Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO DOŚWIADCZYĆ TROSKI PASTERZA

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO DOŚWIADCZYĆ TROSKI PASTERZA

18.07.2021, niedziela , Bł. Szymona z Lipnicy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Psalm 23, 1-6

Pan jest moim pasterzem,
niczego mi nie braknie.
Pozwala mi leżeć
na zielonych pastwiskach.
Prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć,
orzeźwia moją duszę.
Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach
przez wzgląd na swoją chwałę.
Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę
zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną.
Kij Twój i laska pasterska
są moją pociechą.
Stół dla mnie zastawiasz
na oczach mych wrogów.
Namaszczasz mi głowę olejkiem,
a kielich mój pełny po brzegi.
Dobroć i łaska pójdą w ślad za mną
przez wszystkie dni mego życia
i zamieszkam w domu Pana
po najdłuższe czasy.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Naród Wybrany wyobrażał sobie Boga także jako Dobrego Pasterza. Król Dawid często doświadczał ogromnych trudów, niebezpieczeństwa i zwykłych braków, ale to właśnie On pisze: Pan jest moim pasterzem, nie brak mi niczego. Pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach. Wiedzie mnie po właściwych ścieżkach przez wzgląd na swoje imię.
 • Chociaż był ścigany i prześladowany to pisze, że są to właściwe ścieżki ze względu na Boże imię. Kiedy spojrzymy na całą historię Dawida, to możemy powiedzieć, że to był trudny, ale dobry czas dla jego wiary, dla jego wzrastania w roli wojownika i przyjaciela. Czas dobrobytu i chwały wcale mu nie służył, był raczej powodem jego wyniosłości, cudzołóstwa i nieszczęść w jego własnej rodzinie.
 • Dawid z całą mocą i wiarą wyznaje, że chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną. Twój kij i Twoja laska są tym, co mnie pociesza. Jego siła była związana z jego wiarą. Z podobną wiarą i mocą mówił do Goliata wyruszając do walki: Ty idziesz na mnie z mieczem, dzidą i zakrzywionym nożem, ja zaś idę na ciebie w imię Pana Zastępów, Boga wojsk izraelskich, którym urągałeś. Dziś właśnie odda cię Pan w moja rękę, pokonam cię i utnę ci głowę (1Sm 17, 45-46a).
 • Nasze trudne sytuacje przeżywane w łączności z Jezusem mogą być owym zielonym pastwiskiem potrzebnym w naszym życiu do oczyszczenia, wzrostu w wierze i przyjęcia w pełni naszej misji życiowej. Wszystko zależy od tego, co zrobimy z naszymi trudnymi sytuacjami. Jak się zachowujesz w trudnych doświadczeniach życiowych? Czy oddajesz je Jezusowi? Czy potrafisz za nie dziękować, wierząc że Pan wykorzysta je do tego, aby poprowadzić cię dalej, na zielone pastwiska?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci za dar wiary. Proszę Cię o łaskę dostrzegania Twojej obecności w moich trudnych sytuacjach. Proszę Cię, abym chciał i potrafił opierać się na Tobie.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 7 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO DOŚWIADCZYĆ TROSKI PASTERZA”

 1. Tak, człowiek który idzie za Jezusem przyjmuje swój krzyż i tak jak ON NAS UCZY DĄŻYMY DO ŚWIĘTOŚCI, albowiem tu jesteśmy pielgrzymami. WIERZYMY i ta wiara czyni wszelakie cuda dla naszego zbawienia, ALBOWIEM ON JEST PRAWDĄ, DROGĄ I ŻYCIEM. Tutaj mówimy – człowiek planuje a Pan Bóg rujnuje, a ja dodam NIEZNANE I WĄSKIE SĄ DROGI PANA ale zawsze prowadzą do ŻYCIA i są ścieżkami po zielonych łąkach na których BÓG DAJE ODPOCZYNEK. Jezu ufam Tobie

 2. Pan mym pasterzem,
  nie brak mi niczego. Naprawdę, naprawdę tak nie brak Ci niczego?

  • Tak, do egzystencji na tym świecie, nie brak mi niczego. Choć tu jest mozolna droga, aczkolwiek dla mnie WESOŁA bo brzemię Jezusa nie jest ciężkie. Gdy się jednak głębiej zastanowić to brakuje a brakuje ŻYCIA Z BOGIEM albowiem tylko ON daje miłość czyli szczęście i zadowolenie. A tutaj prym wiedzie SZATAN ale ostatecznie zło samo siebie zniszczy bo jest ciągle niezadowolone z tego co BÓG daje człowiekowi. Jeśli to CAŁE ZŁO nie zrozumie że tylko Jezus przez NIESKOŃCZONE MIŁOSIERDZIE prowadzi do ŻYCIA Z BOGIEM oraz pokazuje WSZECHMOC BOGA.

 3. Czy zatem powtarzając śpiewając ten refren podczas liturgii kłamałeas?

 4. “nie brak mi niczego”- tak sobie zastanawiałem się nad tym podczas dzisiejszej liturgii MszyŚwietej, gdyż człowiek ma potrzeby fizyczne(materialne) psychiczne i duchowe, a tu taki refren”nie brak mi niczego”, czas teraźniejszy. Ale w pierwszych wersach psalmu23 jest czas przyszły “niczego mi nie braknie”. To zwróciło moja uwagę (już rano gdy zerknąłem do tekstu) i rozważając, które tłumaczenie jest poprawne doszedłem do wniosku, ze jest dobrze ten refren podczas liturgii, bo TERAZ jest dobrze zCHRYSTUSEM, ale zbytnio się nie troskajcie o jutro, JUTRO będzie dobrze zCHRYSTUSEM. Przykład który mnie tu zachwyca się mi przypomina, to pewna rodzina otwarta na Boże kierownictwo, reportaz gdzieś swego czasu oglądałem, która to rodzina (na przepadłe) zawierzyła się DobremuPasterzowi. Przy znacznej liczebności potrzebowali dużego samochodu, który oczywiście “spadł im z Nieba”. Najbardziej podobało się mi jak w tym reportażu jak wywoływali popłoch wchodząc do restauracji, bo obsługa bała się że narobia totalnego bałaganu, a tu niespodzianka, zdziwienie, że ojciec matka panują nad tak dużym zespołem osobowym.

 5. Wycisz się, spotkaj się z samym sobą: rozważ powyższe rozważania pytania w homilii ks.Piotra♡zapraszam: http://m.youtube.com/watch?v=StupuzBtUl0

 6. Nie brak mi niczego bo zapraszam bo sprawy przez Maryję Bogu w RóżańcuŚwietym przedkładam (jak w Kanie Galilejskiej Ona widzi i Synowi i co wypada Synowi przedkłada): Zaufaj bez reszty Maryi zaufaj Jej pięknej miłości a Ona jak Matka wszystkie twe troski zamieni w radości…

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)