Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZAUFAĆ BOŻEJ OPATRZNOŚCI

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZAUFAĆ BOŻEJ OPATRZNOŚCI

13.07.2021, wtorek , Świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Księga Wyjścia 2, 1-15a

Pewien człowiek z pokolenia Lewiego przyszedł, aby wziąć za żonę jedną z kobiet z tegoż pokolenia. Kobieta ta poczęła i urodziła syna, a widząc, że jest piękny, ukrywała go przez trzy miesiące. A nie mogąc ukrywać go dłużej, wzięła skrzynkę z papirusu, powlekła ją żywicą i smołą i włożywszy w nią dziecko, umieściła w sitowiu na brzegu rzeki. Siostra zaś jego stała z dala, aby widzieć, co się z nim stanie.
A córka faraona zeszła ku rzece, aby się wykąpać, jej zaś służące przechadzały się nad brzegiem rzeki. Gdy spostrzegła skrzynkę pośród sitowia, posłała służącą, aby ją przyniosła. A otworzywszy ją, zobaczyła dziecko: był to płaczący chłopczyk. Ulitowała się nad nim, mówiąc: «Jest on spośród dzieci Hebrajczyków». Jego siostra rzekła wtedy do córki faraona: «Czy mam pójść zawołać ci karmicielkę spośród kobiet Hebrajczyków, która by wykarmiła ci to dziecko?» «Idź» – powiedziała jej córka faraona. Poszła wówczas dziewczyna i zawołała matkę dziecka. Córka faraona tak jej powiedziała: «Weź to dziecko i wykarm je dla mnie, a ja dam ci za to zapłatę».
Wówczas kobieta zabrała dziecko i wykarmiła je. Gdy chłopiec podrósł, zaprowadziła go do córki faraona, i był dla niej jak syn. Dała mu imię Mojżesz, mówiąc: «Bo wydobyłam go z wody».
W tym czasie, kiedy Mojżesz dorósł, poszedł odwiedzić swych rodaków i zobaczył, jak ciężko pracują. Ujrzał też Egipcjanina bijącego pewnego Hebrajczyka, jego rodaka. Rozejrzał się więc na wszystkie strony, a widząc, że nie ma nikogo, zabił Egipcjanina i ukrył go w piasku.
Wyszedł znowu nazajutrz, a oto dwaj Hebrajczycy kłócili się z sobą. I rzekł do winowajcy: «Czemu bijesz swego rodaka?» A ten mu odpowiedział: «Któż cię ustanowił naszym przełożonym i rozjemcą? Czy chcesz mnie zabić, jak zabiłeś Egipcjanina?» Przeląkł się Mojżesz i pomyślał: «Z całą pewnością sprawa wyszła na jaw». Także faraon usłyszał o tym i usiłował zabić Mojżesza.
Uciekł więc Mojżesz przed faraonem i udał się do kraju Madian.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Naród Wybrany mieszka w Egipcie już kilkaset lat. Czasy Józefa poszły w zapomnienie. … rządy w Egipcie objął nowy król, który nie znał Józefa. I rzekł do swego ludu: Oto lud synów Izraela jest liczniejszy i potężniejszy od nas. Roztropnie przeciw niemu wystąpmy, ażeby się przestał rozmnażać. (Wj 1, 8-10a). Ów „roztropny” sprzeciw faraona to nic innego, jak mordowanie nowo narodzonych dzieci. W takich to trudnych dla Hebrajczyków  czasach narodził się Mojżesz. Wydawało się, że nic nie jest w stanie oprzeć się prawu faraona, ale Bóg niezależnie od wszystkiego zawsze jest w stanie zrealizować swój plan. Jeśli oddałeś się w Boże ręce, to Bóg zrealizuje swój plan także wobec ciebie. Czy już zacząłeś Mu za to dziękować?
  • Rabini uczą, że Naród Wybrany popadł w niewolę z powodu własnych grzechów, ponieważ zaczął zapominać o Bogu i Jego obietnicy. Dobrobyt, którym otoczyli się Izraelici obciążał ich serca tak, że przestali potrzebować Boga. Pamięć  o wydarzeniach z historii związanych z ich przodkami zacierała się. Jaka jest twoja pamięć o działaniu Boga w twoim życiu? Jeśli nie doświadczyłeś takiego działania, to Bóg jeszcze nie jest dla ciebie Bogiem naprawdę żywym, działającym w twojej osobistej historii. Możesz teraz wołać do Niego a On usłyszy. Jeśli doświadczałeś Jego błogosławionej obecności – dziękuj!
  • Matka Mojżesza walcząc o życie syna sporządza skrzynkę z papirusu, umieszcza tam syna i puszcza na wody Nilu. Przedziwnym trafem skrzynka dociera do stóp córki faraona. Ona ma świadomość, że jest to dziecko żydowskie, ale nie potrafi się jemu oprzeć. W taki to sposób Mojżesz zamieszka w domu faraona  – swego niedoszłego oprawcy, a jego matka będzie jego karmicielką. Drogi Boże są zaprawdę przedziwne. Czy wierzysz, że Bóg także twoje kręte drogi życia może poprowadzić tak, że we właściwym czasie i miejscu wszystko się właściwie poukłada? Możesz skorzystać z poniższej modlitwy.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu naucz mnie całkowitego zaufania twojej opatrzności. Naucz mnie, że zawsze jest wyjście z trudnej sytuacji, gdy polegam na Tobie. Ukazuj mi Twoje drogi.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 6 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ZAUFAĆ BOŻEJ OPATRZNOŚCI”

  1. Liczę na Ciebie Ojcze, liczę na miłość Twą nazwą Ojcowski dłoń, liczę na każdy dzień bo zTobą zdobędę wszystko, zdobędę cały świat …

  2. Albowiem MIŁOŚĆ zdobywa, faktycznie wszystko, tylko człowiek musi to zrozumieć. Jezu ufam Tobie

  3. Brak slow I kwiatow aby Ci Boze dziekowac,ze urodzilismy sie w katolicliej rodzinie.:-)

  4. Brak slow I kwiatow aby Ci Boze dziekowac,ze urodzilismy sie w katolicliej rodzinie.:-)
    Wieze zero z tej pandemicznej sytuacji Bog tez wyprowadzi dobro.

  5. Powiem inaczej, że WIERZYMY W JEZUSA CHRYSTUSA, albowiem właśnie JEZUS CHRYSTUS JEST MESJASZEM I SYNEM BOGA WSZECHMOCNEGO który pokazuje nam BOGA, wszak nie przyszedł na ziemię aby potępiać ale aby zbawiać wszystkich grzeszników. Amen.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)