Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO UGASIĆ PRAGNIENIE MIŁOŚCIĄ JEZUSA

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO UGASIĆ PRAGNIENIE MIŁOŚCIĄ JEZUSA

23.05.2021, niedziela , Święto Zesłania Ducha Świętego

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 7, 37-39

W ostatnim, najbardziej uroczystym dniu Święta Namiotów Jezus wstał i zawołał donośnym głosem:
«Jeśli ktoś jest spragniony, a wierzy we Mnie – niech przyjdzie do Mnie i pije! Jak rzekło Pismo: Rzeki wody żywej popłyną z jego wnętrza».
A powiedział to o Duchu, którego mieli otrzymać wierzący w Niego; Duch bowiem jeszcze nie był dany, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Czy jestem spragniony? Czego pragnę w moim życiu? Jak chcę ugasić pragnienie?
 • Pragnienie! Pamiętam jak na jednej z wypraw górskich zabrakło mi wody. Pamiętam to zmęczenie, dyskomfort i nawet niewielki ból, gdy cały organizm domagał się wody. Gdy wreszcie znalazłem źródełko, piłem zachłannie i od razu poczułem się dobrze. Jezus jest nieodzowną częścią mnie i mojego życia ale wciąż nie czuję pragnienia. Przyjdź Duchu Święty bym zapragnął Jezusa!
 • W takim razie czego pragnę? Widzę, że wciąż szarpią mną namiętności i moje grzechy, przez co często ulegam złudzeniom obiecującym zaspokojenie. Na przykład gdy ostatnio uświadomiłem sobie, że udział, który otrzymałem jest najmniej wartościowy i obarczony problemami formalnymi, to byłem wściekły na pozostałych udziałowców. Moje pragnienie posiadania, zysku i bycia lepszym nie zostało zaspokojone, więc odreagowywałem złością. Bóg na szczęście dał mi opamiętanie i radość z tego co mam, a przecież dostaję wręcz w nadmiarze. Przyjdź Duchu Święty bym umiał dziękować Bogu!
 • Panie Jezu pragnę i chcę ugasić moje pragnienia miłości, akceptacji, stabilizacji, itd. Tylko ty potrafisz ugasić moje łaknienie Miłością bez której byłbym nikim [1 Kor 13,1-13]. Dajesz rzeki Łaski, by już nigdy nie pragnąć. Przyjdź Duchu Święty i otwórz me serce na Jezusa!

 • Oto pytania i moje odpowiedzi dane Bogu. Zastanów się chwilę i poszukaj swoich odpowiedzi, tego co budzi się w Twoim sercu.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Duchu Święty, proszę Cię o dar mądrości do lepszego poznawania Ciebie i Twoich doskonałości Bożych.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO UGASIĆ PRAGNIENIE MIŁOŚCIĄ JEZUSA”

 1. Przyjdź Duchu Święty i do mego serca i duszy abym zapragnęła Pana Jezusa jak wody . Przyjdź Duchu Święty bo ciągły smutek i poczucie samotności utrudnia mi bycie lepszym człowiekiem dla bliźnich . Panie Jezu ufam Tobie ….

 2. Tomasz àKempis

  Wzmocnij mnie Boże łaską DuchaŚwietego, Daj wewnętrzne mu człowiekowi we mnie męstwo i opróżnij moje serce ze wszystkich niepotrzebnych trosk i tęsknot, niechaj przestaną je szarpać rozliczne pragnienia czy to pięknych czy szpetnych rzeczy, niech spoglądam na wszystkie rzeczy jak na to co przemija, tak jak i ja przeminę wraz z nimi, bo nie ma nic trwałego pod słońcem, gdzie wszystko marność i utrapienie ducha. O jakże mądry jest ten kto tak patrzy na świat.

 3. Panie przyjmuje Cię i ciągle pragnę. Pragnę Cię Jezu, pragnę Cię Duchu Św. Chcę Jezu gasić Twe pragnienia. Chcę ugasić w sobie te pragnienia grzeszne, ziemskie, nieuporządkowane, namiętności. Jestem słaba i grzesznikiem. Wołam dziś z całego serca przyjdź Duchu Św. tak jak Ty chcesz, przyjdź i przemień mnie, stwarzaj mnie na nowo, uzdrawiaj, uwalniaj. Dziś się Tobie oddaje Duchu Św. Kocham Cię. Pragnę Cię.

 4. Tak, wszystko w tym świecie przemija, tylko zostaję tęsknota za BOGIEM, który WSZYSTKO MOŻE. Jezus, gdy się za NIM podąża pokazuje tą NIC NIE WARTĄ EGZYSTENCJĄ BEZ BOGA. Tak, patrząc na JANA który w SZCZEGÓLNY sposób jako ŚWIADAK ukazuje jaką MIŁOŚĆ przyniósł i pokazał nam Jezus a nie świat. To świadomy wybór i decyzja PÓJŚCIA ZA JEZUSEM A NIE ZA ŚWIATEM. JEZU UFAM TOBIE

 5. Tomasz àKempis

  Daj mi Panie mądrość niebieską, niech uczę się tylko Ciebie szukać i odnajdywać, tylko Ciebie poznawać i miłować, a resztę oceniać w takim porządku, jaki ustanowiła Twoja mądrość. Spraw, abym umiał unikać pochlebców, a cierpliwie słuchał oszczerców, bo wielka mądrość nie da się zachwiać pod tchnieniem słów i nie nakłania ucha ku mamiącej na zgubę syrenie; tak tylko przejść można bezpiecznie wybraną drogę

 6. Duch bowiem jeszcze nie był dany, ponieważ Jezus nie został jeszcze uwielbiony-Maryjo uwielbij w nas Ducha Świętego by Duch został nam dany a także, tym za których się modlę i naucz nas tak posługiwać się twymi darami byśmy potrafili lepiej Ci służyć i drugiemu człowiekowi. Maryjo strzeż we nas Ducha Świętego bo Ty jesteś Arką do której się chronimy a w niej Skarb życia wiecznego. Błogosławię przez Maryję

 7. Dostaniesz wszystko … O Pełni kobiecosci i męskosci czyli o Mocy chodzenia w DuchuŚwiętym ks.PiotrPawlulkiewicz homilia: https://m.youtube.com/watch?v=MONEacxNwU8

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)