Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO UCZYĆ SIĘ MIŁOWAĆ JAK BÓG

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO UCZYĆ SIĘ MIŁOWAĆ JAK BÓG

15.06.2021, wtorek , Bł. Jolanty

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 5, 43-48

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwy Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieskich i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią?».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Miłujcie waszych nieprzyjaciół – oczywiście nie chodzi o odczuwanie sympatii, przyjemnych emocji wobec takich osób. Jezus mówi o agape – postawie ofiarnej miłości, polegającej na pragnieniu dobra drugiej osoby i czynieniu jej bezinteresowanie dobra. Czasem nieprzyjaciel może być bardzo blisko. W codzienności często ktoś najbliższy wydaje się być nieprzyjacielem – nie spełniając oczekiwań, nie zaspokajając podstawowych potrzeb, raniąc, zawodząc. W swojej słabości każdy z nas miewa chwile, kiedy się staje jak nieprzyjaciel dla kogoś bliskiego. Tylko zdeterminowane trwanie w postawie miłości agape pokonuje większe i mniejsze kryzysy w relacjach.
  • Warto znać strategię diabła – wykorzystuje on nasze chwile słabości pobudzając do niepotrzebnych słów, drażniąc, rozdmuchując emocje, podsuwając złe myśli oskarżające nas i innych. Na wszelkie sposoby stara się eskalować drobne błędy Twoje i bliskich – żeby rozlać jak najwięcej niepokoju, złości, rozłamu, nieprzebaczenia i zatruć tym serca. Miłość nieprzyjaciół polega też na nie zgadzaniu się na takie myśli, nie wchodzeniu w rozważania o grzechach ludzi, w oskarżanie ich i osądzanie. Agape widząc upadek bliźniego poleca go w modlitwie – módlcie się za tych, którzy was prześladują. Jeśli grzech bliźniego dotyka Cię i krzywdzi, modlitwa za niego będzie sposobem uzdrowienia także Twojego serca i praktyczną realizacją decyzji przebaczenia. Jak sobie radzisz, gdy czujesz się źle, niesprawiedliwie traktowany, raniony? Czy modlisz się o błogosławieństwo dla tych, z którymi Ci trudno, którzy Cię drażnią, przez których czujesz się krzywdzony?

  • Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski. Nie chodzi tu o jakiś abstrakcyjny ideał, czy bezgrzeszność, ale właśnie okazywanie miłości agape każdemu człowiekowi, bez względu na jego zachowanie. Czy do takiej właśnie doskonałości = świętości, dążysz?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Duchu Św. ucz mnie każdego dnia reagować z mądrością i miłością. Proszę niech Twój pokój i miłość trwają we mnie niezależnie od okoliczności.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 5 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO UCZYĆ SIĘ MIŁOWAĆ JAK BÓG”

  1. Przeczytawszy rozważanie przyszloMI na myśl motto św. Franciszka: Pax_etBonum Pokój_iDobro! Przemile udanego dnia Wszystkim życzę, Gracjan

  2. Wspaniałe rozważanie – krótka recepta na pokój serca dla każdego. Dziękuję wszystkim, którzy tworzą tę stronę i pomagają innym dążyć do bożej doskonałości.

  3. Przykazanie miłosci podniósł nam Pan Jezus do Potęgi, i wypełnił całym Sobą i prosi byśmy się miłowali jak On nas umiłował, nas prosi. My wiemy że bez Niego nie da rady (opanować emocje) kochać nieprzyjaciół…

  4. Dzięki za te piękne słowa codziennie podnoszą mnie na duchu i uczą mnie kochać naszego kochanego Boga

  5. Inwestować każdego dnia od nowa dla chwały Boga czyli szukać wpierw KrólestwaBożego, a wszystko inne będzie nam przydane …, Panie Boże oczyść oczy me gdy patrzą źle…

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)