Koronki Biblijne

Ewagriusz z Pontu uczy, że do naszej głowy i serca próbuje się przedostać wiele rozmaitych myśli, w tym wiele zatrutych, które potrafią zawirusować nasze wnętrze. Słowo Boga jest jednak większe od wszystkiego, co nas codziennie wypełnia. Jeśli otworzymy się na nie, wprowadzi w nas ład i harmonię, ponieważ Słowo Boże, jak mówi List do Hebrajczyków, jest „żywe i skuteczne” (Hbr 4,12). Słowo Boże, przyjęte przez nas sprawia, że zaczynamy myśleć jak Bóg, poznawać Jego zamysły wobec nas i kierować się nimi w codzienności naszego życia.

Obok Lectio Divina chcemy Wam zaproponować nowy sposób modlitwy z Bożym Słowem. To sposób bardzo prosty – polega na powtarzaniu Słowa, wsłuchiwaniu i wczuwaniu się w nie, aby przemierzyło drogę z naszego umysłu do naszego serca i aby tam się zakorzeniło. Tak czynili pierwsi chrześcijańscy mnisi, w taki sam sposób uczono na początku Lectio Divina.

Proponowana forma takiego przyswajania sobie Słowa jest nam wszystkim dobrze znana. Polega ona na powtarzaniu wersetów Pisma Świętego w rytm przesuwanych paciorków różańca czy koronki, dlatego nazwaliśmy ją „Koronką Biblijną”.

Czytanie Pisma Świętego (lectio divina) było, i nadal jest, praktyką duchową szczególnie promowaną w Kościele. Dzisiaj jednak, kiedy czytamy, „przemyśliwujemy” słowa, rozważamy je, szukamy ich znaczenia. Wydaje nam się, że im więcej rzeczy jesteśmy w stanie wymyślić podczas naszego czytania, tym jest ono lepsze. Dla Ojców Pustyni czytanie duchowe było raczej przebywaniem ze Słowem Bożym, przeżuwaniem Słowa niż myśleniem o nim. Dlatego uczyli się oni wielu fragmentów Pisma Świętego na pamięć i po prostu je powtarzali. Powtarzając pozwalali Słowu zamieszkać we wnętrzu ich samych. Nasiąkali Słowem, jak gąbka nasiąka wodą.

Tak zrodziła się modlitwa jednozdaniowa (monologiczna). Formuła (jedno zdanie lub wyraz) stała się refrenem, który był powtarzany przez cały dzień. Nie chodziło jednak o mechaniczne powtarzanie, ale raczej o „modlitwę serca”. Nie chodziło o rozmyślania i analizy, ale raczej o przebywanie „przed obliczem Boga”, o całkowite skupienie na Jednym – na samym tylko Bogu. Mnisi szukali takich zdań w Piśmie Świętym, które same z siebie stanowiły modlitwę. Na przykład słowa Celnika: O Boże miej litość dla mnie grzesznika (Łk 18, 13), lub te ślepego żebraka spod Jerycha: Jezusie Synu Dawida, ulituj się nade mną (Mk 10, 47).

Św. Jan Kasjan, mnich, który w IV wieku spędził wiele lat w pustelniach Egiptu – mówi: Niech dusza nieustannie trzyma się bardzo krótkiej formuły, aż wzmocniona nieprzerwanym i ciągłym jej medytowaniem, porzuci bogate i rozległe myśli i zgodzi się na ubóstwo ograniczając się do jednego wersetu (…) W ten sposób nasza dusza dojdzie do modlitwy bez skazy, gdzie umysł nie zajmuje się już postaciami wyobraźni, nie wymawia nawet głośno słów, nie zatrzymuje się nad sensem wyrazów, lecz gdzie serce płonie ogniem, pełne jest niewysłowionego zachwytu, a w duchu panuje nienasycone pragnienie (Jan Kasjan, Rozmowy z Ojcami). A Św. Jan Klimak nauczał: Niech wspomnienie Jezusa złączy się z każdym twoim oddechem. Jak bowiem kropla wody żłobi kamień, nie siłą uderzenia, lecz częstotliwością spadania, tak modlitwa przenika do serca.

(w tekście wykorzystaliśmy wprowadzenie o. Maksymiliana Nawary „Oddychać Imieniem – rzecz o modlitwie serca” ze strony https://lubin-medytacje.pl/praktyka/wprowadzenie/)

Poniżej propozycje tematycznych koronek biblijnych uporządkowanych alfabetycznie, systematycznie będziemy dopisywać nowe propozycje. Modląc się, możecie wybierać taką propozycję koronki, której słowa aktualnie do Was przemawiają, jakoś Was szczególnie w danym momencie dotykają. Jednocześnie zachęcamy Was do czytania i rozważania Słowa i tworzenia swoich własnych koronek ze słów, które Bóg kieruje do Was osobiście z księgi żywego Słowa – Pisma Świętego.

Więcej koronek biblijnych i materiałów ze Słowem Bożym można znaleźć na stronie dedykowanej Słowu Bożemu: www.oknodonieba.pl

Podzielili się z nami swoją opinią i świadectwem modlitwy koronkami biblijnymi:

Monika:

Koronka afirmacji. Przeczytałam w internecie o procederze handlu dziećmi w Belgii dla małżeństw homoseksualnych.  W Belgii organizowane są targi dziećmi, które rodzą matki na Ukrainie a potem panowie mogą je sobie wybierać w katalogu, kupować jak bułki w sklepie. Myśli o tym nie mogły wyjść z mojej głowy. Nie mogłam o tym zapomnieć uwolnić się od tych myśli.  Modlitwa koronką afirmacji pozwoliła mi spojrzeć na tą sprawę z Bożej perspektywy, uspokoić serce, wlała pokój.  Na modlitwie usłyszałam, że dzieci nawet w takiej sytuacji są kochane przez Boga, że są Jego umiłowanymi dziećmi i On ma dla nich wspaniały plan życia. „Nawet gdyby matka zapomniała o tobie, Ja nigdy nie zapomnę o tobie”.

Koronka bojaźni Bożej. W naszym małżeństwie, pewnie jak w każdym, czasami przechodzimy kryzys. Ostatnio w naszym kryzysie pozwoliła nam odbić się od dna i wystartować na nowo koronka bojaźni Bożej.  Zaczęliśmy z mężem odmawiać koronkę bojaźni Bożej, rano przy kominku przed rozpoczęciem pracy.  Pozwoliła nam ona spojrzeć na nasze małżeństwo i nasze problemy z bożej perspektywy. Nie nasze racje są najważniejsze, kto ma rację czy ja czy mąż.  Najważniejsze jest tylko to co mówi Bóg Jaka jest wola Boża w tej sytuacji, Nie wola mojego męża ani moja ma być wypełniona tylko wola Boga. Koronka pozwoliła nam wyjść z orbity naszego egoizmu.

Koronka przeciw lękom. W czasie urlopu mąż dostał informację z pracy, że ma od razu po przyjściu z urlopu stawić się na rozmowę w firmie u dyrektora. Nie wiedzieliśmy czego będzie dotyczyć rozmowa, ale rozumieliśmy, że sprawa może być poważna, gdyż mąż bardzo rzadko bywał „zapraszany” do dyrektora. Obawialiśmy się najgorszego. Rano w dniu rozmowy męża modliłam się tą koronką. Wyciszyłam moje serce, oddałam ten lęk Panu Bogu, powierzyłam mu tę sprawę, aby on ją prowadził.  Mąż rzeczywiście przebył bardzo trudną rozmowę, jednak przebiegła ona pomyślnie, w spokoju i skończyła się bez żadnych złych konsekwencji. Chwała Panu

Małgorzata:

Koronki biblijne to dla mnie dobry sposób na zanurzenie się w Słowie Bożym. Powtarzanie wersetu biblijnego kilkadziesiąt razy sprawia, że Słowo Boże zaczyna przenikać w moje życie. W pierwszej kolejności dotyka myśli, które zaczynają zmieniać swój tor, co pomaga mi przeciwstawić się lękom, poczuciu winy, pesymizmowi. Koronki biblijne to dla mnie sposób na napełnianie się Bożym Słowem, które ma moc przemieniać moje życie, daje światło, zmienia myśli, uczucia i czyny

Ania:

Osobiście, bardzo lubię używać zakładki z którąś z koronek jako podkładki pod mysz i przerywać sobie na chwilę modlitwy. Fakt, że taka koronka trwa nie dłużej niż dziesiątka różańca, sprawia, że mogę je jak perełki zbierać przez różne chwile dnia. Czasami one „organizują” mój dzień, tworzą jego duchową konstrukcję. Cieszy mnie też zapamiętywanie wersetów, którymi nieraz „strofuję” samą siebie. W sytuacjach trudnych lub nieudanych, można sobie powtórzyć „i bądźcie wdzięczni”. To taki drobny element pracy nad sobą… A w chwilach niepewności, przypominam sobie „Nigdy cię nie zawiodę ani nie porzucę”. To z kolei buduje relację między mną a Bogiem, potwierdza jej istnienie i moje w niej miejsce.
Serdecznie polecam te koronki zapracowanym, spieszącym się, niecierpliwym, rozpoczynającym swoją przygodę z Bogiem i modlitwą, oraz po prostu nawracającym się (czyli w gruncie rzeczy wszystkim nam, grzesznikom). Okres Adwentu może sprzyjać bliższemu zapoznaniu się z tymi drobnymi klejnocikami Bożych słów. Oby przynosiły radość, czystość serca i jasność umysłu tym, którzy będą się nimi modlić.

 1. Koronki biblijne bezpieczeństwo
 2. Koronki biblijne błogosławieństwo
 3. Koronki biblijne bogactwo
 4. Koronki biblijne bojaźń Boża
 5. Koronki biblijne cud życia
 6. Koronki biblijne czuwanie
 7. Koronki biblijne czystość
 8. Koronki biblijne determinacja
 9. Koronki biblijne Duch Święty
 10. Koronki biblijne empatia
 11. Koronki biblijne Eucharystia
 12. Koronki biblijne głuchota
 13. Koronki biblijne grzech
 14. Koronki biblijne ikony
 15. Koronki biblijne język
 16. Koronki biblijne karcenie
 17. Koronki biblijne konflikty
 18. Koronki biblijne Krew Chrystusa
 19. Koronki biblijne Maryja
 20. Koronki biblijne matka
 21. Koronki biblijne miłosierdzie
 22. Koronki biblijne miłość
 23. Koronki biblijne miłość wzajemna
 24. Koronki biblijne myśli
 25. Koronki biblijne nadzieja
 26. Koronka biblijna nawrócenie
 27. Koronka biblijna niskie poczucie wartości
 28. Koronki biblijne obietnice
 29. Koronka biblijna odzyskiwanie sił
 30. Koronka biblijna ofiara Jezusa
 31. Koronki biblijne Pieśń nad Pieśniami
 32. Koronki biblijne pokora
 33. Koronki biblijne pokój
 34. Koronki biblijne pokusa
 35. Koronki biblijne pokuta
 36. Koronki biblijne pragnienie
 37. Koronki biblijne proroctwo
 38. Koronki biblijne przebudzenie
 39. Koronki biblijne przeciw lękom
 40. Koronka biblijna przyjaciel
 41. Koronki biblijne przywrócenie godności
 42. Koronki biblijne pycha
 43. Koronki biblijne radość
 44. Koronki biblijne rozkosz
 45. Koronka biblijna – Sakrament pojednania
 46. Koronki biblijne sen
 47. Koronki biblijne serce
 48. Koronka biblijna skruchy
 49. Koronki biblijne słabości
 50. Koronki biblijne słowo
 51. Koronki biblijne słowo 2
 52. Koronki biblijne ślepota
 53. Koronki biblijne św. Józef
 54. Koronki biblijne szukanie
 55. Koronki biblijne uczucia
 56. Koronki biblijne uwielbienie
 57. Koronki biblijne uwielbienie 2
 58. Koronki biblijne uwielbienie 3
 59. Koronka biblijna uwielbienie 4
 60. Koronki biblijne uwolnienie
 61. Koronki biblijne uzdrowienie
 62. Koronka biblijna walki duchowej
 63. Koronki biblijne walka duchowa – zbroja
 64. Koronki biblijne wdzięczność
 65. Koronki biblijne wiara
 66. Koronki biblijne wola Boża
 67. Koronki biblijne wolność
 68. Koronki biblijne wskrzeszenie
 69. Koronki biblijne wychowanie
 70. Koronki biblijne zadowolenie
 71. Koronki biblijne zaufanie


komentarzy 9 do “Koronki Biblijne”

 1. Dziękuję za podzielenie się pomysłem! Już dawno zrozumiałam, że lekarstwo na moją chorobę jest w Słowie Bożym, ale nie wiedziałam, gdzie dokładnie…

 2. To jest rewelacja 🙂 Nie bez powodu znalazłam stronę:) Przekazuje dalej. Niech Słowo dobrze nam robi na oczy, serce i głowę.

  • Jerzy Prokopiuk

   Siostro Immakulato,
   bardzo dziękujemy za komentarz i polecanie. To zawsze motywuje do służby Bożemu Słowu. Sformułowanie „Niech Słowo dobrze nam robi na oczy, serce i głowę” jest wyśmienite, pozwolimy sobie wykorzystać je do dalszej promocji koronek biblijnych i Lectio Divina.
   Serdecznie pozdrawiamy – redakcja

 3. Koronki biblijne przeciw lękom – dziękuję dobremu Bogu i Duchowi Świętemu że zainteresowałam się tą stroną : najpierw czytanie na każdy dzień i rozważanie Słowa a dzisiaj to znalazłam . Lęk okropny , przed wszystkim , przed przyszłością . Boże ratuj i ulecz mnie z tej słabości …

 4. 1 koronka to jedna dziesiątka czy jeden paciorek? Proszę o bliższe instrukcje.

  • Jedna Koronka to 5 cząstek różańca. Na tzw. dużym paciorku, na którym odmawia się Ojcze nasz jest na ogół dłuższe Słowo Boże, na małym paciorku, na którym odmawia się zdrowaś Mario jest krótkie słowo Boże.

 5. Ale czad !!! super. Np własna koronka po codziennym rozważaniu Słowa, karmienie się przez cały dzień tym co poruszyło. Dzięki!!

  • Jerzy Prokopiuk

   Dokładnie o to chodzi, aby nieść w ten sposób przez cały dzień Słowo, które porusza. To bardzo konkretny wymiar tego, co nazywamy „Actio”.

 6. Genialne! Takie pomysły to tylko od Ducha Świętego

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)