Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BYĆ ŚWIADECTWEM

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BYĆ ŚWIADECTWEM

15.01.2023, niedziela

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Jana 1, 29-34

Jan zobaczył podchodzącego ku niemu Jezusa i rzekł: «Oto Baranek Boży, który gładzi grzech świata. To jest Ten, o którym powiedziałem: „Po mnie przyjdzie Mąż, który mnie przewyższył godnością, gdyż był wcześniej ode mnie”. Ja Go przedtem nie znałem, ale przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi». Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który zstępował z nieba jak gołębica i spoczął na Nim. Ja Go przedtem nie znałem, ale Ten, który mnie posłał, abym chrzcił wodą, powiedział do mnie: „Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstępującego i spoczywającego na Nim, jest Tym, który chrzci Duchem Świętym”. Ja to ujrzałem i daję świadectwo, że On jest Synem Bożym».

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Jan dał takie świadectwo: «Ujrzałem Ducha, który zstępował z nieba… Jan Chrzciciel po prostu mówił o tym, co przeżył. Nie tylko pouczał lud o przepisach Prawa, ale całym sobą głosił Boga – swoim sposobem życia oraz mówieniem o Bogu działającym w jego życiu. To najważniejsze proroctwo w życiu Jana było świadectwem tego, co Bóg mu powiedział i tego, że spotkał Jezusa: Ja to ujrzałem i daję świadectwo.
  • przyszedłem chrzcić wodą w tym celu, aby On się objawił Izraelowi. Jeśli naprawdę żyjesz ewangelią, to czasem wystarczy tłumaczyć swoje motywacje, mówić wprost – dlaczego tak, a nie inaczej żyjesz. Dlaczego nie oszukujesz, jak koledzy w pracy? Dlaczego nie spędzasz niedzieli na zakupach? Dlaczego wracasz z wycieczki wcześniej, żeby koniecznie zdążyć na niedzielną eucharystię? Dlaczego posyłasz dziecko na religię w szkole? Dlaczego bronisz kogoś obmawianego? Dlaczego Ci przeszkadza wulgarny język? Dlaczego wolny czas poświęcasz pomocy ludziom/ na rekolekcje/ spotkanie modlitewne, itp? Czy są w Twoim życiu takie sytuacje, które wzbudzają pytania – dlaczego to robisz? Czy Twoje życie i postawa są na tyle ewangeliczne, że się wyróżniają, ciekawią, a może budzą sprzeciw?
  • daję świadectwo, że On jest Synem Bożym Na ile wykorzystujesz takie sytuacje, by powiedzieć o swojej relacji z Jezusem? Czy ludzie z Twojego otoczenia wiedzą o Twojej wierze? Czy znają historię Twojego nawrócenia/ przykłady Bożych interwencji w Twoim życiu itp?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Proszę Cię Panie o pragnienie i odwagę do dawania świadectwa o tym, że Ciebie spotkałem, że jesteś dla mnie ważny.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Brak komentarzy do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO BYĆ ŚWIADECTWEM”

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)