Strona główna » slowo » CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJMOWAĆ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO OJCA

CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJMOWAĆ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO OJCA

01.11.2021, poniedziałek , Uroczystość Wszystkich Świętych

Wyciszenie zapraszaj Ducha Świętego, aby On prowadził modlitwę, np.: „Duchu Święty, proszę Cię, pomóż mi usłyszeć to wszystko, co Bóg chce mi dziś powiedzieć”.

Lectio (czytanie) przeczytaj:

Ewangelia według św. Mateusza 5,1-12a

Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie. Wtedy otworzył swoje usta i nauczał ich tymi słowami: Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni. Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię. Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni. Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi. Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie. Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wielka jest wasza nagroda w niebie.

Ponawiaj czytanie, aż znajdziesz fragment, który Cię porusza. Zatrzymaj się na nim.

Meditatio (powtarzanie)

Przeczytaj 2-3 razy fragment, który Cię poruszył. Czytaj go powoli, delektując się każdym słowem. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Rozważanie – jeśli jednak nie znajdujesz fragmentu, który Cię porusza, możesz skorzystać z pomocy poniższego rozważania:

  • W dzisiejszej Ewangelii widzimy Jezusa wygłaszającego najbardziej znane nauczanie – osiem błogosławieństw, w których wymienia się kolejno: błogosławieni ubodzy w duchu… ,błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie…
    Błogosławieństwo oznacza dobrodziejstwo, szczęście, pomyślność, przychylność. Błogosławić, to wyrażać radość, zadowolenie, wdzięczność, upodobanie. Błogosławić znaczy także „wzywać dla kogoś opieki Boga w sposób uroczysty”. Być błogosławionym, to otrzymać moc do osiągnięcia szczęścia, dobrobytu. Można by rzec, że błogosławionymi a więc szczęśliwymi stajemy się poprzez życie błogosławieństwami. Czy staram się żyć w zgodzie z tym kazaniem? A może wydaje mi się, że zachowanie tych cnót jest niemożliwe do spełnienia?  Które z tych cnót są dla mnie najtrudniejsze – dlaczego?

  • Błogosławieństwo Ojca wypowiadane nad pierworodnym synem w Starym Testamencie było czymś niezwykle istotnym i czyniło syna prawnym następcą swojego ojca. Jak ważny był to aspekt pokazuje historia Jakuba i Ezawa i wyłudzenie podstępem przez Jakuba  błogosławieństwa od swojego ojca Izaaka. Izaak, nawet gdy zorientował się, że pobłogosławił Jakuba zamiast Ezawa, nie mógł już cofnąć wypowiedzianego błogosławieństwa. Wybranym następcą zostaje Jakub (Rdz 27). Aby przyjąć pełnię błogosławieństwa Boga Ojca  trzeba wpierw doświadczyć bycia Jego dzieckiem. Dla Boga jestem Jego umiłowanym dzieckiem bez względu na uczynki, których dokonuję. Bóg kocha mnie nie dlatego, że ja jestem dobry,ale dlatego że On jest dobry. Bycie synem wymaga jednak decyzji przyjęcia tej miłości i ufnego oddania się w ręce Ojca. Czy czułem się ukochanym dzieckiem swoich rodziców? Czy czuję się ukochanym dzieckiem Boga?

Oratio (modlitwa) i contemplatio (trwanie w obecności Boga)

Teraz zanieś przed Oblicze Boże to, co cię poruszyło w czasie rozważania. Może to być modlitwa przeproszenia, prośby, dziękczynienia, uwielbienia. Możesz modlić się tak: Ojcze, Ty kochasz mnie nie dlatego, że jestem dobry, ale dlatego, że jestem dzieckiem – Twoim dzieckiem.

Gdy zabraknie ci słów w modlitwie, to trwaj całym sobą przed Panem bez słów.

Actio (działanie) Czy przez rozważany fragment Bóg skłania cię w sercu do podjęcia jakiegoś konkretnego działania, jeśli tak to jakiego? Pytaj siebie: Co mam zrobić? Jak to zrobić? Kiedy to zrobić?


komentarzy 5 do “CHODZIĆ W DUCHU ŚWIĘTYM TO PRZYJMOWAĆ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO OJCA”

  1. Kiedyś o JEZU chodził po świecie brałeś dziecięcia w objęcia swe, patrz ot przed Toba stoji Twe dziecię – JEZU błogosław mnie. JEZU adoro Te!

  2. Tak brał dzięcięcia w objęcia Swe , czym łamał jeden z wielu przepisów żydowskich który nie dopuszczał dotykania sie małych dzieci przez pobożnych Żydów.Przepis ten stworzyli w związku z absolutyzacją rozróżnienia : czysty – nieczysty . Małe dziecko mogło być nieczyste ponieważ mogło dotykać się matki w okresie krwawienia menstruacyjnego.A że było to możliwe więc najlepiej sie żadnego dziecka nie dotykać. Stąd apostołowie zabraniali dzieciom podchodzić i dotykać Nauczyciela (żeby się oczyścić była cała procedura do przejścia opisana już w Księdze Kapłańskiej wiec po co sie narażać na niedogodności.Jaki zatruty owoc przyniosły przepisy Prawa pokazują fragmenty dziennika Adama Czerniakowa przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Gettcie Warszawskim o tym jak słuchał całą noc płaczu dziecka pod oknem a rankiem ucichło bo zmarło z głodu i wycieńczenia.Nie wyszedł do tego dziecka przez całą noc.Taka to jest różnica między nowością postawy Chrystusa a tym co wynikało ze starego Prawa..

  3. x. F. Xavier CIURANETA (Lleida, Hiszpania)
    «Cieszcie się i radujcie»
    Dzisiaj wspominamy rzeczywistość zbawczego misterium zawartego w “Credo”, które napełnia nas radością: «Wierzę w Świętych obcowanie». Wszyscy Święci, od Dziewicy Maryi, którzy już przeszli do życia wiecznego tworzą jedność: są Kościołem błogosławionych, których wskazuje Jezus: «Błogosławieni czystego serca, albowiem oni będą oglądać Boga » (Mt 5,8). Jednocześnie, są oni we wspólnocie z nami. Wiara i nadzieja nie mogą nas zjednoczyć, gdyż oni już cieszą się wiecznym oglądaniem Boga. Jednak łączy nas miłość «która jest największa» (1 Kor 13,13); ta miłość, którą nas z nimi jednoczy Bóg Ojciec, Chrystus Zbawiciel i Duch Święty. Miłość, która czyni ich solidarnymi z nami i nam życzliwymi. Dlatego, nie czcimy świętych jedynie z racji na ich przykład życia, ale z racji na ich jedność w Duchu z całym Kościołem, który umacnia w miłości bratniej.

    Dzięki tej głębokiej jedności, możemy czuć tę bliskość z tymi Wszystkimi Świętymi, którzy przed nami wierzyli i ufali temu wszystkiemu, czemu i my ufamy i dajemy wiarę. I przede wszystkim kochali Boga Ojca i swych braci, naśladując pilnie miłość Chrystusa.

    Święci apostołowie, święci męczennicy, święci wyznawcy żyjący na przestrzeni wieków, są ponadto, naszymi braćmi i orędownikami. W nich wypełniły się prorocze słowa Jezusa: «Błogosławieni jesteście gdy wam urągają i prześladują was i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe o was. Cieszcie się i radujcie, bo wielka jest wasza nagroda w niebie» (Mt 5,11-12). Skarb ich świętości jest dobrem całej rodziny, na którą możemy liczyć. Oni są skarbem niebiańskim, do nich Pan Jezus zachęca by się przyłączyć (cf. Mt 6,20). Jak zapewnia Sobór Watykański II, «ich przeto troska braterska wspomaga wydatnie naszą słabość » (Lumen gentium, 49). Ta uroczystość dostarcza nam pokrzepiającej wiadomości, która nas zaprasza do radości i świętowania.

  4. Ksiądz dziś powiedzial na kazaniu parafrazując tekst 8 błogosławieństw na przekleństwa odnoszące się do tych których nie dotyczą te błogosławienstwa i zapytał cz któreś z tych nas dotyczy i zaczął od słowa przeklęci….. To wtedy wybrzmiało tak że ciarki przechodziły. Rzeczywiście z którym z tych błogosławieństw się utożsamiamy.

    • O DZIĘKUJE za DELICJĘ, dziękuje za podzielenie się tą metodą dojścia do zrozumienia SEDNA błogosławieństwa, nazwę to sobie roboczo „metdą na opak” ; W ramach rewanżu:-)podzielę się inną metodą do zastosowania odnośnie HYMNU Św.Ap Pawła o Miłości zapisanego w (o ile dobrze pamiętam w13 rozdziale Listu do Koryntian: W miejsce słowa Miłość, tamże podstawiamy własne imię, polecam zwłaszcza mężom i żonom względem siebie się tak przetestować …;

Zapraszamy do komentowania! Podziel się swoją własną refleksją lub pytaniem.

(opcjonalny)