Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO NAPEŁNIAĆ SIĘ BOŻĄ MĄDROŚCIĄ

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO NAPEŁNIAĆ SIĘ BOŻĄ MĄDROŚCIĄ

11.07.2024, czwartek , Święto św. Benedykta, opata, patrona Europy

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Księga Przysłów 2, 1-9

Synu, jeśli przyjmiesz moje nauki i zachowasz u siebie wskazania; ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności swe serce; jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę, jeśli szukać jej poczniesz jak srebra i pożądać jej będziesz jak skarbów, to bojaźń Pana zrozumiesz, osiągniesz znajomość Boga. Bo Pan udziela mądrości, z ust Jego wychodzą wiedza i roztropność; dla prawych On chowa swą pomoc, On jest tarczą dla żyjących uczciwie. On strzeże ścieżek prawości, ochrania drogi pobożnych. Wtedy sprawiedliwość pojmiesz i prawość, i rzetelność i każdą dobrą ścieżkę.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

 • W jezyku biblijnym mądrość to zdolność odróżniania dobra od zła oraz praktyczna umiejętność stosowania w życiu Bożego prawa – czyli jest bardzo użytkowa i potrzebna każdemu chrześcijaninowi, nie tylko mędrcom, biskupom czy filozofom.
 • Pan udziela mądrości, z ust Jego wychodzą wiedza i roztropność – czy modlę się o mądrość, rozsądek i roztropność? Czy nie rozdzielam wiary i Pana Boga od „zdrowego rozsądku”, logiki tego świata, na którym muszę sobie jakoś radzić? Tymczasem Księga Mądrości Syracha mówi, że Cała mądrość od Boga pochodzi i dalej: To Pan ją stworzył, przejrzał, policzył i wylał na wszystkie swe dzieła, na wszystkie stworzenia według swego daru, a tych, co Go miłują, hojnie nią wyposażył (Syr 1, 1. 9-10).
 • dla prawych On chowa swą pomoc, On jest tarczą dla żyjących uczciwie – jest to obietnica dla tych, którzy się obawiają, że żyjąc uczciwie będą zawsze stratni, przegrani, nie poradzą sobie. Pan Jezus mówi: Nie martwcie się zatem i nie mówcie: co będziemy jedli? co będziemy pili? czym będziemy się przyodziewali? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (Mt 6, 31-33) Mądrością jest przestrzeganie przykazań i zawierzenie Jemu, że zadba o nas i nasze potrzeby. Jak ja sobie z tym radzę?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Duchu Święty przyjdź z darem mądrości, uzdolnij mnie do zawierzenia Bożej opatrzności, całkowitego zaufania Bożej miłości.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 14 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO NAPEŁNIAĆ SIĘ BOŻĄ MĄDROŚCIĄ”

 1. (Mądrość)Roztropność trzeba powiedzieć jest fundamentem cnót pozostałych…- a bojazń Pana początkiem mądrości jest.

 2. Roztropność Mt10,32-33 nieroztropnosc

 3. „(…) zawierzenie Jemu, że zadba o nas i nasze potrzeby.” Patrz Oświęcim i Naród Wybrany.

 4. Panie Jezu, pragnę wzrastać w Twojej Bojaźni. Jezu Ufam Tobie ❤❤❤

 5. przysłów 10

 6. Nie byłem w Medzugorii a miałem zdanie na plus ale dziś szukając abpLenga wypowiedz (w innym temacie, studiując polemiki tradycji nazistów contra „rewolucjonistow” w kościele ) może będę miał okazję stwierdzić naocznie, czy to biznes religijny tam i na ile …

  • Ooo:-) tradycjonalistow contra „rewolucjonistow” w kościele, spory, mam na myśli, (ale auto poprawiacz tekstu dodał nazistów, zagwozdka interpretacyjna).

  • Maria Magdalena

   BIZNES RELIGIJNY a PÓJŚCIE ZA JEZUSEM KTÓRY JEST – DROGĄ, PRAWDĄ I ŻYCIEM TO DWIE RÓŻNE SPRAWY albowiem JESTEŚMY WOLNI I SAMI WYBIERAMY a WYBIERAMY CO JEST BLIŻSZE SERCU czyli ŻYCIU Z BOGIEM CZY BEZ BOGA WSZECHMOGĄCEGO.
   Jezu kochany ufam Tobie

   • Ale ludzie, czy umieją wybierać, używać rozumu, czy jak stado pędzą tu , inni tam szukając sensacji, … – kiedyś pewna pani poprosiła te drugą koleżankę, żeby się za Nią pomodliła, a tamta odrzekła, każdy niech się za siebie modli (wpierw), bo wyczuła jakby to co ja, postępują jakby „magicznie”, tu dam na mszę i załatwione? Daje abyś dał, się przypomina to pogańskie Do ut des. A potem zdenerwowanie (jak u mego kolegi,) ze uzdrowiska został ateista, który do Lourd sobie pojechał turystycznie:-) i nie zabiegał, może się patrzył z politowaniem na niektórych ceregiele:-)

    • Maria Magdalena

     Ksiądz, TEŻ CZŁOWIEK I MUSI ŻYĆ dlatego nie żałuję datku do „koszyczka” wszak TRZEBA JEŚĆ I UTRZYMAĆ KOŚCIÓŁ.

     • Chodzi o to ze dają na mszę i są „magicznej” i potem „a myśmy się spodziewali” a tu życzonko się nie spełnia, a może się spełnia, ale inaczej
      i by to zobaczyć umieli …

   • Dodam ŻYCIE BEZ BOGA NIE MA SENSU a JEZUS PROWADZI WŁAŚNIE DO BOGA GŁÓWNIE PRZEZ ZROZUMIENIE ŻE ON JEST I KOCHA KAŻDEGO CZŁOWIEKA.

 7. Kto idzie z Maryją nie pomyli drogi, idzie rozróżnienie i radośnie niezależnie od klimatów otoczenia w którym nie zawsze z własnej woli musi być …- bardzo pomocnie jest modlić sie koronką 7RadosciNMP i rozważać 7 darów Ducha Świętego, a pierwszym jest właśnie Mądrość o której dziś zytanie rozważanie … Ona jest Przewodniczką Wiary – Gdzie NMP prawdziwie czczona, tam i Chrystus i Duch Święty się udziela.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)