Strona główna » slowo » SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I POZWOLIĆ MU ZMIENIAĆ SWOJE POJMOWANIE MIŁOŚCI

SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I POZWOLIĆ MU ZMIENIAĆ SWOJE POJMOWANIE MIŁOŚCI

21.05.2021, piątek , Świętych męczenników Krzysztofa Magallanes i Towarzyszy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 21, 15-19

Gdy Jezus ukazał się swoim uczniom i spożył z nimi śniadanie, rzekł do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»
Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś baranki moje».
I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»
Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś owce moje».
Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»
Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».
To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Dialog Jezusa z Piotrem jest fascynujący, ale można go głębiej zrozumieć dopiero wtedy, gdy zobaczymy jakie słowa greckie zostały użyte na określenie słów miłować i kochać. Za pierwszym i drugim razem Jezus używa słowa „agapao” – oznaczające miłość bezinteresowną, gotową do poświęcenia nawet swojego życia. Parafrazując, Jezus mówi do Piotra: Czy kochasz mnie do końca, do oddania swojego życia? Piotr za każdym razem odpowiada używając słowa „fileo”, które oznacza relację opartą na uczuciach, relację przyjaźni. Piotr jakby odpowiadał: Naprawdę cię lubię, jesteś moim przyjacielem. Za trzecim razem Jezus widzi, że Piotr nie dorasta jeszcze do bezinteresownej miłości, dlatego schodzi do jego poziomu, pytając – Piotrze, czy darzysz mnie przyjaźnią? A jaki byłby mój dialog z Jezusem?
  • Skoro Jezus pyta o miłość „agapao”, to znaczy, że chce Piotra (i nas) do niej poprowadzić. Piotr jednak był świadom swoich słabości, w końcu zaparł się Jezusa, wiedział, że nie jest zwyczajnie zdolny do takiej miłości. Ale wiemy także, że Piotr został ukrzyżowany w Rzymie za czasów Nerona. Oddał życie za Jezusa, czyli umiłował „do końca”. Kiedy postawa Piotra się zmienia, kiedy rodzi się w nim ta gotowość do miłowania przez poświęcenie swojego życia? Wydaje się, że kluczem było zesłanie Ducha Świętego. To tuż po nim Piotr daje już odważne świadectwo o Jezusie wobec Żydów ryzykując życie, ryzykując, że sam stanie się ofiarą. To Duch Święty zmienił w Piotrze to, czego on sam nie był w stanie zmienić, to moc świętego Bożego Ducha wdarła się w życie Piotra i zmieniła je całkowicie. Jakaż to dobra nowina dla nas! Tam, gdzie nie możemy nic, możemy zawsze wołać o Bożego Ducha, słuchać Go i oczekiwać zmiany!
  • Przykład Piotra pokazuje mi – jeśli chcesz więcej kochać – proś o Bożego Ducha, który uzdalnia do kochania miłością „agapao”. Proś o Ducha, który prowadzi do „całej Prawdy”, do Prawdy, która daje wolność, do Prawdy, która daje pokój.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Duchu Święty, bądź moim stałym gościem, nie opuszczaj mnie, prowadź mnie do całej Prawdy, wzmacniaj moją wiarę, nadzieję i miłość!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do “SPOTKAĆ ZMARTWYCHWSTAŁEGO I POZWOLIĆ MU ZMIENIAĆ SWOJE POJMOWANIE MIŁOŚCI”

  1. Panie Ty wszystko wiesz Ty wiesz jaka jest moja miłość do Ciebie. Jak często upadam, ranie Cię Sama z siebie nic nie mogę i nie potrafię. Jezu który ukochałeś mnie do końca daj mi Ducha Św., który uzdolni mnie do takiej miłości jak Ty. Oto moje serce które Ci oddaje. Weź je i przemień aby kochało.

  2. W dzisiejszym komentarzu mamy piękny opis MIŁOŚCI jaką oferuje Jezus a nie świat. Miłość która trwa mimo różnych przeciwności jakimi jest człowiek kuszony w tym świecie. MIŁOŚĆ, ZAUFANIE I ODDANIE to dewiza Jezusa. W dzisiejszym świecie gdy człowiek natrafia na jakieś przeszkody które nie są zgodne z jego wymogami to zostawia MIŁOŚĆ i szuka szczęścia tam gdzie prościej i wygodniej. Człowiek DZIŚ nauczył się że jeśli jest trudno to zostawia miłość i szuka szczęścia w świecie, zamiast dążyć do tego co ma wypisane w sercu przez BOGA. Takie podejście jest dobre na krótką metę, czyli SZYBKO i bez wysiłku, poddając się temu co nietrwałe. Do tego że tylko JEZUS DAJE ŻYCIE

  3. Wielbi dusza moja Pana po wieki bo nas umilowal I zycie oddal aby zgladzic grzechy moje I calego swiata!!! Napelnij mnie Panie Duchem Twoim Swietym abym wypelniala Wole Twoja zawsze I wszedzie!!!

  4. Jezus zadaje pytanie w niełatwych warunkach Piotrowi. Ma powiedzieć że kocha bardziej niż ci – czyli przyjaciele uczniowie Jezusa – i ma wyznać to przy współtowarzyszach że pomimo swojego wyparcia się kocha bardziej niż oni. MA TO POWIEDZIEĆ PRZY ŚWIADKACH. Bardziej niż Jan który wytrwał do końca i jako jedyny nie uciekł oraz wziął Matkę Jezusa do swego domu….BARDZIEJ. To wbrew pozorom łatwe i proste pytanie. Ale czy na codzień można powiedzieć że kochamy tych bardziej którzy nas ranią. Miłość można okazać słowem modlitwą lub czynem. Kiedyś mój brat otrzymał jako pokutę każdego dnia robić dobre uczynki i miał z tym problem… Miłość jest prosta to my ludzie mamy problem z okazaniem jej. Widzę jak mało są przytulane dzieci dorośli też mają z tym problem jak mało chwalimy kogoś lub dziecko jak mało czasu poświęca się innemu człowiekowi. Proste gesty to miłość. Sparafrazuję wiersz ks Twardowskiego Spieszmy się kochać Jezusa i ludzi bo szybko przemijamy

  5. Apostoł Paweł otrzymał KLUCZE do KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO. Za pierwszym razem na pytanie czy Mnie kochasz jak Ci. To znaczy czy MNIE KOCHASZ jak pozostali apostołowie, Paweł odpowiada za każdym razem twierdząco, trochę zirytowany za TRZECIM razem. Jezus mówi za pierwszym razem paś BARANKI MOJE, za drugim paś OWCE MOJE, a za trzecim paś OWCE MOJE i dodaję zdanie że za młodu robił co chciał a na starość poprowadzą go tam gdzie nie będzie chciał. Tak, nie będzie chciał UMIERAĆ MĘCZEŃSKĄ ŚMIERCIĄ ale w ten sposób odda chwałę BOGU, tak jak Jezus podporządkował się WOLI OJCA.

    • Jak zwykle poplątałam imiona to nie Paweł otrzymał „klucze” ale PIOTR – PRZEPRASZAM ZA POMYŁKĘ. Ale obaj idą za Jezusem, UFAJĄC I WIERZĄC W JEGO MIŁOSIERDZIE.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)