę. Ten obrazek przypomina że tak jak Jezus który spał na łodzi podczas burzy a apostołowie byli zaniepokojeni to Jezus powiedział że są małej wiary. Sen w tym przypadku oznacza takie spokojne zaufanie że powierzamy swoją sprawę w dobre ręce i nie musimy się już martwić. A swoją drogą Pani MM to brak szacunku tak obrażać młodych którzy pragną wierzyć . Nie każdy wierzy w ufo tak jak Pani pisała o sobie a jednak nikt Panią za to nie krytykował.

    • Ale ja naprawdę wierzę w UFO że ono jest, że istnieje. Tak jak istnieje zło tu na tej ziemi. Swoją drogą przeprosiłam za moją niegrzeczność, wiem nie powinnam, jeszcze raz PRZEPRASZAM. A opowieść o osiołku już kiedyś słyszałam ale zapomniałam. I znów się szczerze uśmiałam, bardzo dziękuję.

     • O dziękuję za wypowiedź Pani Justyno! Właśnie podobne treści spacerować w mojej głowie ale nie chciały się poskładać, …, no i nie znałem historii o osiołku- bardzo zachwycająca historia…

 4. Dziś dotknęło mnie Słowo “trwać”. Panie kiedy nie mogę myślą spraw bym trwała w Tobie w uczynku jeśli nie mogę w uczynku spraw bym trwała w modlitwie jeśli nie mogę w modlitwie bym trwała myślą przy Tobie. Panie niech wszystko co robię będzie z miłości do Ciebie. Maryjo przyoblecz mnie w Ciebie. Błogosławię przez Maryję

 5. Duchu Święty oczyszczaj mnie Słowem Bożym każdego dnia i spraw bym potrafiła zrozumieć,co Bóg do mnie mówi.Bądz uwielbiony Krzewie Winny.

 6. Kochani “dyskutanci” proszę o szacunek względem tych osób, które pragną wzrastać w Chrystusie.Nie wystarczy powiedzieć przepraszam, ale i tak swoje uznać za jedyną rację. Uważam, że ważniejszą sprawą są RELACJE. Proszę szanujmy się nawzajem, a owoce naszych komentarzy przyniosą plon stokrotny.
  Jezu uzdrów nasze chore myśli, słowa i czyny. Napełnij nasze serca Twoją MIŁOŚCIĄ, MĄDROŚCIĄ I POKOJEM. AMEN.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)