Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM DZISIAJ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM DZISIAJ

21.07.2021, środa , Św. Wawrzyńca z Brindisi

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ps 78, 18-19.23-28

Na próbę wystawili w sercach swoich Boga,
żądając strawy dla swego łakomstwa.
Mówili przeciw Bogu: „Czyż Bóg potrafi
stół nakryć na pustyni?”
Jednak z góry wydał rozkaz chmurom
i bramy nieba otworzył.
Jak deszcz spuścił mannę do jedzenia,
podarował im chleb niebieski.
Spożywał człowiek chleb aniołów,
zesłał im jadła do syta.
Wzbudził na niebie wiatr od strony wschodu,
mocą swą przywiódł wiatr południowy.
I zesłał na nich mięso jak chmurę pyłu,
ptaki skrzydlate jak morski piasek.
Sprawił, że pospadały na ich obóz,
dokoła ich namiotów.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Było inaczej, niż się spodziewali. Od tego wszystko się zaczęło. Chcieli sytości, obfitości – bo takie mieli wyobrażenie ukształtowane w Egipcie. Pan Bóg tymczasem dał im tyle, by mogli przetrwać jeden dzień. Uczyli się zaufania, zależności od Boga, posłuszeństwa, ale także wdzięczności.
 • Miłość Boża. To jest pokarm, którego potrzebujemy, by żyć. Bez niego umieramy, nawet jeśli zewnętrznie dochodzimy do dziewięćdziesiątki. Świat jest pustynią, po której błąkają się miliardy ludzi, szukając miłości. Pan Bóg uczy mnie, że choć Jego miłość jest wieczna, to o poranku daje mi jednodniową porcję. Mówi: przeżyj ten jeden dzień w miłości ze Mną. Nie myśl o wczoraj, nie myśl o jutrze. Dzisiaj jestem z tobą, jestem twoim chlebem, jestem twoją miłością. 

 • Niesamowite jest to, że manna była pokarmem jednodniowym, którego nie wolno było zbierać na zapas – a zarazem dostawali ją codziennie, bez żadnych ograniczeń. Czego mnie to uczy? Nowego spojrzenia na działanie Pana Boga, który daje mi tylko dziś – nic więcej – a zarazem daje mi wieczność, życie w miłości bez żadnych ograniczeń, poza czasem, chorobami, śmiercią, zdradą, bólem, kłamstwem… O Panie, pozwól, może wreszcie ten dzień będzie moim ostatnim.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Chleb niebiański dał nam Pan na życie wieczne – jak dobrze, że jesteś, Panie.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 10 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM DZISIAJ”

 1. Dzięki Ci Panie za Ciało TWE i KREW za dary Nieskończone uwielbiam Cię.

 2. HODIE

  • Lubię zrozumieć awięc co to znaczy

   • Hodie – dziś, dzisiaj

    • Dziś jest dobrze ale czyńmy tak aby JUTRO szybko zajaśniało w lepszym dla każdego człowieka, BLASKU Z BOGIEM przez JEZUSA PANA NASZEGO

     • Czyńmy nie tylko tam gdzie jest żyzna gleba ale przede wszystkim tam gdzie jest ugór, albowiem JEZUS nie dla sprawiedliwych przyszedł na ten świat ale dla grzeszników, aby wszystkim POKAZAĆ BOGA WSZECHMOCNEGO. Ale to mądre i przez nas nie wykonalne ale BÓG może wszystko tylko trzeba mieć WIARĘ. Jezu ufam TOBIE

     • A może lepiej podlewać ziarna tam gdzie już są, i podlewać co się da niż męczyć się z uporem które w pojedynkę i tak Pani nie da rady…

     • Ja nie będę podlewać ale BÓG ja tylko będę wspierać Jezusa i Jego MIŁOSIERDZIE który mieszka w moim sercu.

 3. Jutra może nie być, wczoraj nie wróci, żyję tu i teraz, zależę Panie od Ciebie we wszystkim, ucz mnie wdzięczności i zaufania, Ty wiesz co czynisz i wszystko od Ciebie jest dobre. Jesteś ze mną nie lękam się, przyjmuję Twoją miłość.

 4. A zatem poki trwa to co sie nazywa HODIE do roboty!

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)