Strona główna » Bez kategorii » NAWRACAĆ SIĘ TO UZNAWAĆ SWOJĄ GRZESZNOŚĆ

NAWRACAĆ SIĘ TO UZNAWAĆ SWOJĄ GRZESZNOŚĆ

18.03.2014, wtorek

     

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia Św. Mateusza 23, 1 – 12 

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami:

„Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.

Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.

Wy zaś nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten, który jest w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus.

Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony”.

zatrzymaj się na wersecie, który Cię poruszył.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Przeczytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią”. W dzisiejszym czytaniu Pan Jezus uczy nas abyśmy postępowali według dobrych słów a nie naśladowali złego postępowania. Bywa tak, że człowiek mówi prawdę i zachęca do czynienia dobra ale sam nie postępuje według swych własnych słów. To nie znaczy, że mamy odrzucać też jego mowę. Trzeba rozeznawać i konfrontować słowa ludzi ze słowami Pana Jezusa.
  • Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus”. Pan Jezus mówi do nas o pokorze i prowokuje do refleksji: czy nie stawiam się jako wzór dla kogoś, czy nie uważam, że jestem lepszy od innych a więc godny naśladowania? A może stawiam sobie kogoś na piedestale i tzw. „celebrytę” traktuję jak bożka, szczyt moich marzeń? Wszyscy ludzie są grzeszni a tylko Bóg jest Święty.
  • Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony (Łk 18, 14). Te słowa Pana Jezusa o pysznym faryzeuszu i pokornym celniku wskazują nam ludzką grzeszność. Tylko ten kto uznaje swój grzech  może liczyć na Boże Miłosierdzie.
  • Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości, w ogromie swego miłosierdzia wymaż moją nieprawość!” (Ps 51, 3). Czyż nie powinienem powtarzać tych słów każdego dnia?              

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Jezu cichy i pokornego serca. Uczyń serce moje na kształt serca Twego.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie)

Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia  jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


Jeden komentarz do “NAWRACAĆ SIĘ TO UZNAWAĆ SWOJĄ GRZESZNOŚĆ”

  1. Panie Jezu, spraw, abym wymagała najpierw od siebie, potem od innych. Niech nie ogarnie mnie pokusa lenistwa i próżności. Broń mnie przed krytykanctwem i oschłością. Daj mi ducha wierności Tobie i spraw, abym była uczciwa.

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)