O rozważaniach

Rozważania Słowa Bożego na każdy dzień zamieszczane w niniejszej witrynie są tworzone przez grupę osób należących do wspólnoty Ruchu Światło-Życie „On Jest” działającej przy parafiach we Wrocławiu-Strachocinie, Kamieńcu Wrocławskim i Gajkowie.

Publikując te teksty zachęcamy wszystkich przede wszystkim do codziennej lektury i rozważania Pisma Świętego. Wierzymy, że to najlepsza droga do tego, aby lepiej poznać Boga i słuchając Jego słowa codziennie nawracać się i doświadczać Jego miłości. Sprawdzoną metodą takiego codziennego kontaktu ze Słowem Bożym może być np. Lectio Divina.

Rozważania publikowane na tej witrynie w żadnym razie nie powinny zastąpić indywidualnej reflekcji i wsłuchiwania się w to, co Bóg do każdego z nas mówi w głębi serca. Mamy jednak nadzieję, że mogą one pomóc w odkryciu bogactwa znaczeń tekstów Pisma Świętego i zainspirować do poszukiwania głębszej relacji z Jezusem Chrystusem. Otwierając się na prowadzenie Ducha Świętego modlimy się aby te słowa przyniosły owoc zamierzony przez Niego dla dobra tych, którzy je będą czytać i dla większej chwały Bożej.

Poniżej zamieszczamy jeszcze krótkie  świadectwo działania tych rozważań w naszych parafiach.

Szczęść Boże!

Wspólnota On Jest

——————————————

Zaczęło się od rekolekcji wielkopostnych 2011 w naszej parafii. Tematem rekolekcji była modlitwa i ks. Wojciech, nasz Proboszcz, zaczął myśleć w jaki sposób sprawić, aby nie tylko o niej mówić, ale zacząć ją praktykować w parafii. Będąc z naszą wspólnotą na rekolekcjach ORAR widział, że do Namiotu Spotkania przygotowujemy dla uczestników rozważania bazując na metodzie lectio divina. Zaczęliśmy rozmawiać i narodził się pomysł, aby przygotować podobne rozważanie dla parafii, z  fragmentem Słowa Bożego i zachętą do modlitwy na cały tydzień, ale znacznie krótsze, tak aby zachęcić parafian do sięgnięcia po Pismo Święte i modlitwy na bazie fragmentu. Z założenia całość miała zająć około 5 minut i dwie zadrukowane strony A4. Muszę przyznać, że efekt chyba przerósł nasze oczekiwania – w trakcie rekolekcji rozważania rozeszły się w ok. 300 egzemplarzach! (nasza parafia liczy w sumie ok. 3800 osób). Potraktowaliśmy to jako znak, że Pan Jezus chce kontynuacji i przez cały Wielki Post, co niedziela, parafianie NMP Bolesnej we Wrocławiu-Strachocinie mogli skorzystać z tej pomocy do modlitwy osobistej.

Lectio divina, jeśli będzie się ją skutecznie propagować, przyniesie w Kościele nową duchową wiosnę (Benedykt XVI, Słowo Boże źródłem odnowy Kościoła, w: L’Osservatore Romano 26 (2005) nr 11-12, s. 25).

Przed Świętami Wielkiej Nocy 2011 zaczęliśmy sobie zadawać pytanie co dalej. Liczba korzystających z rozważań ustabilizowała się w granicach ok. 100-120 osób. Mieliśmy przeczucie, że Pan prowadzi nas o krok dalej i w zasadzie mniej zastanawialiśmy się nad tym czy ale jak kontynuować to doświadczenie. Ponieważ pracuję w branży badań marketingowych, zaproponowałem Proboszczowi wykonanie sondażu wśród osób, które korzystały z rozważań do tej pory. Generalny wniosek z analizy odpowiedzi był taki, że należy kontynuować rozważania w takiej samej formie ale także, że jest grupa osób w parafii (szacowaliśmy ją na kilkadziesiąt osób), która ma pragnienie i jest gotowa podjąć wysiłek pogłębionej modlitwy opartej o Słowo Boże, otwarta na naukę nowych form modlitwy i oczekująca od parafii pomocy w kontynuacji doświadczenia modlitwy, które rozpoczęli. Co ważne, osoby te niekoniecznie chciały spotykać się ze sobą dodatkowo w tym celu, gotowe były natomiast robić coś samodzielnie a niektóre oczekiwały dodatkowo publikowania rozważań na naszej stronie internetowej.

Patrząc na te wyniki znów zaczęliśmy słuchać Pana (w Kościele – wspólnie, my, świeccy razem z naszym Proboszczem) i postanowiliśmy poprowadzić parafian o krok dalej, proponując już poważniejsze rozważanie Pisma Świętego przy pomocy metody lectio divina. Zaczynał się właśnie Tydzień Biblijny i znów była dobra okazja do tego, aby zwrócić uwagę parafian na znaczenie czytania i rozważania Bożego Słowa. Znów zdziwienie, gdy po wydrukowanych 30 egzemplarzach na nowy tydzień (niezależnie od kontynuowania rozważań w dotychczasowej krótkiej formie) mających, bądź co bądź, formę niewielkiej broszurki przed ostatnią parafialną Eucharystią nie było już śladu! Aktualnie lectio divina rozchodzi się w liczbie ok. 100 egzemplarzy, nie licząc ok. 120 rozważań w krótkiej formie.

Dodatkowym znakiem od Pana była nieoczekiwana współpraca z sąsiednią parafią. Osoby z naszej wspólnoty, zachęcone naszym doświadczeniem, zaproponowały tamtejszemu Proboszczowi podobną drogę. Ten w tym czasie „przypadkowo” zastanawiał się, co zaproponować parafii w ramach Tygodnia Biblijnego, no  i teraz dystrybuujemy dodatkowe 300 egzemplarzy rozważań. A później zgłosiła się osoba rozsyłająca innym czytania na każdy dzień i poprosiła o możliwość dołączania do nich naszych rozważań przez co możemy służyć dalszym kilkuset osobom… a ostatnio docierają nawet na Ukrainę i do… Sejmu.

Po roku postrzegam to doświadczenie jako jedno z ważniejszych doświadczeń naszej lokalnej wspólnoty Ruchu, jako prowadzone przez Pana ukonkretnienie słów, które padły na przedostatniej Kongregacji:

Chcemy odkrywać Kościół jako to miejsce, gdzie można usłyszeć głos Boga Żywego – stwierdził moderator generalny Ruchu ks. Adam WodarczykO tym, czego oczekuje od Ruchu Światło-Życie Kościół w Polsce, w kontekście aktualnych znaków i wyzwań czasu AD 2011, mówił abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jego odpowiedź można streścić słowami: Bądźcie wierni charyzmatowi ruchu, realizujcie go coraz lepiej. – Istotne było zwrócenie uwagi na to, że ruch ma służyć odnowie życia wspólnot parafialnych – uważa ks. Wodarczyk. ( za GN 09/2011 06-03-2011 )

Co dalej? Jak Pan będzie nas prowadził? Ostatnio do współpracy zaangażowały się  nowe osoby ze wspólnoty, które piszą rozważania i spoglądają na Słowo Boże przez pryzmat swoich specyficznych doświadczeń życiowych. Odkryliśmy jak ważne jest egzystencjalne odniesienie Słowa, takie, które dotyka naszych codziennych spraw życiowych, które ukazuje Boga żyjącego i działającego – tu i teraz. Co do jednego jesteśmy pewni – wszelkie przebudzenie i rozwój w parafii związane jest z osobami słuchającymi Słowa i odpowiadającymi na nie. Dlatego nieustannie modlimy się o głód – głód Słowa Bożego w naszej wspólnocie i naszej parafii.

Jerzy Prokopiuk

 

Powiedzieli:

ks. Wojciech Jaśkiewicz, Proboszcz

Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, dlatego cieszę się, że tak wielu parafian chce karmić się tym Słowem. Jestem pewien, że we właściwym czasie zobaczymy tego owoce, w końcu Słowo nie wraca do Pana bezowocne, potrzebujemy tak trwać, kontynuować i słuchać tego, co Pan będzie nam objawiał. Ważne, że znaleźliśmy formę promowania Bożego Słowa, która została zaakceptowana przez parafian.

Renata, pracownik agencji reklamowej

Sami jesteśmy często zbyt leniwi, aby zaglądać do Bożego Słowa a tak mamy coś, co motywuje do tego aby po nie sięgać. Częściej niż kiedyś korzystam z Pisma Świętego.

Tomek, informatyk

Otrzymujemy dodatkowe wyjaśnienie Słowa, myślę, że to bardzo istotne. Widzę, że to czytanie jest ważne, ale jeszcze robię to zbyt krótko, aby to właściwie docenić.

Ryszard, lekarz

Czytanie Słowa buduje mnie. Mam zwykle bardzo, bardzo, bardzo mało czasu w ciągu dnia. Ale gdy siadam na wieczorną modlitwę, to czytanie daje mi siłę i uczy spoglądania inaczej na życie, Kościół, wiarę.

Mariola, pielęgniarka

Dzięki rozważaniom Lectio Divina inaczej, głębiej spoglądam na tekst Pisma Świętego. Dla mnie osobiście szczególnie ważna jest umieszczona na końcu zachęta do modlitwy, ona pomaga mi formułować moje intencje w oparciu o przeczytany tekst.

Iwona, nauczycielka

Doświadczam tego, że coś ciągnie mnie do czytania, dzięki rozważaniom mam okazję bardziej zagłębić się w treść Słowa Bożego.


komentarzy 20 do “O rozważaniach”

 1. Bardzo potrzebne jest mi rozważanie Słowa Bożego.Dzięki rozważaniom lepiej rozumiem tekst Pisma Świętego.Ubolewam ,że od poniedziałku nie ma aktualnych rozważań.

 2. Dziękuję bardzo i gratuluję app.
  Bardzo duża pomoc w codziennej
  Lectio.
  Zyczę światła Bożego Ducha.

 3. Od pół roku mieszkam w Gajkowie. Po niedzielnej mszy świętej zabrałam do domu Chodzić w Duchu świętym i… Spotkanie ze Słowem Bożym i pomocne rozważania sprawiły, ze zaczęłam rozważać. Moje uszy i serce odbierają coraz więcej z tych rozważań, słyszę głos Pana.

  Tak przy okazji to jestem zauroczona mszami w Gajkowie, potrafię się na nich skupić i przeżywać ich istotę. Śpiew i cudowny głos pani organistki bardzo mi w tym pomaga. Muszę pogratulować takiego talentu, co niniejszym czynię.

 4. Dziękuję piękne rozważania, życzę dużo Błogosławieństwa na każdy dzień

 5. Dzieki rozwiązaniom lepiej rozumiem tekst Pisma Swietego !

  • Chcialabym bardzo podziekowac za ta strone. Wczesniej korzystalam ze strony „Przemiana” ale niestety przez awarie ta strona chyba juz nie prowadzi rozwazan…
   Bylam tak bardzo „uzalezniona” 😉 od tej strony, ze jak jej zabraklo nie moglam sie odnalezc i poczulam sie jak slepiec na pustyni, ze strachem co teraz? Znalazla wprawdzie alternatywe w postaci you tuba z ks. Pawlukiewiczem – ale to jest cos zupelnie innego (nazwalabym to biernym sluchaniem}.
   Natomiast dzieki stronje „On jest” moge zaglebic sie w modlitwie i kontemplowac w moim indiwidualnym tempie. No i oczywiscie bardzo, ale to bardzo sie ciesze ze ta strona w Necie jest! 🙂
   Szukalam czegos podobnego ale jak do dotad… nie znalazlam.
   Mieszkam w Niemczech i kontakt ze srodowiskiem kazolickim jest tu bardzo ograniczony. Moim jedynym szczesciem jest ta strona, za ktora jeszcze raz bardzo dziekuje 🙂
   P.S. Piekna szata graficzna. Czytam o swicie albo poznl w nocy – dlatego dodatkowo podoba mi sie ten lekki braz, ktory nie razi oczu 🙂 Zycze Wam duzo blogoslawienstwa bozego!

 6. Szczęść Boże,
  Uprzejme zapytanie gdzie mozna znalezc Biblię rysunkową dla dzieci na III Niedziele Wielkiego Postu Rok C.
  Chcemy ta pomoc wykorzystać na Mszy św.
  Dziekuje.

 7. Bardzo bardzo bardzo proszę by na nieszpory danego dnia było już slowo na następny dzien,by można było zasypiać po lectio divina słowa z jutra rana-Warto!!!!!

 8. Bardzo bardzo bardzo proszę by na nieszpory danego dnia było już slowo na następny dzien,by można było zasypiać po lectio divina słowa z jutra rana-Warto!!!!! O tym pomyslewc

 9. Proszę by wieczorem byla już ewnqgekia z jutra! ważne!

 10. Bardzo mi pomaga konfrontacja moich przemyśleń z Waszymi przemyśleniami na temat czytań.
  Niestety przez ostatni tydzień (26) nie miałem dostępu do sieci. Gdzie mógłbym znaleźć jakieś archiwum gdzie była by Lectio divina z 26 tygodnia zwykłego. Od pewnego czasu ściągam cały tydzień by mieć go pod ręką. Chętnie zobaczyłbym co było przez ostatni tydzień. Niestety w tej chwili jest już tylko tydzień 27. Ta Wasza strona to naprawdę błogosławieństwo dla innych.

 11. Bardzo mi pomaga konfrontacja moich przemyśleń z Waszymi przemyśleniami na temat czytań. Zwłaszcza to, że są one takie osobiste. Ta Wasza strona to naprawdę błogosławieństwo dla innych.
  Niestety przez ostatni tydzień (26) nie miałem dostępu do sieci. Gdzie mógłbym znaleźć jakieś archiwum gdzie była by Lectio divina z 26 tygodnia zwykłego. Od pewnego czasu ściągam cały tydzień by mieć go pod ręką. Chętnie zobaczyłbym co było przez ostatni tydzień. Niestety w tej chwili jest już tylko tydzień 27.

  • Kochani, super, ze JESTESCIE i wspaniale, że jest lecito divina na kazdy dzien. Bardzo mi to pomaga wzrastać w milosci ku Bogu i ludziom i poznawać sama siebie.
   Przez dłuższy czas korzystałam z app Pismo Św, gdzie również jest lecito divina. Używam codziennie. Dziś jak chciałam skorzystać okazało się że moje app nie działa, więc zaczęłam szukać w Internecie i to w taki sposób mogę dowiedzieć się więcej o Was. Chwała Panu, że daje Wam Swojego Ducha i prowadzi do takich dzieł. Już zrodziła się we mnie chęć, aby kiedyś do Was przyjechać i zobaczyć na żywo. Wasze dzieło ma wielkie znaczenie dla bardzo wielu mieszkających dalej od Ojczyzny.
   Niech Bóg Wam zawsze błogosławi i chroni od wszelkiego zła.
   Pozdrawiam gorąco z Londynu

 12. Świetna opcja z Biblia rysunkowa dla dzieci!

 13. Od roku, jak” odkryłam „ Lectio Divina „, nie rozstaję się z Waszym codziennym komentarzem do Słowa .
  Ukierunkowuje on moją modlitwę osobistą . Pomysł z połączeniem tego z mediami elektronicznymi dał możliwość ogromnego dostępu każdemu , kto tego pragnie .
  Bóg Zapłać za trud tego dzieła . I za księdza Wojtka , który jest „ ojcem”tylu wspaniałych ewangelizacyjnych pomysłów .
  ZPB
  Basia

 14. Od roku, jak” odkryłam „ Lectio Divina „, nie rozstaję się z Waszym codziennym komentarzem do Słowa .
  Ukierunkowuje on moją modlitwę osobistą . Pomysł z połączeniem tego z mediami elektronicznymi dał możliwość ogromnego dostępu każdemu , kto tego pragnie .
  Bóg Zapłać za trud tego dzieła . I za księdza Wojtka , który jest „ ojcem”tylu wspaniałych ewangelizacyjnych pomysłów .
  ZPB
  Basia

 15. Szczęść Boże. Nie będzie to komentarz, ale gorąca prośba 🙂 Dziękuję za tę bardzo pomocną Lectio… Ale chciałam zapytać czy Aplikacja Lectio.. już nie jest odnawiana? Ostatnie rozważania jakie odebrałam są z 16.01. Ciepło pozdrawiam. Z Panem Bogiem…

 16. Dziękuję z całego serca Panu Bogu za te strone,za sposób rozważań,za wszystkich którzy ją utworzyliscie .To co stworzyliście jest odpowiedzią Ducha Świętego na moją prośbę o pomoc w modlitwie,o pomoc w wiernym trwaniu przy PANU.Niech Wam Pan błogosławi i strzeże tego dzieła.Chcialabym aby w mojej parafii też powstało takie dzieło.

 17. Barbara Maliszewska

  Nie mogę pobrać rozważań do 21 maja .Bardzo pomocna bylo okej .Aplikacja super

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)