Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ŻYĆ W RODZINIE Z JEZUSEM

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ŻYĆ W RODZINIE Z JEZUSEM

20.07.2021, wtorek , Bł. Czesława

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 12, 46 – 50

“Gdy Jezus przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić.
Ktoś rzekł do Niego: „oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą”.
Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: „któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi?”
I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: „oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: „oto moja matka i moi bracia. Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką. Jezus pokazał nam, jak traktuje wspólnotę ludzi, któzy wierzą w Boga i żyją według Jego woli. Taka wspólnota jest najbliższą rodziną Jezusa. Czy ja też umiem traktować swoją wspólnotę parafialną jak rodzinę? Czy we wspólnocie, w której uczestniczę widzę swoje siostry i swoich braci? Czy moja własna rodzina nie jest dla mnie “oczkiem w głowie” a inne rodziny to obcy?
 • Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien (Mt 10, 37). Bez miłości rodzicielskiej nie wychowalibyśmy dzieci. Jednak miłość rodzicielska może też być ślepa i zasłonić nam Jezusa. Nie możemy w imię miłości rodzicielskiej zaprzeć się Jezusa i działać wbrew Jego nauce. Czy prawdziwym celem mego życia jest Królestwo Niebieskie dla mnie i moich dzieci czy zaspokajanie kaprysów moich i mych dzieci?
 • Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie (Mt 23, 9). Zgodnie z czwartym przykazaniem winniśmy cześć i staranie o naszych rodziców, szczególnie wtedy gdy stają się chorzy i niedołężni. Jednak nie zawsze musimy iść ich drogą, szczególnie wtedy, gdy droga ta nie prowadzi do Domu Ojca. Czy zawsze pamiętam, że oprócz ziemskich rodziców jest jeszcze ktoś komu na mnie bardzo zależy i któremu też winienem cześć a także uwielbienie?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu chcę żyć w Twojej rodzinie. Dopomóż abym był tego godzien.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 8 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO ŻYĆ W RODZINIE Z JEZUSEM”

 1. “Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” – tak trudno w to uwierzyć a Jezus mówi to wprost. Zatem kto jest stworzeniem Bożym to na pewno powstał z prochu ziemi. Zatem Bóg nas stworzył i powtórnie stworzy gdy JEZUS w formie widzialnej dla WSZYSTKICH powróci na ziemię. Dlatego też przed Bogiem nie ma “różnic” wypływających z pochodzenia czy wykształcenia ale wszyscy jesteśmy równi albowiem ON nas stworzył a ON wie co UCZYNIŁ I Z CZEGO. Jezu ufam Tobie

 2. Tak wypowiedź Pani ogolnie jest okey ale proszę przybliżyć jak to połączyć z dzisiejszym tematem rozważania …

 3. Drogi Anonimie – już wyjaśniam – Ktoś rzekł do Niego: „oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą”. 1.) Stoją na dworze czyli są na ZEWNĄTRZ jeszcze w tym świecie, zatem jeszcze nie przynależą do MIEJSCA Z KTÓREGO PRZYSZEDŁ JEZUS a ON był stworzony a nie zrodzony z DUCHA Świętego. 2.) Jezus pyta „któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: „oto moja matka i moi bracia.
  BO KTO PEŁNI WOLĘ OJCA MOJEGO, KTÓRY JEST W NIEBIE, ten Mi jest bratem, siostrą i matką”. – każdy z nas jest człowiekiem stworzonym na podobieństwo BOGA ale nikt z nas nie posiada takiej wszechmocy jak BOG WSZECHMOCNY. BOŻĄ WŁADZĘ I WSZECHMOC POKAZUJE NAM JEZUS, niestety człowiek ciągle o tym zapomina KIM JEST I SKĄD POCHODZI ORAZ KTO GO STWORZYŁ Z PROCHU ZIEMI. Szatan ma taką samą władzę i możliwości, ale złu brak MIŁOŚCI, poprostu nie umie KOCHAĆ, nie umie się poświęcać, brak mu cierpliwości i umiejętności wybaczania. Zło doskonale wie że ma ograniczony czas. MY WIERZYMY dlatego czas, czy dłuższy czy krótszy, to nie ma znaczenia. Albowiem Jezus doprowadzi do OJCA z którym mamy jedność i podobieństwo. Mam nadzieję że to zrozumiesz drogi anonimie, dla mnie jest to jednoznaczne i na teraz lepiej nie umiem wyjaśnić ale czy muszę poprostu UWIERZ Jezusowi.

 4. Małe tylko podrzucam poprawkowe słówko: ON był , jest zrodzony a nie stworzony…

 5. I czytając powołanie bo aby zrozumieć musiałem przeczytać bardzo powoli, małe słówko drugie (może źle zrozumiałem) ale z Pani wypowiedzi wynika jakoby władza Złego równa była władzy Chrystusa Boga. A to Niejest Prawda!

 6. Ja myślę że tak jest, przynajmniej ŻŁO tak myśli, ale się MYLI, bo to BÓG ZAWSZE MA OSTATNIE “DOBRE SŁOWO”

 7. Pozdrawiam Cie nasza Niebieska Rodzino I dziekuje Ci Jezu,ze miejsce nam przygotowales w Niebie.
  Mateczko Niepokalana ratuj I prowadz nas na drogach zycia az do Niebios Bram.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)