Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM I JEGO PRAWDZIE

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM I JEGO PRAWDZIE

15.10.2021, piątek , Św. Teresy od Jezusa

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Psalm 32,1-2.5.11

Szczęśliwy człowiek, któremu nieprawość została odpuszczona, a jego grzech zapomniany. Szczęśliwy ten, któremu Pan nie poczytuje winy, a w jego duszy nie kryje się podstęp. Grzech wyznałem Tobie i nie skryłem mej winy. Rzekłem: «Wyznaję mą nieprawość Panu», a Ty darowałeś niegodziwość mego grzechu. Cieszcie się i weselcie w Panu, sprawiedliwi, radośnie śpiewajcie, wszyscy prawego serca!

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • A w jego duszy nie kryje się podstęp” – tutaj nasuwa się skojarzenie z pochwałą, jaką Jezus wypowiada o człowieku imieniem Natanael. „Oto prawdziwy Izraelita, w którym nie ma podstępu„. Skąd ten podstęp, dlaczego tak ważne w oczach Bożych, by nie było go w duszy ludzkiej?
  • Podstęp to pewnego rodzaju zakłamanie, fałsz, obłuda. Udawanie kogoś, kim nie jestem. Serdeczności wobec ludzi, których nie lubię. Wypowiadanie słów, z którymi się nie utożsamiam. Ludzie postępują w ten sposób z różnych powodów. Jedno jest pewne: Biblia gani tego typu działania, chwali zaś wyznanie grzechu i pokutę.
  • Psalmista łączy brak podstępu w duszy z odpuszczeniem nieprawości i zapomnianym grzechem. Człowiek który nie jest fałszywy, ma wgląd we własne wnętrze oparty na prawdzie i szczerości; potrafi przyznać się do win bez udawania i kombinowania. Takie wyznania podobają się Bogu – prawdziwe i szczere. Wtedy hojnie odpuszcza On wszystko, co wyznajemy (a nawet znacznie więcej) i znów stajemy się sprawiedliwi dzięki Jego łasce.  

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Panie, broń mnie przed jakąkolwiek próbą ukrycia się przed Tobą. Nie chcę powtarzać ucieczki Adama w zarośla. Chcę stać przed Tobą w prawdzie, skrusze, pokorze i Twojej chwale.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarze 4 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM I JEGO PRAWDZIE”

  1. Amen. Abba Tatuleńku.

  2. Zaufanie Bogu i wiara w Jego miłość wydaje się prosta lecz taka nie jest bo w chwilach bardzo trudnych w życiu trzeba zamknąć oczy na wszystko do okoła znaleźć pustynię i miejsce spotkania z Bogiem odnaleźć pokój serca i powiedzieć wiem że to dopuszczasz bo bez Twojej woli nic się nie dzieje. Jezu ufam Tobie Ty się troszcz. Uwielbić w Tym cierpieniu Boga i zamiast narzekać podziękować za, to co z Tym uczyni- zanim uczyni. Przez wiarę zobaczyć że On już wszedł w To trudne doświadczenie i że już działa zanim cokolwiek zobaczę. Bo wiara jest poręką tych dóbr których się spodziewamy. Wtedy ściągniemy do tej sytuacji Królestwo Boże bo spojrzymy oczami wiary jak Abraham zanim wszedł na górę by złożyć syna w ofierze wierzył że Bóg mocen jest wskrzesić jego syna. Wierzył i zostało mu to poczytane za zasługę. Błogosławię przez Maryję

  3. Odniosłam się tu do pierwszego czytania i Ewangelii w której Jezus mówi by się nie bać

  4. Zatrzymałam się na słowach <> Uświadomiłam sobie, jak wielkim darem dla mnie i dla innych ludzi jest Miłosierdzie Boże. Wielokrotnie w swoim życiu doświadczyłam działania Dobrego Boga w osobie Jezusa Miłosiernego. Przypomniały mi się też słowa Jana Pawła II<>.
    Boże, Ojcze miłosierny,
    który objawiłeś swoją miłość
    w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
    i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
    Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
    Pochyl się nad nami grzesznymi,
    ulecz naszą słabość,
    przezwycięż wszelkie zło,
    pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
    doświadczyć Twojego miłosierdzia,
    aby w Tobie, trójjedyny Boże,
    zawsze odnajdywali źródło nadziei.
    Ojcze przedwieczny,
    dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna,
    miej miłosierdzie dla nas i całego świata!
    Amen

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)