Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO POKŁADAĆ NADZIEJĘ TYLKO W PANU

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO POKŁADAĆ NADZIEJĘ TYLKO W PANU

11.07.2021, niedziela , Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Marka 6, 7-13

Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien!»
I mówił do nich: «Gdy do jakiegoś domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakimś miejscu was nie przyjmą i nie będą was słuchać, wychodząc stamtąd, strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!»
Oni więc wyszli i wzywali do nawracania się. Wyrzucali też wiele złych duchów, a wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Wysyłając swoich uczniów Jezus nakazuje im działać prostymi środkami, przestrzega przed pokładaniem zbytniej nadziei w bogactwie. Do głoszenia Ewangelii nie jest potrzebne zabezpieczenie materialne, lecz dobre przysposobienie i “obucie sandałów“, to znaczy przygotowanie do długiej drogi. Trzeba być odzianym w „pełną zbroję Bożą” (Ef 6,13), bo głoszenie Ewangelii to długa wędrówka. Na drogę mamy brać tylko to, co jest nam niezbędne, to co nam pomaga, a nie przeszkadza. A my często jesteśmy mało praktyczni, mało zainteresowani tym co wieczne i skupiamy się na tym co nas przygniata do ziemi. Czy troszcząc się o sprawy doczesne, nie zapominam Kto jest ostatecznym celem mojego życia?
 • Apostoła ma cechować pokój, prostota, ubóstwo, pokora, wewnętrzna wolność. Prostota życia pozwala bardziej zaufać Bogu, niż polegać na własnych możliwościach, pozwala poświęcać czas i energię innym, daje też wewnętrzną wolność i pokój, którego brakuje w nadmiernym zabieganiu i troskach. Zbyt wygodny styl życia prowadzi do obojętności społecznej. Nie pozwala zrozumieć ludzi ubogich. Czy mój styl życia cechuje prostota? Co mnie zniewala i ogranicza?
 • Jezus także do nas kieruje słowa „Idźcie, oto was posyłam” (Łk 10,3). Nasze apostolstwo ma się całkowicie opierać na Bogu, ma być pójściem za Jego głosem i poddaniem się Jego działaniu. Taka postawa będzie zmieniała nas samych i ludzi, do których dotrzemy. Wszystko co nam będzie potrzebne do realizacji naszego powołania otrzymamy od Boga. Głoszenie Ewangelii i wiarygodny styl życia jest możliwy, gdy na co dzień żyjemy z Jezusem, “u Jego boku”. Ten, kto jest z Nim, nie zachowuje radości spotkania dla siebie, lecz z potrzeby serca musi przekazywać ją dalej. Jak często w ciągu dnia przebywam “u boku Jezusa”? Co dla mnie osobiście oznacza “być posłańcem Jezusa”?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, pomóż mi być wiarygodnym apostołem i pracowitym robotnikiem Twojej winnicy.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 8 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO POKŁADAĆ NADZIEJĘ TYLKO W PANU”

 1. DobryDzień ONjest … -Pozdrawiam Dobrych robotnikow w WinnicyPanskiej, tudzież i mateusz.pl Pierwsze światło & Zielone pastwisko & i o Sakramencie chorych tamże wiele wartościowej Inspiracji♡ SzalomAlejchem!

 2. Większość , znaczna większość ludzi zajęta jest dobrami doczesnymi . Pasterze naszego Kościoła także żyją w bogactwach i dostatku materialnym . Słowa Pana Jezusa zostały zepchnięte na bok ….Jezu zmieniaj nasze dusze i umysły swą łaską …

 3. Idźcie… Tak mała garstka ludzi w Imię Jezusa przemieniła świat. I wciąż przemienia począwszy od najdalszych zakątków a skończywszy na rodzinie, sąsiedztwie, pracy, uczelni, szkole, pociągu, chodniku itd. Dzięki mądrości znajomego księdza powoli przestaję myśleć o sobie dinozaur.. Chrześcijanie, to plemię nowych ludzi, które wyprzedza świat. Jesteśmy w drodze, wędrówka jest długa i mozolna, ale mamy wszystko, co niezbędne. Mamy też Najważniejszy i Najdroższy Skarb, którego zatrzymać dla siebie byłoby niemożliwością. On działa, On prowadzi nas na tej drodze. Dzięki Niemu jesteśmy kilka kroków do przodu, to świat wlecze się za nami. Proszę Cię Jezu kieruj moimi krokami, obdarzaj i przypominaj o prostocie i pokorze serca. Amen

 4. Tak to DUCH ŚWIĘTY uczy nas co jest dobre a co złe. Pamiętam jak byłam jako dziecko w szpitalu w pokoju była ze mną dziewczynka która miała “bogatych” rodziców którzy zaspokajali jej wszelkie nie tylko potrzeby ale i kaprysy. Nie powiem ale bardzo działała mi na “nerwy” (to jednak zrozumiałam później) ale wówczas gdy wychodzłyśmy ze szpitala rodzice kupili jej szereg zabawek wśród nich była śliczną gumowa laleczka którą mam do dzisiaj. Przypomina mi ona jak ZŁO potrafi być sprytne i bardzo inteligentne. Pamiętam też jak byłam już panienką mój młodszy, dziś już śp. kuzyn coś przeskrobał i chciałam go przywołać do “porządku” on uciekał a ja nie mogłam go dogonić, gdy się zmęczyłam i zatrzymałam, on stojąc parę metrów przedemną odwrócił się i śmiejąc się pokazał wszystkie zęby które były porażone próchnica i jakby chciał powiedzieć I CO MI ZROBISZ, odwróciłam się i odeszłam. Te wspomnienia uczyły mnie i do dziś uczą oraz dają też zrozumienie że bez DUCHA którego daje JEZUS nigdy nikt nie dojdziemy do KRÓLESTWA NIEBIESKIEGO. Dzisiaj człowiek zamiast wierzyć JEZUSOWI I W BOŻE OBIETNICE oraz JEGO WSZECHMOC woli wierzyć w ŚMIERĆ przez którą rozumie że wszystko się kończy, zatem teraz wszystko trzeba brać dużymi garściami bo za chwile WSZYSTKO SIĘ SKOŃCZY a to jest wielką nieprawdą. Jezu ufam Tobie

 5. “Dużymi garściami mozna brać” ale tylko łaski. A jeśli je bierzemy to nie zatrzymujemy dla siebie. Wiele łask też deptamy przez grzech zwlaszcza dar Eucharystii Ewangelii Maryjo zachowuj w we mnie Ducha Świętego bym nie podeptała miłości Bożej zachowuj we mnie dary owoce Słowo Boże i Jezusa w Eucharystii. Bądź żyzną glebą dla tego Ziarna Słowa by we mnie wzrastało. A owoce oddaje Tobie Matko Miłosierdzia przemień mnie w Ciebie. Maryjo. Tobie powierzam rodzinę i tych których chce objąć miłosierdzie Twoje
  Spraw bym umiała rozpoznać Pana kiedy przechodzi także w ludziach. Totus Tuus.

 6. Timeo DOMINUM praetere untem … =Boję się Pana przechodzącego obok (lub inaczej) =Boję sie przeoczyć Pana przechodzącego … – powiedział święty Augustyn; Jesteśmy piękni Twoim Pięknem PANIE – Ty otwieraj nam oczy na Twoje piękno.

 7. Dzieki za piekne rozwazanie i i komentarze, tu i ja podziele sie znaleźnym:-), Orędzia z Nieba Św.Charbel: W swoim życiu niesiesz wiele pakunkow cieżarow naczyń słoi. Niektórych z nich potrzebujesz inne są zbędne. Porozdzielałes swoje skarby i sam już nie wiesz gdzie co jest.(…) Odłoż ciężkie pakunki, które każe ci nieść świat, nawet jeśli dźwigasz je przez prawie całą podróż, oddałem resztki sił i już zdążyłes się do nich przyzwyczaić. Pamiętaj gdzie jest twój skarb i oddaj mu całe serce. Zaparkuj swój skarb i nieś go uważnie. Strzeż go i dotrzyj bezpiecznie do celu . Nieś tylko jedno: Chrystusa. ON napełniania twe pakunki miłością i poniesie je za Ciebie. Będzie ci je nieustannie napełniał, ale nigdy nie będą zbyt pełne, zbyt ciężkie. (…) Sam wybieraj sobie ścieżki na tym świecie, nie pozwalaj żeby to one cię wybierały, nie podnos pakunkow które pochodzą z tego świata (…) pozwol innym napelniac naczynia skarbem Chrystusa bo tylko On jest prawdziwym Bogactwem.

 8. Tak na zakończenie dnia powiem – CHOĆBYŚ CAŁY ŚWIAT ZWOJOWAŁ A MIŁOŚCI BYŚ NIE MIAŁ, BYŁBYŚ NICZYM, albowiem BÓG jest tylko i wyłącznie miłością choć często MU się nie podoba to co robi dla umiłowanego człowieka który jest UKORONOWANIEM JEGO STWORZENIA. Jezu ufam Tobie

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)