Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO Z JEZUSEM PRAGNĄĆ CHWAŁY OJCA

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO Z JEZUSEM PRAGNĄĆ CHWAŁY OJCA

08.06.2021, wtorek , Św. Jadwigi Królowej

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św Mateusza 5, 13-16

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też lampy i nie umieszcza pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciła wszystkim, którzy są w domu. Tak niech wasze światło jaśnieje przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Wy jesteście solą ziemi. Jezus mówi tak do uczniów – czyli też do Ciebie, stwierdzając fakt. To nie jest życzenie, jakaś perspektywa przyszłości, tu i teraz Jezus mówi Ci – jesteś solą ziemi, jesteś światłem świata. Nie masz się tym stać, ale już tym jesteś. Może czujesz, że nie dorosłeś, nie wiesz jak, nie umiesz, czy nie dajesz rady. Od momentu chrztu św. masz w sobie wszystko, co potrzebne. Od momentu chrzu nie jesteś tylko człowiekiem – jesteś Nowym Stworzeniem, masz nową naturę, którą można porównać właśnie do soli i światła. Pamiętasz o tym, wierzysz w to?
  • W ciągu życia kolejne sakramenty pomagają w realizacji, materializacji, urzeczywistnianiu w tym świecie tego, co jest faktem dokonanym w świecie ducha. Ogromny skarb łaski ma coraz szerszym strumieniem wylewać się z głębi Twojego ducha – coraz bardziej zasalać i oświetlać – najpierw Twoje myśli, decyzje, potem coraz szerzej otoczenie. To nie pochodzi od Ciebie, to nie Twój geniusz, czy pracowitość mają zachwycać i przekonywać ludzi. To nie swoją silną wolą masz zmieniać siebie. Chce to czynić Ten, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy (Ef 3,20) – aż będziesz mógł ze św. Pawłem powiedzieć: już nie ja żyję, lecz żyje we mnie Chrystus. (Ga 2,20)

  • aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie Czy pragniesz i dążysz do wypełnienia tego pragnienia Jezusa – by Jego miłość działała w Tobie i przez Ciebie dla chwały Ojca?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Duchu Św. chcę Ci pozwolić jeszcze bardziej działać, proszę Ty sam mnie przemieniaj, Ty sam kochaj przeze mnie braci. Dziękuję, że moja słabość Ci nie przeszkadza, że to Twoja moc, Twoja miłość, Twoja łaska jest siłą działającą we mnie i przeze mnie!

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 3 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO Z JEZUSEM PRAGNĄĆ CHWAŁY OJCA”

  1. UWIERZYĆ. Mimo że jesteś tylko człowiekiem dla niektórych NIC NIE ZNACZĄCYM, ale dla BOGA którego UKAZUJE JEZUS PRZEZ JEGO MIŁOŚĆ doznajemy olśnienia tej WSZECHMOCY. Czyńmy wszystko według tych DWÓCH przykazań które powiedział JEZUS a wszystko inne się wypełnia według WOLI BOŻEJ. UWIERZYĆ że BÓG nas KOCHA mimo naszych niedoskonałości to klucz do szczęścia. JEZU UFAM TOBIE, mimo że jestem niczym dla świata ale TWOJA MIŁOŚĆ CZYNI WSZYSTKO co jest piękne i doskonałe w OCZACH BOGA. Dziękuję za piękne rozważanie a ja że swej strony dołożyłam trochę moich rozważań i NADZIEJI.

    • Dodam – co BÓG złączył niech człowiek nie waży się rozłączać a tym bardziej aniołowie. Zatem kto jest z JEZUSEM jest zawsze na początku nigdy ostatni. Pójść za Jezusem i uwierzyć, to wystarczy mimo że prochem jesteśmy. JEZU UFAM TOBIE

  2. Panie wielbie Ciebie w kazdym momencie w kazdym dniu zawsze I tylko pragne pelnic Wole Twoja Panie- prosze aby Duch Twoj wypelnil mnie abym mogla byc calkowicie Twoja Panie- Twoim Swiatlem Twoja sola Twoim wszystkim! Stworz we mnie serce czyste I oczysc mnie z grzechu mego Panie- a ponad snieg bielsza sie stane!!!

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)