Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO UJRZEĆ SWOJĄ ŚLEPOTĘ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO UJRZEĆ SWOJĄ ŚLEPOTĘ

27.10.2021, środa

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Łukasza 13, 22-30

Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?»
On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”. Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Nawet człowiek żyjący w głębokich relacjach z Jezusem musi uznać, że jest niewidomy, ponieważ jest tylko człowiekiem. Potrzebuje wołać już z samego rana: Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!  Nowy dzień może przynieść wiele niespodzianek. Tak na dobrą sprawę nie wiemy, czy ten dzień będzie wyglądał tak, jak sobie zaplanowaliśmy, czy zupełnie inaczej. Potrzebujemy światła od Jezusa – na czym się skoncentrować i w co się zaangażować, jakich wyborów dokonywać, jakie zmiany wprowadzać w życie. Jezus mówi wprost: Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Ciasne drzwi to trud i wysiłek. To trud nawracania się. Autor Psalmu 126 ukazuje jaki jest owoc przekroczenia progu ciasnej bramy:  Którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. Postępują naprzód wśród płaczu, niosąc ziarno na zasiew. (Ps 126, 5-6) Czy przekroczyłeś próg ciasnej bramy przez trud i wysiłek? Czy poznajesz prawdę o samym sobie?
  • Często żyjemy w złudzeniach, że jesteśmy dobrymi chrześcijanami. Potrzebujemy przejrzenia, aby nie usłyszeć: Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”. Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście.” Potrzebujemy stale czuwać i  prosić Jezusa o łaskę nawracania się. Łukasz Ewangelista pisze: Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno by się nawróciły, siedząc w worze pokutnym i w popiele. (Łk 10,13) Potrzebujemy z determinacją prosić o łaskę nawracania się, natychmiastowe odpowiadanie na wezwania Jezusa. Jak często modlisz się o własne nawrócenie? Ile czasu poświęcasz na słowo Boże, które ma moc zmieniać ludzkie serce?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu, dziękuję Ci, że widzę swoją ślepotę. Dziękuję Ci, że dajesz mi łaskę przemiany.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 12 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM, TO UJRZEĆ SWOJĄ ŚLEPOTĘ”

  1. Czy widzę konieczność swojego nawrócenia? Nie jest wcale łatwo uznać tę prawdę… Nie przychodzi to w sposób naturalny. Jestem słabym, grzesznym człowiekiem. Dlatego tak kurczowo trzymam trzymam się ręki Jezusa. Dlatego trwam we wspólnocie wraz ze swoją rodziną, uczestniczę w rekolekcjach, dlatego proszę o łaskę sakramentu pokuty i pojednania, rozważam Słowo Boże, karmię się Eucharystią. Czy Jezus mnie pozna? Czy będzie wiedział „skąd jestem”? Czy to wystarczy?

    Jezu proszę Cię o otwarte serce na Twoją Miłość, która ma moc je przemieniać, w świetle której będę mogła zobaczyć kontekst moich starań, wysiłków, moje motywacje, intencje. Abym stawała w prawdzie potrzeby nawrócenia, każdego dnia.

  2. „Ciasne drzwi”, to wymagania Ewangelii. Aby przez nie przejść wymagane jest jedynie osobiste zaangażowanie, decyzja, chcenie. (…)”. „Usiłować” wejść, oznacza – jak powiedział do (mądrych młodych)JPII: „Musicie od siebie wymagać, chćcby Inni od was nie wymagali(…)” I także dodał (innym razem), prywatnie (jakoś tak): ~~”im bardziej jestem starszy to widzę, że w tym świecie, by uczynić coś dobrego trzeba się przepychać, nawet i w kościele trzeba się przepychać,kulturalnie(…)” To jest obraz wskazujący na walkę w przechodzeniu przez „ciasne drzwi”. PRZEMIANA: Chodzi o wyeliminowanie z naszego życia całego bagażu, który utrudniałby przejście. (…)

    „Ciasne drzwi” są odpowiednikiem „igielnego ucha”, przez które nie przejdzie człowiek obłudny, udający religijnego, udający kochającego innych, udający sprawiedliwego, pozbawiony miłosierdzia. Nie są potrzebne żadne zasługi ani tytuły. Wejście przez owe drzwi nie jest sprawą praktyk religijnych, lecz sprawą miłości. Pukamy do tych drzwi swoją pokorą i prostotą.

  3. Na męczące cię wątpliwości, dał dziś odpowiedz PAPIERZ W AUDIENCJI GENERALNEJ. Proszę poszukaj jej w internecie, jest to wspaniały przekaz, dla nie tylko SZUKAJĄCYCH JEZUSA. Prosił aby szczególną uwagę zwrócić na LIST DO GALATU 5 22-23. Ze swej strony tylko dodam, czy pamiętacie jak ADAM chował się przed BOGIEM w krzakach albowiem stwierdził że jest NAGI. A BÓG zapytał – któż ci powiedział że jesteś nagi. Jedno wiem że w MIŁOŚCI TEJ JEDYNEJ, ZAWSZE JEST NAGOŚĆ i to pod każdym względem a ZŁO ciągle nas wprowadza w zakłopotanie i wstyd a przecież MIŁOŚĆ JEST PIĘKNA tylko człowiek ciągle JEJ NIE WIERZY. Najlepszym przykładem jest prośba o pomoc JEZUSA – SYNA DAWIDA, a nie JEZUSA KTÓRY JEST SYNEM DUCHA ŚWIĘTEGO. Jesteśmy grzesznikami to fakt, ale KTÓŻ NAS CIĄGLE OSKARŻA, TAK, ZAZDROŚĆ SZATANA. Jezu ufam Tobie.

    • Moim tekstem chciałam CHOĆ TROCHĘ UŚWIADOMIĆ ANONIMA a właściwie KOBIETĘ ANONIM I mam nadzieję że mi się to udało.

      • A ja (inna anonima) nie rozumiem 3 linijki tekstu patrzac od końca, to proszę i mnie „uświadomić” bo już ktos kiedys pisał o tym ale odwrotnie pisał…;

        • Chodzi mi o komentarz Pani MM, nie rozumiem 3 linijki od końca, (a nie o fragment Ewangelii ), ale na 3 linijkę fragmentu dziś podanego także warto zapuścić oko …

          • Nie rozumiem, chodzi o to, ze napisała Pani MM: „przykładem jest prośba o pomoc JEZUSA – SYNA DAWIDA, a nie JEZUSA KTÓRY JEST SYNEM DUCHA ŚWIĘTEGO, czyli jakby zaprzecza ta wypowiedź poczęciu z Ducha, a jednoczesnie raz jescze czytam napisała Pani, ze trzeba prosić Syna Dawida, a poniżej (w odpowiedzi) Pani neguje tytuł Syn Dawida:

        • PRAWDA JEST TAKA ŻE JEZUS JEST SYNEM BOGA, ALBOWIEM BÓG JEST STWÓRCĄ SWOJEGO SYNA, KTÓRY ZOSTAŁ ZRODZONY PRZEZ MARYJĘ NASZĄ KRÓLOWĄ. ONA POWIEDZIAŁA BOGU „TAK” I WÓWCZAS WSZYSTKO SIĘ ODMIENIŁO ALBOWIEM JEJ SYN JEST MESJASZEM. Ale gdyby Jezus był SYNEM Dawida niestety wszystko zostałoby po STAREMU. Dlatego ja ufam tylko SYNOWI BOGA NAJWYŻSZEGO KTÓRY JEST TEŻ MOIM DOBRYM BOGIEM, PEŁNYM MIŁOŚCI DLA CZŁOWIEKA MIMO ŻE JESTEM NĘDZĄ NIC NIE ZNACZĄCĄ KTÓRA IDZIE ZA JEZUSEM ALBOWIEM ON JEST MOIM NAJWIĘKSZYM I JEDYNYM PRZYJACIELEM Z NIEPOJĘTYM MIŁOSIERDZIEM DLA KAŻDEGO KTO W NIEGO WIERZY.

  4. Można komentować Ewangelie przy użyciu intuicji,uczuć, bądź współczesnego rozumienia współczesnego przekładu.Myślę jednak że są to interpretacje niestety ułomne.Poprzednicy napisali o trudzie potrzebnym przy wchodzeniu przez ciasne drzwi.Tak ale żeby poznać prawdziwy sens słów zawartych w Ewangeliach potrzebny jest trud nauki,nauki,nauki i jeszcze raz nauki.Najlepiej byłoby poznać w stopniu wystarczajacym języki oryginalne Ewangelii – Pisma Świetego czyli hebrajski,aramejski grekę starożytną no i łacinę.Na szczęście sa konkordancje Pisma Św. , prolegomeny i inne komentarze dostępne dla każdego śmiertelnika.Piszę o tym dlatego że zwrot: wąskie , ciasne jest użyty w całym Pismie Św. tylko raz i tylko w tej Ewangelii , a przymiotnik ciasny w grece pochodzi od czasownika trwać niewzruszenie (pisze to za ojcem Szymczychą z Jasnej Góry) Według mnie dopiero znajomość takich szczegółów daje jaki taki obraz tego o co chodziło Przedwiecznemu.Albo „ucho igielne” – brama w murach Jerozolimy właściwie furtka przez którą mógł (sic!)przejść wielbłąd obdzierając sobie kolana (bo jedynie na klęczkach) a na garbach nie mógł mieć absolutnie nic a i tak musiał je porządnie przytrzeć.Takie sa fakty i na takich faktach zbudowany jest sens Słowa Bożego.Dlatego apeluję studiujmy , studiujmy prawdziwą biblistykę opartą na faktach i solidnej wiedzy (historycznej,archeologicznej,kulturowej),a nie jedynie na uczuciach i intuicji.

  5. Jeszcze odnośnie wezwania „Jezusie Synu Dawida” Według biblistów Bartymeusz nie mógł użyć bardziej oficjalnego sformułowania żeby zwrócić się do Jezusa.Porównują to trochę trywializując do takiego zwrotu używanego przez urzędników ” Czy Jan Kowalski syn Bronisława ? ” Taki wydźwięk około roku 33 po narodzeniu Chrystusa miało zdanie „Jezusie Synu Dawida” Dla porównania Maria Magdalena zwraca się do Jezusa „Rabbuni” dlaczego ? Odpowiedź chyba znajdzie każdy sam

  6. „A CO Z WIARĄ ???” Wiara musi być świadoma.Dlatego Kościół założył uniwersytety a najważniejszy i decydujący o ich uznaniu za pełny uniwersytet był fakt posiadania wydziału teologicznego.Ten wydział był najważniejszy.Nie oznacza to oczywiście że tylko osoby z doktoratami z wielu dziedzin będą miały wiekszą wiarę.O Łaskę Wiary trzeba prosić ale trzeba Ją wzmacniać dobrymi studiami według naszych możliwości.Kiedyś (ale dzisiaj pewnie też) wystarczyło wysłuchać tego co mówią studiujący , przyjąć to Ziarno Śłowa a w swoim czasie wyda ono owoc

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)