Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ROZPOZNAĆ SWOJĄ CHOROBĘ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ROZPOZNAĆ SWOJĄ CHOROBĘ

01.09.2021, środa , Bł. Bronisławy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 4, 38-44

Po opuszczeniu synagogi Jezus przyszedł do domu Szymona. A wysoka gorączka trawiła teściową Szymona. I prosili Go za nią. On, stanąwszy nad nią, rozkazał gorączce, i opuściła ją. Zaraz też wstała uzdrowiona i usługiwała im. O zachodzie słońca wszyscy, którzy mieli cierpiących na rozmaite choroby, przynosili ich do Niego. On zaś na każdego z nich kładł ręce i uzdrawiał ich. Także złe duchy wychodziły z wielu, wołając: «Ty jesteś Syn Boży!» Lecz On je gromił i nie pozwalał im mówić, ponieważ wiedziały, że On jest Mesjaszem. Z nastaniem dnia wyszedł i udał się na miejsce pustynne. A tłumy szukały Go i przyszły aż do Niego; chciały Go zatrzymać, żeby nie odchodził od nich. Lecz On rzekł do nich: «Także innym miastom muszę głosić Dobrą Nowinę o królestwie Bożym, bo po to zostałem posłany». I głosił słowo w synagogach Judei.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Dzisiaj chciałabym się przyjrzeć Szymonowi, który nie jest jeszcze uczniem Jezusa. Powołanie  Szymona  u Łukasza ewangelisty nastepuje dopiero w rozdziale piątym. Dość znamienne jest to, w jaki sposób Jezus powołuje Szymona. Jezus ingeruje w jego pracę zawodową, mówiąc kolokwialnie, na której  “zjadł zęby”. Imię Szymon (z hebr. Szimon) znaczy “posłuszny”, “słuchający”. Jest to słowo pochodne od hebr. rdzenia szama (aram. szema), które występuje w żydowskim wyznaniu wiary “Słuchaj Izraelu!” W tym wydarzeniu Szymon wsłuchuje się i jest posłuszny temu, co Jezus do niego mówi. Może dlatego został powołany na ucznia, ponieważ w słowie Bożym słuchać i być posłusznym to istota wiary biblijnej. Co oznacza twoje imię? Czy odkryłeś głębię tego imienia?
 • Jezus został widocznie zaproszony do domu Szymona, który mieszkał ze swoją teściową. Najprawdopodobniej nie żyła już jego żona, a teściowej dawał utrzymanie, ponieważ wdowy w owym czasie żyły bez środków do utrzymania. Ubezpieczenia nie były jeszcze znane. Piotr był nie tylko gościnny, ale także bardzo otwarty i poszukujący. Prosząc Jezusa o uzdrowienie swojej teściowej musiał już widzieć jakieś uzdrowienia. Teściowa po uzdrowieniu od razu wstała i usługiwała im. Warto zadać sobie pytanie: Po co tej osobie potrzebne było uzdrowienie? Choroba także jest znakiem konieczności zmian w życiu. Człowiek może chorować fizycznie,  psychicznie, ale i duchowo. Czy dostrzegasz chorobę w swoim życiu? Do jakich zmian wzywa cię ta choroba?
 • Teściową Piotra trawiła wysoka gorączka. Gorączka jest w ludzkim organizmie informacją o jakiejś infekcji, rozpoczynającej się chorobie. Gorączka pobudza także organizm do samoobrony.  Człowieka mogą trawić różne gorączki, fizyczne, ale także psychiczne i duchowe. Gorączka niesie informację, że organizm nie jest zdrowy. Czy są gorączki, które ciebie dotyczą? O jakiej chorobie cię informuje twoja gorączka?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci, że pozwalasz mi rozeznać moją trawiącą gorączkę. Dziękuję za uzdrowienie i możliwość służby.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 10 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO ROZPOZNAĆ SWOJĄ CHOROBĘ”

 1. Niech Jezus będzie uwielbiony z mojej teściowej. Błogosławię przez Maryję. Módlmy się za teściowe 🙂

 2. Jezu Ukochany, Ty wiesz jaka choroba mnie trawi,, błagam o oczyszczenie, uwolnienie i uzdrowienie. JEZU UFAM TOBIE

 3. Tak, gorączka niesie informację, że organizm nie jest zdrowy w wymiarze fizycznym psychicznym czy duchowym. Gorączka jest symptomem, ze coś jest nie tak jak trzeba, to pierwszy krok do uzdrowienia. – Dziękuję za inspirujące mnie ku temu rozważanie.

 4. Kochani, Jezus WYTRAWIA WSZYSTKIE SERCA KTÓRE IDĄ ZA JEGO DUCHEM ŚWIĘTYM. Dodam tylko że trochę “liznęłam” poligrafii i w języku poligraficznym “wytrawianie” to utrwalanie metalowych płyt (matryc) na których znajduje się obraz do druku i to nie byle czym ale kwasem solnym. Szczęść Boże

  • To dziwne ale każde tzw. złe doświadczenie UCZY POKORY a po pewnym czasie okazuje się że ONO WCALE NIE BYŁO ZŁE. A zatem NIE MA TEGO ZŁEGO CO BY NA DOBRE NIE WYSZŁO a najlepszym przykładem jest UKRZYŻOWANIE NASZEGO KOCHANEGO PANA JEZUSA.

 5. Pewien Kapłan kiedyś tłumaczył że gorączka teściowej w tłumaczeniu oznaczała szał amok szaleństwo, opętanie . Kiedy weszłam na synonimy słowa szał okazało się że synonimem szału jest gorączka. I o ten rodzaj gorączki chodziło. Gorączka ma też to do siebie że organizm się broni przed tym co ma w sobie (wirusy bakterie). Gdyby to przełożyć na duchowość to szatan jest skłócony z samym sobą. Nieraz amok wściekłość szał wynika z bezsilnosci lęku, lęk jest zawsze podstawą agresji krzyku bezsilnosci i tego skłócenia z samym sobą.Lęk jest podstawą narzekania. A jak wiemy narzekanie jest przekleństwem które ściągnęło na Izraelitów węże. Bo słowo ma moc. Panie oddaje Ci każdy rodzaj lęku w moim życiu te najgłębsze i podświadome. Proszę Cię o dar męstwa dar nadziei dla mnie moich bliskich i osób które powierzyłeś mojej modlitwie. Dziękuję za to co będziesz czynił w moim życiu Totus Tuus Maryjo.

  • Tak, złość i bezsilność są przyczyną nie tylko narzekania ale i agresji, dlatego to nasze czyny będą świadczyły o człowieku i jego sercu, czyli podejście do drugiego bliźniego swego którego mamy kochać a nie sami osądzać. Najlepsze myślenie jakie może być w tym momencie to, nie czyń bliźniemu swemu co Tobie niemiłe. Choć w wielu przypadkach poprostu RĘCE OPADAJĄ ale DUCH ŚWIĘTY PODNOSI NA DUCHU. Gdy Jezus uzdrowił TEŚCIOWĄ (sama nią jestem) którą trawiła gorączka, zresztą czy to ważne co jej było, WARZNE JEST ŻE JEZUS MIŁOSIERNY W SWYM MIŁOSIERDZIU UZDROWIŁ JĄ ŻE MOGŁA ZARAS USŁUGIWAĆ.

 6. Mój syn ma na imię Szymon i jak po urodzeniu sprawdzałam co oznacza to Jahwe wysłuchał.

 7. Ważne co jej było ponieważ każde Słowo w Piśmie Świętym ma znaczenie, dotyka i ma moc uzdrowienia. Tak samo czytanie Pisma Świętego ma moc uzdrawiania i ma moc sprawczą. Dlatego my mamy obowiązek rozważania by stało się Ciałem w nas Zastanowienia się nad sobą w tym przypadku co jest naszą gorączką a dziś Bóg mi to objawił i chwała Mu za to.

 8. Błogosławię przez Maryję

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)