Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM I ŚWIETLE

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM I ŚWIETLE

20.09.2021, poniedziałek , Świętych męczenników Andrzeja Kim Taegon i Towarzyszy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 8, 16-18

Jezus powiedział do tłumów:
«Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz umieszcza na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione, ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Boże światło oświetla wszystkich.  Nie ma bowiem nic skrytego, co by nie miało być ujawnione – te słowa onieśmielają… Każdy za nas ma swoje mniejsze lub większe tajemnice, sprawy, które ukrywamy przed ludźmi, niedoskonałości i grzechy. Skoro się tego wstydzę – to działa we mnie sumienie. Mogę pracować nad swoimi słabościami i coraz mniej się skrywać. Chcę stawać w prawdzie, uważnie i uczciwie przeglądać się w lustrze samooceny – krok za krokiem wychodzić z cienia grzechu do światła, którego źródłem jest Pan Bóg.

 • Bóg widzi i wie wszystko. Nie ma przed Nim nic tajemnego. Moje odgrywanie roli lepszej niż jestem w rzeczywistości to teatr tylko dla ludzi. Problem w tym, że głównym widzem jestem ja sama – zadowolona z tworzonych pozorów “dobrej chrześcijanki”. Czy jestem gotowa, żeby naprawdę “stanąć na świeczniku”? Zaświecić przykładem prawdziwej wiary, miłości bliźniego, serdeczności i życzliwości względem innych? Promień Bożego światła, który na mnie spada, nie może się we mnie zatrzymywać – musi przenikać dalej, rozjaśniać życie każdego człowieka, którego spotykam. Może mój uśmiech, miłe słowo, serdeczny gest będą dla kogoś małym promykiem dobra przywracającym nadzieję?

 • Prosta dziecięca piosenka “My jesteśmy na Ziemi światłem Twym” – nabiera głębokiego sensu – ludzie mają w nas, we mnie, widzieć dobre czyny i chwalić Boga! Jaka odpowiedzialność! Ktoś niewierzący widząc, co robię (jak pracuję, jak odnoszę się do współmałżonka czy dzieci, jak prowadzę samochód, co mówię o osobie, której akurat nie ma w pokoju) i widząc różaniec na nadgarstku czy medalik na szyi ma prawo mnie ocenić: zauważyć spójność lub dysonans między deklaracjami a czynami. I nie będzie oceniał tylko mnie, ale we mnie i przeze mnie będzie widział Kościół…

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie Boże pomóż mi być tak przeźroczystym jak szkło – żeby Twoje światło przeze mnie przenikało i rozświetlało każdy dzień ludziom wokół mnie.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 9 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM I ŚWIETLE”

 1. Uważajcie jak słuchacie . Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą nawet to, co mu się wydaje, że ma. Te dwa zdania tłumaczą mojemu sercu by słuchać sercem wtedy otworzę się na więcej, jeśli będę rozważać w sercu Słowo stanie się Ciałem we mnie. Panie daj mi światłe oczy serca i wrażliwość na to co mówisz tylko do mnie i naucz mnie żyć Słowem jak Maryja zachowaj we mnie Maryjo Słowa Jezusa i spraw bym pozwoliła by Ono mnie kształtowało bym wzrastała, ukryj mnie w Twym Sercu, kochana Mateńko. Totus Tuus Maryjo.

 2. Swieć Jezu Swieć, Chwałą Ojca napełnij ziemię, płoń ogniu płoń w sercach ogień złoż, ślij słowo Twe światłosc niech stanie się. Ta śpiewana pieśn rozpala moje serce ogniem Bożej Miłosci.Niech Będzie Bóg Uwielbiony w Trojcy Swietej Jedyny.

 3. Panie Jezu, proszę Cie abym miała odwagę byc znakiem sprzeciwu w świecie.Duch Swiety Tchnij Moc Tchnij Miłosc i przenikaj życie me.

 4. Dziekuję za to pytanie:”czy jestem gotowa,żeby naprawdę stanąć na świeczniku” NIE!! – kiedy będę chciała pójść sama.Tu i teraz mój PANIE oddaję się do TWOJEJ DYSPOZYCJI,PROWADŹ MNIE ŚCIEŻKĄ TWYCH POUCZEŃ,UCZYŃ SERCE MOJE WEDŁUG SERCA TWEGO I NAUCZ MNIE CHODZIĆ TWOIMI ŚCIEŻKAMI.TY PANIE WSZYSTKO MOŻESZ.AMEN.JEZU KOCHAM CIĘ I WYWYŻSZAM. WIELKI JEST MÓJ PAN. ALLELUJA.

 5. O co chodzi z tym słuchaniem? Mam uważać jak słucham – te słowa nie raz, nie dwa padają z ust Jezusa na kartach Ewangelii, szczególnie w przypowieściach (“Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!). Czy ja jestem za-słuchana w mojego Pana? W Jego Słowa? Jak Go słucham? Czy rzeczywiście Go słucham? Czy stwarzam Mu przestrzeń i najlepsze warunki do tego, aby Go usłyszeć?

  Taką prawdę Pan odkrył przede mną: nie ma takiej chwili, w której ja, czy każdy inny człowiek, nie byłabym/nie byłby słuchana/słuchany przez Niego.

  Dzięki światłu Ducha Świętego zobaczyłam też inną prawdę, że zaniedbuję słuchanie Bożego głosu, Bożego słowa. Pomocne były w tym zakresie konferencje o słuchaniu ks. Grzywocza.

  Słuchanie jest szeptem miłości. Tylko dzięki słuchaniu, wsłuchiwaniu się, zasłuchaniu jest możliwe spotkanie i nawiązanie nici porozumienia i relacji Z Panem. Coś do mnie dotarło, mam wrażenie…

  Pan Bóg różne rzeczy przewidział. Jestem głęboko wdzięczna za przygotowanie dla mnie wyjątkowego prezentu imieninowego – za możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu. Szłam z różnymi myślami na godzinną adorację, jedyną swoim rodzaju, taką z wpisaniem się do grafiku (na konkretną godzinę). I miałam jedno pragnienie, nie zagadywać Pana, nie snuć monologu. Wzbudzić w sobie choćby odrobinę, choć ziarenko miłości i cała zamienić się w słuch. Proszę Cię Panie!

  • Właśnie byłam na “inhalacji” która nie jest wskazana dla mojego zdrowia, ale ciągle jej ulegam, ON wie o czym piszę. I właśnie otrzymałam odpowiedz na zadane przez ciebie pytanie. Co to znaczy słuchać. SŁUCHAĆ to usłyszeć to co jest DOBRE nie tylko dla ciebie ale dla wszystkich których masz koło siebie, to znaczy że nie tylko ty się liczysz ale zwracasz szczególną uwagę aby nikogo nie skrzywdzić swoim postępowaniem. Zatem znaleźć odpowiednie rozwiązanie które będzie zgodne z twoim sumieniem. Albowiem WSZYSTKO CO JEST OD BOGA JEST DOBRE a człowiek wybiera. Jezu ufam Tobie

 6. dzisiejszy fragment ewangelii przyciąga moja uwagę na słuchanie, jak ważne jest słuchanie; Czasem ludzie słuchają jak to się mówi jednym uchem, i wydaje im się że dobrze usłyszeli drugiego, ale ile razy dopowiadają sobie czego ów nie powiedział, jak w tej zabawie w (głuchy) telefon;

 7. Dlatego tak ważne jest SŁUCHANIE a następnie ROZEZNANIE czy jest się na odpowiedniej drodze. Jest napisane że po tym czasie jaki dostajemy następuje ROZEZNANIE co się kryje i jakie są zamysły w SERCU CZŁOWIEKA.

 8. Panie swiec w ciemnym tunelu naszego zycia.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)