Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM – DAĆ SIĘ WYCHOWYWAĆ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM – DAĆ SIĘ WYCHOWYWAĆ

07.07.2021, środa

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Księga Rodzaju 41, 55-57.42,5-7.14-15a.17-24a

Kiedy w Egipcie głód zaczął się dawać we znaki, ludność domagała się chleba od faraona. Wtedy faraon mówił do wszystkich Egipcjan: Udajcie się do Józefa i, co on wam powie, czyńcie. Gdy był głód na całej ziemi, Józef otwierał wszystkie [spichlerze], w których było [zboże], i sprzedawał zboże Egipcjanom, w miarę jak w Egipcie głód stawał się coraz większy. Ze wszystkich krajów ludzie przybywali do Egiptu, by kupować zboże od Józefa, gdyż głód po całej ziemi się wzmagał. Kiedy synowie Izraela przybyli wraz z innymi, którzy tam również się udawali, aby kupić zboża bo głód był w Kanaanie, Józef sprawował władzę w kraju i on to sprzedawał zboże wszystkim mieszkańcom tego kraju. Bracia Józefa, przybywszy do niego, oddali mu pokłon twarzą do ziemi. Gdy Józef ujrzał swoich braci, poznał ich; jednak udał, że jest im obcy, i przemówił do nich surowo tymi słowami: Skąd przyszliście? Odpowiedzieli: Z Kanaanu, aby kupić żywności. Józef rzekł do nich: Jest tak, jak wam mówię: jesteście szpiegami! Co do tego zostaniecie wybadani. I oddał ich pod straż na trzy dni. A trzeciego dnia Józef rzekł do nich: Jeśli chcecie ocalić życie, uczyńcie to – bo ja czczę Boga. Skoro jesteście uczciwi, niechaj jeden wasz brat pozostanie w więzieniu, w którym was osadzono, wy zaś idźcie, zawieźcie zboże dla wyżywienia waszych rodzin. Potem przyprowadzicie do mnie najmłodszego brata waszego, aby się potwierdziły słowa wasze i nie spotkała was śmierć. I tak uczynili. Mówili między sobą: Ach, zawiniliśmy przeciwko bratu naszemu, patrząc na jego strapienie, kiedy nas błagał o litość, a nie wysłuchaliśmy go! Dlatego przyszło na nas to nieszczęście. Ruben zaś tak im wtedy powiedział: Czyż wam tego nie mówiłem: Nie dopuszczajcie się wykroczenia względem tego chłopca; ale nie usłuchaliście mnie. Toteż teraz żąda się odpowiedzialności za jego krew! Nie wiedzieli zaś, że Józef to rozumie, bo rozmawiał z nimi przez tłumacza. Odszedłszy więc od nich, rozpłakał się. Potem wrócił do nich i rozmawiał z nimi.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Co on wam powie, czyńcie. To brzmi jak słowa Maryi do sług podczas wesela w Kanie: czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie. Faraon okazuje pełne zaufanie swemu podwładnemu, Józefowi, nakazując innym, by wykonywali jego rozkazy. Podobnie i Maryja okazała pełne zaufanie Jezusowi – swemu Synowi, więc w pewnym sensie też podwładnemu. Jak jest z moim zaufaniem do innych ludzi, zwłaszcza podwładnych – w pracy, w domu, w szkole? Czy potrafię zdać się na innych, bez potrzeby nadmiernej kontroli, pozwalając im przez to wzrastać? Nic tak nie buduje bliźniego, jak okazanie zaufania.
 • Józef wiedział, że objawi się braciom, ale najpierw pozwolił im przeżyć żal z powodu krzywdy, którą mu wyrządzili. Prawdziwe miłosierdzie jest wychowawcze. Zanim padli mu w ramiona, musieli dostać nauczkę – nie przez mściwość Józefa, ale przez mądrość i sprawiedliwość. To obraz nas samych. Odczuwamy skutki grzechów, Bóg na to pozwala – ale nie po to, by obserwować z satysfakcją nasze zmagania, lecz byśmy wzrastali w mądrości i w umiejętności odróżniania dobra od zła.
 • Każda osoba mająca rodzeństwo i/lub potomstwo wie, że najmłodsze dziecko to specyficzne miejsce w rodzinie. Z jednej strony – rozpieszczany beniaminek, ale z drugiej – najbardziej narażony na przemoc ze strony starszych. Najmłodszy to najsłabszy. Może w starszym rodzeństwie wyzwalać albo opiekuńczość i czułość, albo agresję i zazdrość. Jak wyglądają moje relacje z rodzeństwem – czy w ogóle są, czy dbam o nie? Czego potrzebuje ode mnie moje rodzeństwo?
 • Bóg kocha najsłabszych, bo najpełniej potrafią przyjąć Go do swego życia, najmocniej przeżywają potrzebę Miłości. Gdzie jest najsłabszy punkt mojej osobowości, historii życia, charakteru? Niech będzie to dziś miejsce spotkania z Miłością Miłosierną.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, Ty na krzyżu stałeś się najsłabszy, bym ja mógł mieć w Tobie oparcie. Dziękuję Ci za to. Amen.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 9 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM – DAĆ SIĘ WYCHOWYWAĆ”

 1. Boże Ojcze Wszechmogący, przepraszam za moje nieposłuszeństwo, teraz widzę jego skutki. Pragnę chodzić Twoimi ścieżkami, kochać coraz więcej Boga i ludzi,dziękować za Twoje Miłosierdzie. JEZU UFAM TOBIE

 2. Lubię zbierać ziarna mądrości: “Wycho(wy)wanie to sprawaSerca” rzekł ksiądz BoscoJan.

 3. Mówiąc o wychowywaniu zastanowiło mnie jedno jak można wychowywać jeśli siebie się ma za kogoś “lepszego”. Pamiętam jak chodziłam do średniej szkoły zawodowej, przechodziłam obok LO, zawsze przechodząc obok i nie powiem ale do dziś mi to zostało że czuję się nieswojo, DLACZEGO – albowiem owi ludzie traktowali siebie za lepszych od tych co chodzą do zawodówek, można powiedzieć, albowiem chodzą do ELITARNEGO liceum. Pytam się jak można w ten sposób “klasyfikować” ludzi, ale jedna jest prawda – życie redukuje nie powiem do zera, albowiem byłoby to zbyt poniżające. Ale ci ludzie bardzo się mylą albowiem przed BOGIEM wszyscy jesteśmy równi. W BIBLII jest napisane że nie będzie greka, rzymianina, obrzezanego, nie obrzezanego ani kobiety ani mężczyzny (coś w tym rodzaju) – dlaczego/? ALBOWIEM WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI. Długo nie mogłam zrozumieć jak to ani kobiety ani mężczyzny, tak, albowiem PRZED BOGIEM NIE MA RÓŻNIC. Jezu ufam Tobie

 4. Jeśli ktoś ma KAMIEŃ zamiast SERCA i nie umie nie potrafi zrozumieć mniej zdolnych, biedniejszych finansowo, ogólnie biorąc CHORYCH ten jest daleko od CHRYSTUSA. Pozdrawiam z całego serca.

 5. Wygląda na to że icealiści o których Pani wspomina byli hodowani:-) na pyszałków, ale to zależy tez od nauczycieli, jakie standardy reprezentuja, mnie śmieszy to że w szkołach nawet dziś że tak powiem “franzolą” na radach pedagogicznych o misji szkoły, a potem wychodzą takie “rozwydrzone” nauczycielki i śpiewaja piosenki nie na poziomie, mam na myśli tę która podczas wywoływania awantur strajku śpiewała, że Jaj brak czegoś – tu cytować nie wypada tej żenady i co by Takiej odpowiedzieć.

 6. Do wywołanego tematu nasuwa sie pytanie Dobrego nauczyciela wskaz Panie, Ach gdzież ci nauczyciele z pasja? Co się z Nimi stało, że mamy ich tak mało?

 7. Dziekuje za madrosc plynaca a tej historii o Jozefie.
  Przeczytalam w zyciu wiele madrych ksiazek ale Biblia to Bozy Skarb Slowa Bozego.Dziekuje Boze za ten dar I mozliwosc czytania.

  • Dzięki swej niewidzialnosci DuchŚwięty w swej pedagogice nie musztruje czliwieka ku uniformizmowi jak to w tym swiecie czesto bywa ale delikatnie podpowiada by człowiek wykorzystał w jak największym stopniu własną inicjatywę i energię. Ta inicjatywa dotyczy pracy ale i modlitwy. Gdy człowiek zacznie się modlić Duch Święty podejmuje z nim dialog i wchodzi w rolę trenera.Jest bdb theBest trenerem.Obdarza człowieka powołaniem i pozwala, by człowiek realizując to powołanie mnożył w sobie miłość i znajdował coraz więcej ujścia dla tej miłości.

 8. Dziekuje za madrosc plynaca a tej historii o Jozefie.
  Przeczytalam w zyciu wiele madrych ksiazek ale Biblia to Bozy Skarb Slowa Bozego.Dziekuje Boze za ten dar I mozliwosc czytania.Chwala Panu!

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)