Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO POZWALAĆ BOGU SIĘ ZASKAKIWAĆ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO POZWALAĆ BOGU SIĘ ZASKAKIWAĆ

11.02.2024, niedziela , Najśw. Maryi Panny z Lourdes

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Marka 1, 40-45

Pewnego dnia przyszedł do Jezusa trędowaty i upadłszy na kolana, prosił Go: «Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić». A Jezus, zdjęty litością, wyciągnął rękę, dotknął go i rzekł do niego: «Chcę, bądź oczyszczony!». Zaraz trąd go opuścił i został oczyszczony. Jezus surowo mu przykazał i zaraz go odprawił, mówiąc mu: «Bacz, abyś nikomu nic nie mówił, ale idź, pokaż się kapłanowi i złóż za swe oczyszczenie ofiarę, którą przepisał Mojżesz, na świadectwo dla nich». Lecz on po wyjściu zaczął wiele opowiadać i rozgłaszać to, co zaszło, tak że Jezus nie mógł już jawnie wejść do miasta, lecz przebywał w miejscach pustynnych. A ludzie zewsząd schodzili się do Niego.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • Jeśli zechcesz, możesz mnie oczyścić.” Te słowa trędowatego ujmują mnie za każdym razem. O taką pokorę warto modlić się każdego dnia. Pokorę przyjęcia woli Bożej dla naszego życia, umiejętność poczekania na objawienie się Bożego planu dla nas. Zawsze musimy pamiętać, że Jego drogi nie są naszymi drogami, a Jego myśli nie są naszymi myślami. My patrzymy przez perspektywę naszego życia tutaj na ziemi. On na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, patrzy przez perspektywę wieczności.
 • Chcę, bądź oczyszczony!”. Czy masz dzisiaj w sercu jakąś sprawę, z którą chcesz przyjść do Jezusa? Czy jest coś, o czym chciałbyś z Nim porozmawiać? Jak czujesz się, gdy Bóg tak po ludzku nie spełnia Twoich próśb? Czy masz może do Niego żal, albo gorycz w sercu, że innych to uzdrawia, a mnie nie, że innym się lepiej wiedzie, niż mnie, że… Porozmawiaj z Nim o tym. I zaufaj Mu od nowa, że On wszystko widzi i wszystko wie. I że ma wspaniały plan dla Twojego życia, jakim jest Twoje zbawienie, nawet jeśli Ty po ludzku tego nie widzisz.
 • Ludzie zewsząd schodzili się do Niego”. Niektórzy z nich musieli być może iść kilka dni, by spotkać Jezusa. Ale mieli wiarę, że jeśli chociaż dotkną się frędzli Jego płaszcza, będą uzdrowieni. My mamy Jezusa dosłownie na „wyciągnięcie ręki” – w Jego Słowie, na Eucharystii, na adoracji. Spędź w tym tygodniu z Nim trochę czasu. Najlepiej codziennie. Jeśli nie masz takiego zwyczaju, zacznij od kilku minut. Jeśli masz – spróbuj choć minimalnie wydłużyć czas na modlitwę. Może pójdź dodatkowo poza niedzielą na Mszę Św.? A może choć na chwilę zajrzyj na adorację w swojej parafii? Niech to będzie Twoją ofiarą. Czas dla Niego. Zaufaj, że stracić dla Niego czas to jedyna strata, która jest zyskiem.

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu ufam Tobie, Jezu Ty się tym zajmij.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 11 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO POZWALAĆ BOGU SIĘ ZASKAKIWAĆ”

 1. Chcę, bądź oczyszczony…- gdy słyszę te słowa widzę Andrzeja wPotopie Sienkiewicza …

 2. Są Tacy dla których Jesteś wart mniej niż zero.

 3. Maria Magdalena

  To dobrze albowiem BÓG JEDYNY NAJBARDZIEJ KOCHA TYCH KTÓRZY „NIC NIE WARZĄ I NIC NIE MIERZĄ” pamiętaj COKOLWIEK ZROBIŁEŚ TEMU NAJMNIEJSZEMU MNIE ZROBIŁEŚ.
  Jezu kochany ufam Tobie

 4. Maria Magdalena

  Najlepsze w tym życiu co mogło spotkać człowieka TO DROGA. Ona jest najważniejsza, przez DROGĘ czyli WYBORY człowieka BÓG OJCIEC DZIAŁA i pamiętaj zawsze działa tak aby człowieka wyprowadzić z NIEWOLI DO WOLNOŚCI W PRAWDZIE a nie przez KŁAMSTWO I GWAŁT który prowadzi do LĘKU I ŚMIERCI. WIEDZ ŻE Z BOGIEM dopiero się ŻYJE albowiem ON NIE TYLKO DAJE ŻYCIE TO DAJE JE W CAŁKOWITEJ WOLNOŚCI. Boimy się śmierci jak ognia czy też powodzi ale gdy się idzie za Jezusem to ON WSZYSTKIM SIĘ ZAJMIE tylko trzeba 1) UWIERZYĆ ŻE ON JEST SYNEM BOGA 2) ŻE WSZYSTKO MOŻE, 3) ŻE MA MOC A KA JĄ OD BOGA OJCA i 4) UWIERZ i ubierz się w cierpliwość wszak BÓG JEST SĘDZIĄ SPRAWIEDLIWYM ale nie rychliwym a złu zawsze się spieszy.
  Jezu kochany ufam Tobie

 5. Czytając komentarz-rozważanie przypomnialem sobie sytuację jak jeden z moich kolegów (wyczytał i telefonowałdo mnie o niesprawiedliwisci) się bulwersował że jeżdżą do Lourdes po ile razy i nic a ateista (zdaje się turystyczne:-)został/a uzdrowiska tam (za pierwszym razem) ot tak …;

  • Zbulwersował się jak starszy syn ojca w przypowieści o synu marnotrawnym. Tak jest że Jezus ze swoimi łaskami przychodzi do grzeszników, obdarza ponad miarę, ludzie będący od dawna w kościele czasami patrzą na to z zazdrością. Nie powinni, ci nawróceni myślą z ” zazdrością” o tym , że ci pierwsi cały czas byli przy Bogu. Błogosławieni którzy nie widzieli a uwierzyli, a ja jeszcze myślę: błogosławieni którzy nie zdradzili, nie odeszli, wiernie trwali. Nowo nawróceni są tak bardzo słabi, że bez tych szczególnych łask nie dali by rady wytrwać. Dlatego je dostają, jak chore dzieci które potrzebują szczególnej opieki rodziców

 6. Bóg jest po prostu bardzo dobry

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)